Ani pěšky, ani na kole pro dobrou věc!

Jan Mazoch: Užijte si aktivní den a pomozte druhým!
Rozhovor s otcem Koloběžka Cupu, bývalým skokanem na lyžích
Zpět

AG9C3185Honzo, jak se stalo, že jsi jako skokan na lyžích přistál na koloběžce?

Zastupuji Nadaci Jedličkova ústavu, pro kterou jsem chtěl jako bývalý sportovec vymyslet nějaký aktivní program na její podporu a propagaci. Jenže běžeckých maratonů je hodně, v cyklistice je zajeté Kolo pro život, a tak jsem se rozhodl pro koloběžky. Nápad jsem v hlavě nosil pět let, ale až loni jsem ho začal realizovat. Díky úspěchu z loňska budeme Koloběžka Cup dělat i letos.

Pro koho závod je?

Závod je úplně pro všechny, i třeba pro ty, kdo na koloběžce nikdy nestáli nebo naposledy jako děti. Kdo nemá vlastní koloběžku, může si ji půjčit u nás – stačí se zaregistrovat. Máme je od českého výrobce Yedoo. Výhoda koloběhu je, že na rozdíl od běhání nezatěžuje klouby.

Kam pohár v letošním roce pohár zavítá?

Letošní ročník se uskuteční 9. června v parku Vítkov na Žižkově. Zázemí bude u památníku. Závod jako takový bude jen třešničkou na dortu, protože pro příchozí bude připraven celodenní doprovodný program pro celou rodinu. I pivo bude. Do budoucna bychom závod rozšířili i do dalších velkých měst v Česku, ale to bude ještě běh na delší trať.

Závodí všichni proti všem nebo je startovní listina rozdělená na kategorie?

Závodníky máme rozdělené podle věku v kategoriích 6 – 10, 11 – 15 a 16 a výše. Nejmenší děti pojedou na tři sta metrů, starším ročníkům se trasy prodlužují. Výsledky se budou měřit elektronicky prostřednictvím čipů. Celkový vítěz obdrží putovní pohár a auto VW od Auto Jarov. Cílem závodu je, aby lidi podpořili dobrou věc, protože veškerý výnos ze startovného i od partnerů jde na podporu projektů Nadace Jedličkova ústavu. Čím více se vybere, tím lépe. Moje vize zní – pojďte si s námi aktivně zařádit, zaměstnat děti a poskytnout jim zábavu. Vy si u toho můžete dát pivo a užít si to.

AG9C3068

Co je dobré vědět, než skočím na koloběžku?

Nejdůležitější je střídání nohou, abyste nenamáhali tělo asymetricky. Časy jinak nehrají roli, hlavní je, aby to člověka bavilo. Pro každého registrovaného sportovce máme zajištěné občerstvení zdarma.

Potřebuji nějaké ochranné pomůcky?

Vše je popsáno v registraci, která běží na stránce Kolobezkacup.cz. Koloběžky půjčujeme, ale každý si musí přinést vlastní helmu, bez níž nebude vpuštěn na trať.

Jaká koloběžka se k závodu hodí?

Koloběžek se vyrábí celá řada – na cesty, outdoorové, galuskové, nebo snížené, když je kvalitní povrch. Koloběžky se dají pořídit za pár korun nebo i za 150 tisíc. Ty nejdražší pro profíky váží třeba jen čtyři kila. Ale náš závod je amatérský a pro radost, takže výběr koloběžky nehraje roli.

Dorovnává ti jízda na koloběžce, adrenalin, který jsi měl při skákání na lyžích?

Minulý rok jsme měli akci v Divoké Šárce, kde to v jednom klesání opravdu adrenalin byl. Profíci tam jezdili až 70 km/h. Vidět je naživo bylo neskutečné. Já jsem tam jel nejrychleji 40km/h a to už se mi ježily vlasy na hlavě a v očích jsem měl smrt. Co se týče skoku na lyžích, dělal jsem ho od svých šesti let, takže pro mě to už byla jen otázka cviku. Spíš až dnes, kdy skoky komentuji pro televizi a stojím pod mamutím můstkem v Harrachově, si říkám, že jsou to blázni. Tehdy mi to nepřišlo, ale už neskáču nějakých deset let.

Chybí ti to?

Vůbec ne. Byla to jedna moje životní etapa, kterou jsem si uzavřel. Nyní zastupuji Nadaci Jedličkova ústavu, spolukomentuji a ve sportu se pořád nějak pohybuji. Když děláte aktivní sport, váš život je mu plně podřízen. Trénink mi začínal hned po probuzení, šel jsem běhat, potom snídaně, první fáze tréninku, oběd, druhá fáze tréninku a před spaním zase běhání. Dneska si jdu kopnout do míče nebo něco podobného, ale do fitka nechodím. Nemám na to ani chuť.

AG9C3093

Tvoje jméno mám spojené i s jedním ošklivým pádem…

Ano, je to tak, ten mě proslavil nejvíc. Byl jsem na dvou olympiádách, startoval jsem ve světovém poháru a měl jsem i nějaká první místa. Do titulů mistra světa jsem měl ale daleko. Nejvíc mě proslavil pád v polském Zakopanem v roce 2007. Po olympiádě v Turíně jsem přemýšlel, že už ukončím kariéru, protože mě to moc nenaplňovalo, ale pak přišel nový trenér, který mě dostal ze dna – a to i psychického. Až do onoho osudného závodu v Zakopaném jsem šel závod od závodu výš a výš. Kdyby se mi to nestalo, tak jsem mohl být třeba na další olympiádě na bedně nebo vyhrát mistra světa. Ale to jsou jen kdyby. Život chtěl, aby se to stalo tak, jak se to stalo. Vůbec toho nelituji.

Co se ti tenkrát stalo?

Byla to velká pecka do hlavy. Tři dny mě drželi v umělém spánku, měl jsem dočasně ochrnutou pravou část těla. Nic jsem si nezlomil, ale měl jsem otok mozku, kvůli kterému mi do hlavy namontovali čip. Ten už ale nemám, zbyl mi po něm jen takový důlek v lebce.

Tos měl teda štěstí…

Každý rok jezdím na magnetickou rezonanci. Pořád jsem sledován, přece jen je to mozek. Paní doktorka říká, že tam mám nějaký nález. Tuhle jsem se zeptal, co to vlastně znamená.

Dozvěděl ses?

Když se člověk bouchne do ruky, udělá se modřina, která časem zmizí. Mozek je ale z jiné hmoty a ta „modřina“ tam pořád je. Nikdo neví, co to může udělat. Možná jsem měl štěstí. Teď v Nadaci Jedličkova ústavu zastupuji a podporuji děti s fyzickým handicapem, které se buď narodily s nějakou pohybovou vadou nebo se jim stal nějaký úraz. Sháním finance na kompenzační pomůcky a další věci, které by jim usnadnily život. Neberu to jen jako práci, ale jako poslání. Zároveň je to taková moje srdcovka. Kdybych se z toho tehdy nevyhrabal, tak jsem asistenta mohl potřebovat já.

Jedním z partnerů poháru je T-mobile. Jakou hraje roli v Koloběžka Cupu?

T-Mobile jsem „ukecal“ ke spolupráci již minulý rok. Jsem s nimi v přátelském kontaktu a letos jsem je oslovil znovu. Letos nás podpoří nejenom finančně, ale také nám projekt zpropagují. Pomůžou postavit areál na akci a dovézt nezbytné věci. Jejich podpora je materiální i finanční.

Co ty a telefonování? Máš nějaké aplikace, které ti pomáhají třeba ve sportu?

Co se týká mě a mobilu, je to pro mě klíčová věc, protože 90 % věcí vyřizuji přes telefon a internet. Mám Huawei P9 Lite, ale na modelu si nijak nezakládám, protože telefony točím. Využívám aplikaci LeoExpress, během olympiády jsem sledoval CzechTeam. Faktury sleduji přes aplikaci Můj T-Mobile. Pak mám ještě Messenger a tím to pomalu končí. Na aplikace moc nejsem. Vlastně jednu ještě mám – jízdu na koloběžce si trackuji aplikací Superlife od Czech News Center.

AG9C3174

Zkuste Koloběžka Cup!

Přijďte s dětmi nebo bez, zapojte se do závodu pro dobrou věc

Akce se koná 9. června od 10 hodin v Praze na Vítkově u památníku. Helma podmínkou. Kdo nemá koloběžku, může si ji půjčit na základě předchozí registrace.

Hlaste se na www.kolobezkacup.cz.

Text a foto: Adam Maršál

Zpět