Když počítačové hry pomáhají

Fenomén e-sportů válcuje tradiční sporty
#Návody a inspirace
Zpět

O VÍKENDU 27. KVĚTNA SE V PRAZE KONAL DOBROČINNÝ TURNAJ GG PRAGUE V POČÍTAČOVÉ HŘE COUNTER STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE. HRÁČSKÝ VÍKEND, BĚHEM NĚJŽ SE STŘETLO 16 TÝMŮ, POMOHL VYBRAT PENÍZE, ZA KTERÉ SE KOUPÍ TELEVIZE PRO DĚTI VE VYBRANÝCH ČESKÝCH NEMOCNICÍCH. AKCI PODPOŘILI I ZNÁMÍ ČEŠTÍ YOUTUBEŘI VČETNĚ JIRKY KRÁLE. V RÁMCI TECHNOLOGICKÉHO EXPA SI NĚCO KOLEM ČTYŘ STOVEK DIVÁKŮ PROHLÉDLO STÁNKY PARTNERŮ NABITÉ NEJNOVĚJŠÍMI TECHNOLOGIEMI A MOHLI SI VYZKOUŠET NEJNOVĚJŠÍ POČÍTAČE A NOTEBOOKY ANEBO OTESTOVAT VIRTUÁLNÍ REALITU. DRUHÝ ROČNÍK AKCE GG PRAGUE NAVÁZAL NEJEN NA LOŇSKOU PRAŽSKOU PREMIÉRU, ALE I NA STEJNOJMENNÉ CHARITATIVNÍ AKCE ZE ZAHRANIČÍ. LONI SE TAK U NÁS PRO DĚTI VYBRALO PŘES OSMDESÁT TISÍC KORUN, ZA KTERÉ SE KOUPILO DVANÁCT XBOXŮ S PŘÍSLUŠENSTVÍM.

 

20161126_RadekVebr_GoodGame_1018

 

20161126_RadekVebr_GoodGame_1630„O hraní počítačových her na soutěžní úrovni si každý může myslet, co chce, ale určitě bychom si měli zvyknout, že o nich budeme slýchat čím dál častěji,“ říká za pořadatele turnaje Good Game Ladislav Dyntar, který vede český profesionální herní tým eSuba. Bez nijak velké nadsázky už dneska vycházejí analýzy mluvící o tom, že by se počítačové hry mohly stát součástí olympiád budoucnosti. Loni v srpnu se v USA uskutečnil turnaj, který potvrdil směřování sportovního světa. V Seattlu se střetlo 20 nejlepších týmů z celé planety ve hře Dota 2. Bojovalo se o prize money ve výši 20,77 milionu dolarů, souboje vysílala v přímém přenosu televize ESPN a sledovalo je několik desítek milionů diváků. Vítězem šampionátu se stal čínský tým Wings Gaming, který si domů odvezl prémii v podobě více než devíti milionů dolarů, což je částka překonávající odměny za výhru na velkých tenisových turnajích. Turnaj ve hře Dota 2 už například hostila i obří hala Madison Square Garden v New Yorku, kde hrávají své zápasy hokejisté Rangers a basketbalisté Knicks nebo se tu konají velkolepé boxerské mače a koncerty.

 

20161126_RadekVebr_GoodGame_1858

 

20161126_RadekVebr_GoodGame_1659Přestože starší generace kroutí skepticky hlavou, o tom, že hraní her je vlastně také sport, svědčí fakta ze zákulisí. Profíci věnující se tzv. e-sports stráví u tréninku třeba i osm hodin denně. Každý se obvykle zaměřuje na svou hru. Někdo jede střílečky, jiný sportovní hry nebo závodění. Existují dokonce speciální tréninková místa nebo vily s kompletním vybavením včetně posilovny a sauny. U nás je jedna v Liberci. Málokdo třeba ví, že máme Erika „hakkiJuniora“ Leštacha – mistra světa v automobilové závodní hře TrackMania z roku 2011. Je to neskutečně náročná hra. Dva týdny před akcí účastníci získají nové mapy, respektive okruhy, které neznají a musí se je za velmi krátkou chvíli naučit. Jsou tam skoky, ostré zatáčky a mezi nejlepšími jsou rozdíly na úrovni setin vteřiny, tedy podobně jako v jiných sportech na vrcholových úrovních.

 

Gaming není zdaleka jenom o zábavě. O tom, že hraní je prospěšné, svědčí řada vědeckých studií. Zajímavý je třeba výzkum neurologů z Rochesterské univerzity v New Yorku. Ti vybrali skupinu mladých lidí a rozdělili je do dvou skupin. Polovina hrála střílečky jako Call Of Duty 2 nebo Unreal Tournament a druhá pomalou hru The Sims 2. Obě party se po padesáti hodinách hraní podrobily sérii testů a zjistilo se, že „střílečková“ skupina se v případě potřeby dokázala rozhodovat o 25 procent rychleji. Druhý výzkum se týkal lidí, kteří hrají dlouhodobě. Ukázalo se, že zkušení hráči dokážou věnovat pozornost více než šesti věcem najednou, aniž by byli zmatení, zatímco „nehráč“ pojme současně jen čtyři.

 

20161126_RadekVebr_GoodGame_1725

 

Podobných studií se najde víc. Vědci ze Severokarolínské univerzity zjistili, že lidé, kteří hrají pravidelně počítačové hry, se rychleji učí, mají lepší paměť i periferní vidění a k rozhodování jim stačí kratší reakční čas. Torontská univerzita zjistila, že hraní zavrhovaných stříleček zlepšuje schopnost najít ukrytý cíl. To se hodí například u zaměstnání, při nichž se kontrolují zavazadla, prohlížejí rentgenové snímky, interpretují snímky z družic a podobně.

 

20161126_RadekVebr_GoodGame_1460Na velké herní turnaje, jako byl Intel Extreme Masters v polských Katovicích, přijde kolem sta tisíc diváků. Finálová střetnutí profesionálních hráčů pak sledují on-line desítky milionů lidí a v jeden jediný okamžik jich je na síti klidně přes jeden milion. Zájmu o přenosy nahrává i fakt, že zatímco tradiční sporty jsou nyní často k vidění pouze na placených kanálech, e-sports si pustí každý, kdo má přístup k internetu. Napínavý sportovní večer si tak můžete zařídit i díky svému mobilu… Troufnete si to někdy zkusit třeba místo hokeje?

 

Více o turnaji Good Game si najděte na: game4good.cz


Text: Adam Maršál, Foto: Radek Vebr

 

Zpět