KDYŽ BLOGUJETE Z K2

První Češka na Mt. Evereste
#Sport a pohyb
Zpět

Někdo bloguje o kavárně na Letné, jiný zdolává větší kopce. Klára Kolouchová (dříve Poláčková) je první Češka, která vylezla na Mt. Everest. Na vysoké hory začala trénovat během svého čtyřletého pracovního pobytu v Londýně.

 

„Moji miláčci, žlutý chopper nebo kultovní Mini Cooper, pendlovali mezi prací a atletickým oválem a bazénem a posilkou, do práce jsem ovšem běhala s batohem plným PET lahví s vodou – dokonalá příprava na velehory,“ vzpomíná Klára.

dsc_3624

V roce 2005 pokořila Aconcaguu (6 962 m) v Jižní Americe, o rok později jako historicky druhá Češka osmitisícovou himálajskou Čo Oju. Na Everest vylezla v roce 2007 za doprovodu Tashi Tenzinga, vnuka legendy z roku 1953. S horami si nedala pokoj ani po narození dcery Emmy, kdy do sbírky přidala McKinley v Severní Americe nebo evropský Elbrus. Letos se již jako matka dvou dětí vypravila na respekt vzbuzující K2 (8 611 m). Co všechno ji letos v létě na mezinárodní expedici potkalo? Její blog sledujte na: klarakolouchova.cz

 

Kdy tě poprvé napadlo, že si povedeš vlastní blog, a jakou cestou sis ho zřídila?

Blog je v případě velké sponzorované expedice, jakou byl výstup na druhou nejvyšší horu světa K2, už dnes povinností. Mám závazky vůči partnerům expedice, ale nejen to. Zájem kamarádů i příznivců velkých hor z řad veřejnosti je obrovský a takový blog představuje nejjednodušší způsob, jak je o průběhu expedice pravidelně informovat. Jeho design a naprogramování jsem svěřila profíkům, ale obsah je samozřejmě jen moje parketa.

 

Když jsi na cestách, jakým způsobem se ti ho daří updatovat? Předpokládám, že v Himálaji asi není Wi-Fi? Blog vedeš i v angličtině – píšeš všechno sama?

Budete se divit, ale Wi-Fi není v Himálaji zas až tak velký problém. Především Nepál je již velmi dobře pokryt a téměř v každé vesnici lze najít kavárničku, kde se dá připojit. Teď v Pákistánu to ale zas tak jednoduché nebylo. Oblast Karákóramu je velmi pustá a neobydlená a spojení s okolním světem zajišťoval vlastní satelitní modem. Do Čech jsem tak pravidelně posílala nejen texty, ale také fotografie a krátká videa.

dsc_1511

Na čem to píšeš a co všechno vozíš s sebou?

Na K2 jsme jeli s „plnou polní“. Dva notebooky, pro případ, že by jeden zamrznul, tablet, mobilní telefon a satelitní modem. K tomu spousta baterií a solární panely. A to raději  nerozvádím výbavu mého parťáka a profesionálního fotografa Petra Juračky!

 

Jaký máš mobil? Máš v něm nějaké aplikace, které ti pomáhají při cestování, lezení po horách atd.?

Standardní smartphone se super prográmkem na předpověď počasí ve velehorách.

 

Fotíš sama? Dáváš přednost zrcadlovce, nebo mobilu?

Fotím, musím. Ale při lezení je to velký boj. Upřímně, focení je to poslední, na co mám ve stěně náladu. Když lezeme ve skupině, fotíme se navzájem. Letos jsem si poprvé „dopřála“ skutečný luxus v podobě profi fotografa Petra Jana Juračky, který mi pomohl expedici na K2 fantasticky zdokumentovat. Učaroval mu nejnovější model zrcadlovky od Nikonu.

 

Jak vlastně došlo k tomu, že se z tebe stal horolezec?

Necítím se být horolezcem na plný úvazek, je to jen jeden z mých koníčků.

dsc_7970-edit

Jestli si dobře pamatuji, na Everest jsi vylezla dřív než tehdejší pražský primátor Bém. Je to taková procházka, jak se říká?

To rozhodně není. Přestože nejvyšší hora světa se mezi osmitisícovkami neřadí k těm nejtěžším, extrémní výška a vysokohorské podmínky vyžadují velkou přípravu a i dávku štěstí. Nenechte se mýlit počtem lidí, kteří se na vrchol každoročně dostanou. Nespočet jich tam také každoročně zemře. A co se Pavla Béma týče, žádný závod se nekonal, každý jsme lezli z jiné strany kopce.

 

Můžeš nám říct něco o poslední výpravě? Jak náročné to bylo ve srovnání s tou předchozí?

Expedice na K2 je stále velmi čerstvý zážitek a ještě nějaký čas ho budu v sobě zpracovávat. Srovnávat K2 s jakoukoliv jinou horou by bylo nefér. Z mého pohledu stojí tato expedice na pomyslném vrcholu co do logistiky, fyzické přípravy i vlastního nasazení.

 

Dá se lezení po horách trénovat? Jak se připravuješ a co děláš pro to, abys byla na expedici v kondici?

Myslím, že jsem trénovala stejně intenzivně jako naši olympionici v Riu, dokonce i načasování jsme měli shodné. Jen na K2 nám bohužel ve „vrcholový“ den vystavila stopku lavina, tedy bez medaile.

klara_abc

Pamatuji si, že jsi hrála naplno tenis. Děláš pořád ještě další sporty? Používáš při tréninku mobil – resp. nějakou trénovací aplikaci?

S tenisem to doklepu až do seniorů, objevuju kouzlo horského kola, v zimě mě baví skialpy, nově i běžky. Co se technologií při tréninku týče, nechávám to na trenérech, já si maximálně měřím tep, teplotu a tlak.

 

Co je na lezení po horách nejtěžší? Vzpomeneš na svou nejtěžší a nejhezčí chvíli na horách?

Nejtěžší je ten výstup na vrchol. Závidím blondýnám, ty prý dosahují vrcholu již v základním táboře.

 

Napadlo tě někdy, že to, co děláš, je nebezpečné a že můžeš v horách zůstat?

No jasně, to k tomu patří.

 

Jak hodně jsou pro propagaci tvých projektů důležité sociální sítě a jak je využíváš?

Je to současný trend, sem tam něco ven vypustím, ale průběžnému informování jsem nepropadla.

 


 

Text: Adam Maršál, foto: Klára Kolouchová

Zpět