Komiksový test

Huawei Nova 3
#Huawei
Jak ostrý, jasný, kontrastní a barevný je displej nového telefonu Huawei Nova 3?
Zpět

Řekne nám to Robert Kaločai, autor sci-fi komiksu Nanits, který je určený speciálně pro vaše mobily a tablety. Už jste si ho stáhli?

FM7B1279_sm

Jmenuje se Nanits a je to český postapokalyptický sci-fi komiks, jehož prolog do svého mobilu nebo tabletu získáte zdarma z nové celosvětové knihovny komiksů Nanits Universe. Vytvořili ho scénárista a zakladatel projektu Robert Kaločai, který mi otvírá vchodové dveře v sídle firmy v Praze na Letné. V prosluněném podkroví telefon předávám jeho kolegyni Veronice Šiřinové, která se s Huawei připojuje na firemní Wi-Fi a stahuje do něj příslušnou appku.

Výzva pro vývojáře

„Původně jsem chtěl udělat vlastní film, ale náklady na natáčení jsou tak vysoké, že nakonec vznikl komiks,” popisuje začátky projektu Robert Kaločai. Na displeji testovaného Huawei se mezitím rozvíjí temný příběh. Světová zdravotnická organizace varuje před návratem smrtelných chorob z důvodu postupné ztráty účinnosti antibiotik. V roce 2022 selhávají poslední účinné léky. V 2045 přichází pandemie choroby zvané flua. Lidstvo pomalu vymírá. Když už se zdá, že není pomoci, čínská genetická firma NFO přichází se zázračným lékem Nanits a prostřednictvím svého know-how ovládá svět. Některé ze svých záměrů ale lidstvu tají…

FM7B1287_sm

Napínavý příběh má v sobě prvky postapokalyptické sci-fi i thrilleru a až si ho budete prohlížet ve svém vlastním telefonu, překvapí vás, kam se komiks od původní papírové podoby posunul. Obrazové vyprávění na Huawei Nova 3 plyne nepřetržitě shora dolů jako vodopád – pro čtení stačí jen scrollovat. Detail si přiblížíte odtažením prstů tak, jak jste zvyklí z tabletů. Jednotlivé objekty jsou rozřezané a působí, jako kdyby pluly prostorem, což příběhu propůjčuje neskutečně živý dojem.

FM7B1281_sm

Důležitou rovinou je podmanivá hudba, která je vázaná na konkrétní momenty děje a rozvíjí se s ním. „Aby nám to takhle pěkně chodilo i na Androidech, trvalo našim vývojářům třikrát tak dlouho než v případě iOS,” říká Robert s tím, že zadání bylo, aby komiksy fungovaly bezchybně i na nejlacinějším telefonu.

Nova 3 od Huawei je ale úplně jiná liga. „Náš komiks na ní vypadá stejně dobře jako na telefonech vyšší třídy,” říká Robert o displeji s úhlopříčkou 6,3 palce, který je od výrobce potažený ochrannou folii. Telefon má skleněná záda se čtečkou prstů a barvou přecházející z modré do fialové. Na rozdíl od celé řady telefonů jiných výrobců nemá tendenci klouzat z dlaně a to i bez ochranného pouzdra. „Čitelnost komiksu je až krystalicky ostrá. V tom mi Nova 3 připomíná retina displeje mnohem dražších přístrojů od Applu,“ hodnotí Robert zobrazení příběhu, za jehož vizuální stránku odpovídá kreativní ředitel Michael Petrus.

Od vlastního komiksu po digitální vydavatelství

Komiksem, který rychle nabírá spád, to všechno začalo, ale Nanits Universe nabízí mnohem víc. Robert Kaločai se svým týmem posouvá svět ilustrací s texty v bublinách do zcela nového levelu. Mimo jiné i prostřednictvím crowdfundingu získal kapitál na rozjetí nové mobilní platformy, která svou podobou a funkcí připomíná Netflix, akorát pro komiksy. Vlastní titul Nanits by měl být v celkové nabídce digitálního vydavatelství jen zrnkem písku. Tvůrci platformy nabídnou tituly nezávislých či méně známých autorů z celého světa, kterým otevře dveře do světa digitálně šířených komiksů.

FM7B1300_sm

Pokud sami patříte k tvůrcům komiksů nebo chcete upozornit na talent ve svém okolí, Robert vzkazuje, ať se na něj obrátíte prostřednictvím oficiální stránky. Převedení do digitální podoby nabízí zdarma a jako bonus polovinu zisku z prodejů. Všechny komiksy jsou ve výsledku rozřezané a rozhýbané, což je jeden z hlavních přínosů digitální podoby kreslených příběhů. Převést komiks do podoby, aby se hezky prohlížel i na takovém mobilu, jako je testovaný Huawei Nova 3, vyjde i s hudbou asi na patnáct tisíc korun.

 

Projekt už zaujal účastníky Comic Conů od Vídně až po San Francisco. V tuto chvíli je o platformu s českými kořeny největší zájem právě ve Spojených státech, odkud pochází zhruba dvacet přispěvatelů z dohromady asi jedné stovky titulů.

Screen Shot 2018-12-03 at 12.15.30

„Nechtěli jsme být desátá aplikace, která nabízí Spidermana. Uměli bychom ho čtenářům nabídnout v neokoukané rozřezané a rozhýbané podobě, ale pořád by to byl Spiderman, za kterým už fanoušci chodí jinam. Proto jsme se rozhodli jít cestou vytvoření celosvětové knihovny nezávislých komiksových autorů. Ti se často potýkají s tím, že se upíšou nějakému studiu, které je ve smlouvě zbaví autorských práv,” říká Robert Kaločai, který nechce soutěžit s velkými brandy v oboru.

Pomocná ruka od Google

Českému týmu pomohla i účast v mentoringovém programu Launchpad od Googlu pomáhající v rozvoji zajímavým startupům. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou se v rámci mentoringu naučili, bylo příliš se neodchylovat od původního zaměření. „Chtěli jsme přidávat další a další interaktivní prvky, ale náš mentor nám vždycky připomněl, že jsme komiksová platforma a měli bychom u toho zůstat. Kdybychom přidávali herní prvky, museli bychom na trhu soupeřit s lidmi z herního průmyslu, kteří toho ale o hrách vědí mnohem víc než my,“ říká Robert.

Screen Shot 2018-12-03 at 12.15.49

Nanits Universe v nejbližších dnech čeká přechod od prodávání komiksů po jednotlivých kusech k portálu umožňujícímu neomezené stahování a čtení titulů za pevně dané předplatné. Zatímco nyní se cena za jeden komiks pohybovala od 1 do 7 dolarů, nově si zájemci zaplatí 5 dolarů měsíčně a budou mít přístup k celé knihovně, přičemž každý týden budou vycházet dva nové komiksy.

 

Jak Robert vidí budoucnost komiksů? Budeme je místo na displejích prohlížet v brýlích virtuální reality? „Lidé se mě ptají, jestli uděláme verzi pro virtuální realitu nebo na televizi. Vytvořit lze všechno. Pořád se na to ale dívám jako na čtení, které vyžaduje bližší kontakt, což se dá dobře zařídit při čtení z mobilu, ale už si úplně neumím představit, že by lidi chtěli čas vyšetřený na čtení trávit s head setem na hlavě. Vizuálně je super zábavné vidět komiksy ve 3D světě. Ale jenom na chvíli.”

 

Není proto vyloučené, že ještě nějakou dobu budeme konzumovat digitální komiksy prostřednictvím mobilů, jako je nový Huawei Nova 3. Vedle skvělého displeje musíme pochválit jeho vzhled, design i kvalitu zpracování. Telefon má rychlý procesor a překvapivou výdrž akumulátoru. Za cenu do deseti tisíc nabízí dvojici duálních fotoaparátů s umělou inteligencí a rozlišením až 24Mpx vpředu i vzadu. Určitě je doporučení vhodnou alternativou pro všechny, kdo nechtějí utrácet za dražší model P20. Ve spojení se předplatným komixového vydavatelství Nanits Universe může jít o skvělý dvojdárek k Vánocům.

Více hledejte na:

Huawei Nova 3

Nanits Univers

Text a foto: Adam Maršál

Zpět