KDYŽ TEENAGERKY NAVRHUJÍ AUTO

#Připojené hračky
Zpět

Zajímá vás, v čem budeme jezdit za deset let, pokud se vývoje chopí náctileté dívky se zájmem o IT? Škoda Auto a její Digilab ve spolupráci s neziskovou organizací Czechitas daly 35 dívkám možnost navrhnout auto zítřka. Takové inovace nikdo nečekal.

 

Představte si 35 náctiletých dívek. Vidíte je? Dobře. Teď si je představte ve spojení s IT. Nejde vám to? Ale to by mělo. Připravte se, že do budoucna tento obrázek uvidíte čím dál častěji, protože to, co předvedly holky na Letní škole IT pořádané neziskovou organizací Czechitas, předčilo očekávání všech, kdo byli do akce zapojeni. Přístupem, představivostí, mírou spolupráce a hlavně schopností učit se a řešit zadané úkoly by mohly inspirovat týmy vývojářů nebo kreativců nejedné korporace.

 

Czechitas jsou česká nezisková organizace, která vzdělává, inspiruje a motivuje ženy a dívky vyzkoušet svět informačních technologií. Organizace založená Ditou Přikrylovou pořádá intenzivní kurzy v oblastech, jako je tvorba webu, grafika, datová analýza nebo základy programování. Jen v roce 2016 připravila 90 workshopů a kurzů pro 2 225 žen bez ohledu na věk, vzdělání, předešlé zkušenosti a technické dovednosti.

 

SLIBNÝ OBOR

Právě díky Czechitas spousta žen v domácnosti, maminek po mateřské dovolené nebo absolventek hledajících neúspěšně zaměstnání našlo uplatnění v nové a atraktivní oblasti s velkou perspektivou do budoucna. Do povědomí se dostávají prostřednictvím široké komunity aktivní na sociálních sítích i díky četným ambasadorkám na středních a vysokých školách po celé republice. O Letní školu IT byl takový zájem, že se na všechny nedostalo. Nejlepší na tom je, že všechny holky přijely na školu v době prázdnin, kdy se mohly slunit někde u moře, ale místo toho si dobrovolně vybraly, že si rozšíří vědomosti z IT. V rámci kurzu pro ně Czechitas připravily program, během nějž se měly seznámit s programováním, vektorovou grafikou, vývojem aplikací, prací s Legoroboty a spoustou dalších aktivit. Ve čtvrtek pro ně byla naplánovaná ochutnávka škodováckého IT a návštěva v jejich Digilabu, který se věnuje digitálním řešením, službám a technologiím, jež mají velký význam pro budoucí vývoj automobilky. „Líbí se nám, co mladoboleslavská automobilka i její digitální oddělení dělá a jak jde dopředu v oblasti IT,“ odpovídá Pavla Verflová z Czechitas na otázku, jak došlo k vzájemnému propojení.

 

AG9C7193

 

O HOLKY JE V IT ZÁJEM

V moderních prostorách Digilabu v pražských Holešovicích byly připravené různé úkoly nejen ze světa IT. Mohly si vyzkoušet práci návrhářů, designérů a vizionářů automobilky, osahat si virtuální realitu nebo na čas vyměnit závodní kolo.

 

Povzbudit zájem o obor informačních technologií mohlo už přivítání, kterého se ujaly tři zaměstnankyně se svými osobními příběhy o tom, jak se dostaly k IT, a vyzdvihly zájem mladoboleslavské automobilky o dívky s IT vzděláním. Pracuje v ní totiž kolem 1 500 IT specialistů a bude jich potřeba ještě víc.

 

Největší překvapení se však rodila na dvou stanovištích, kde dívky navrhovaly logo pro nový model automobilky a kde mohly promluvit do toho, jak si představují auto blízké budoucnosti. Odhodily předsudky i zažité postupy a během společného brainstormingu se zaměřily téměř na všechny aspekty vývoje dopravních prostředků zítřka.

 

KNIGHT RIDERŮV KITT DO KAŽDÉ GARÁŽE?

Co by uměly příští škodovky, kdyby si je vzaly do parády účastnice Letní školy IT? I velké nerovnosti jako třeba schody budou snadno překonávat díky vysouvacímu hydraulickému podvozku. Po spuštění klimatizace dojde k automatickému uzavření všech okének. Střetu se zvěří zabrání infrakamera zabudovaná v čelním skle.

 

O bezpečnosti se vůbec hodně diskutovalo. Sloupky bránící výhledu do stran by podle holek měly nahradit skleněné rohy. Standardem se stanou neprůstřelná skla a nepropíchnutelné pneumatiky. Auto bude neustále monitorovat životní funkce řidičů, případně celé posádky. V souladu s nejnovějšími trendy bude možné ovládat vůz prostřednictvím hlasového rozhraní.

 

Auta permanentně připojená k internetu také dostanou celou řadu autonomních funkcí: jakmile poklesne hladina paliva či energie, auto samo zajede na benzinku nebo dobíjecí stanici, kde se samo postará, aby bylo opět plně připravené na další jízdu. Vůz bude dokonce propojený s vaší ledničkou, která automaticky připraví nákupní seznam a pošle auto do prodejny. Všechny díly budou automaticky sledovány, a pokud se přiblíží doba výměny, auto se samo zaveze na opravu do servisu. Samozřejmostí bude Wi- Fi, palubní kávovar, možnost nastavení profilů různých řidičů nebo povlaky, které půjdou snadno svléknout a vyprat. Těšit se můžeme i na vodíkový pohon nebo skládací křídla pro dopravu vzduchem, když se to dole na silnici příliš zahustí…

 

NOVÉ APPKY

V rámci jednoho úkolu měly účastnice možnost vyzkoušet si službu Škoda Connect, která majitelům nových škodovek usnadňuje život už dnes. Radost udělá každému, kdo občas v podzemních garážích nebo na přeplněných parkovištích dlouhé minuty tápe a vzpomíná, v jakém sektoru svůj vůz v rychlosti zaparkoval. Aplikace funguje na smartphonech i tabletech, které majitele dovedou ke ztracenému autu. Svou škodovku můžete díky aplikaci lokalizovat i tak, že ji na dálku probliknete nebo prohouknete. Akce s Czechitas předčila očekávání všech zúčastněných. „Nečekala jsem, že si to holky takhle užijí, a určitě bychom s nimi chtěli zůstat v kontaktu. Doufám, že se nám je podařilo namotivovat a sdělit jim, že práce v automobilce není jenom o výrobě aut a mechanické práci, ale také o moderních technologiích a naplňování vizí budoucnosti,“ říká Adriana Velechovská ze Škody Auto.

 

AG9C7180

 

„Překvapilo mě, kde jsou dnešní holky v 16 letech, a přemýšlela jsem, co jsem v jejich věku dělala já. Ještě v pondělí nevěděly o IT skoro nic a v pátek v rámci hackathonu naprogramovaly a vytvořily pomůcku, která po přiložení na povrch detekuje barvoslepým lidem, o jakou barvu jde. Svou mobilní aplikaci naprogramovaly během pár hodin. Něco takového by měla vidět profesionální IT oddělení,“ pochválila účastnice i její kolegyně Petra Hubačová z Digilabu. Holky jsou podle ní neskutečně proaktivní. Poté, co v rámci úvodní přednášky zazněla zmínka o týmu, který nové škodovky testuje v teplotních extrémech od Afriky až po Sibiř, jedna slečna přišla s dotazem, co má udělat, aby se mohla stát členkou tohoto oddělení.

 

Jak se Letní škola IT líbila samotným holkám, nejlépe vystihuje jeden z několika lístků nalezených v krabici „Bořek“, kam mohly účastnice vhodit anonymně svoje připomínky. „Milý Bořku, rozhodnutí, že pojedu na Letní školu IT, bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat. Za tento týden jsem poznala spoustu .žasných lidí a naučila se mnoho zajímavých věcí. Všechny exkurze byly moc super, moc jsem si to užila. Czechitas, jste opravdu úžasné!“

 

AG9C7005

 

UMÍ TOHLE VAŠE AUTO?

Holky vymýšlely, co mají umět auta zítřka. Přitom už ta současná umí věci, které byste nečekali. Věděli jste, co všechno zvládne třeba Škoda Kodiaq? V mobilní aplikaci Škoda Connect si můžete nastavit okruh, kde se smí vaše auto pohybovat. Jakmile ho opustí, přijde vám e-mail nebo SMS. Přes appku můžete omezit i maximální rychlost – třeba když žena půjčí svoje auto manželovi. Na mobilu se vám zobrazí i aktuální poloha vozu, což využijí všichni roztržitě zapomnětliví. I na dálku zjistíte, zda máte doopravdy zamčeno. Opět ušetříte spoustu kroků navíc. Když auto nemůžete najít, necháte ho vyvolat blikáním či troubením. Celé auto funguje vlastně jako jeden velký mobil. Palubní systém má slot na SIM kartu a podporuje vysokorychlostní internet LTE, díky němuž můžete využít funkci Infotainment Online. K dispozici tak máte dopravní informace, které radí nejlepší trasu. Upozorní vás na nehody, uzavírky nebo zácpy. Stejně tak vidíte aktuální předpověď. V autě máte 3 tlačítka. Za pomoci prvního si v případě nehody přivoláte pomoc. Při závadě se spojíte s autorizovaným servisem a po stisknutí třetího se dovoláte na infolinku, která je automaticky seznámena se stavem vozu, který sám odeslal informace o př.padných závadách. Určitě využijete schránku PhoneBox, kde se váš smartphone bezdrátově dobije. Prostřednictvím služby SmartLink+ si promítnete displej svého mobilu na dotykovou obrazovku palubního systému. Po připojení telefonu USB kabelem a zvolení režimu MirrorLink v systému se na palubním displeji duplikuje obsah smartphonu. Od této chvíle cokoliv na displeji infotainmentu uděláte, zrcadlí se do mobilu a opačně.


Text a foto: Adam Maršál

Zpět