KDYŽ AUTA MYSLÍ ZA VÁS

#Návody a inspirace
Zpět

Chytré telefony, chytré hodinky nebo chytré ledničky. Ani si to neuvědomujeme, ale jistým krokem se blížíme do fáze, kdy k internetu budou připojená všechna (nejen) elektronická zařízení. Vznikne tak skutečný internet věcí. Jeho neodmyslitelnou součástí se pomalu stávají také automobily.

Nabízí se otázka, co vlastně má takové chytré auto umět. V ideálním světě by si podle počasí samo vyměnilo pneumatiky, ale tak daleko ještě nejsme. V angličtině se namísto označení „smart car“, které by se vlastníkům stejnojmenné německé značky nemuselo líbit, používá spojení „connected car“. Označují se tak všechny vozy se čtyřmi koly, připojením k internetu a přístupem k místním bezdrátovým sítím. Síťová konektivita pak nepřináší jenom otevřená vrata k informacím z okolního světa, ale i detaily o stavu vozu. Samozřejmě je fajn, že si v autě můžete pustit písničku ze Spotify nebo video na YouTube, jenže náruživého řidiče zajímá nejenom vlastní pohodlí, ale také možnosti, jak svému dvoustopému miláčkovi zlepšit život.

 

Výčet možností chytrých aut by sám vydal na celou dvoustranu. Máme-li však vybrat to nejzajímavější, musíme určitě zmínit, že i bez asistence automechanika se dozvíte, jak je na tom motor nebo zda je potřeba vyměnit olej. Chytré auto vás také v předstihu varuje před překážkami, pomůže vám s parkováním a samo najde nejbližší čerpací stanici, když začne docházet palivo.

Často nechybí ani přední kamera a bezpečnostní senzory, které řidičům pomáhají předcházet nehodám.

Velkou roli v tom všem hrají smartphony, které lze s autem propojit například prostřednictvím Bluetooth. Následně pak k telefonování můžete využívat reproduktory a mikrofon umístěné přímo v autě. Dohromady se tak auto stane součástí obřího ekosystému, pro který se ujal termín „internet věcí“. Odhaduje se, že v roce 2020 bude k internetu připojeno až 50 miliard zařízení včetně chytrého oblečení. V současnosti je to „jen“ něco přes 5 miliard, přesto je „internet věcí“ teprve v plenkách a skoro 90 % lidí o něm nikdy neslyšelo.

 

SAMOŘIDITELNÁ AUTA

Zvláštním typem chytrých vozů jsou tzv. samořiditelná auta. Na silnicích je zatím běžně nepotkáte, ale hned několik firem už je pečlivě testuje, a to zejména v Americe. Dá se jen těžko odhadnout, kdy se vozy bez volantu stanou normální součástí silničního provozu, ale pokroky Googlu, Tesly a dalších technologických pionýrů nás naplňují optimismem.

 

telMozek pro všechna auta

T-Mobile letos přišel se skvělou zprávou pro všechny majitele starších vozů, kterým nebyly dány moderní technologie do vínku. Ve spolupráci s kanadskou společností Mojio připravil drobný diagnostický přístroj napojený na řídicí jednotku auta. Jedinou nutnou podmínkou je přítomnost On-board- diagnostics (OBD) konektoru v autě. Mají ho všechny vozy vyrobené po roce 2001, a tak si naprostá většina řidičů bude moci své obyčejné auto změnit na chytré. Konektor obvykle najdete pod volantem nebo vedle něj.

 

hodinkyKrabičku pak spárujete se smartphonem a prostřednictvím nespočtu mobilních aplikací můžete okamžitě sledovat, jak se autu daří. Existují aplikace, které vám připomenou pravidelnou údržbu a STK, upozorní, když něco v autě přestane fungovat, evidují knihu jízd nebo vyhodnotí ekonomičnost jízd. Další aplikace mohou vozidlo navigovat a pomohou najít volné i neplacené parkoviště. Myslelo se i na základní zabezpečení. Příslušná aplikace uživatele upozorní, pokud je zaparkovaný vůz poškozen, odtahován či se dá do pohybu.

 

mojio-gauge-app-device2Všechny aplikace budou pochopitelně k dispozici v češtině. Řidič tak získá dokonalý přehled o poloze a technickém stavu svého vozu a bude mít všechny informace vždy po ruce. Jde o levné a velmi efektivní řešení, jak starší vůz naučit trikům moderních bouráků. Přitom to není žádný planý příslib do daleké budoucnosti – T-Mobile se chystá toto řešení uvést na český trh už letos.

 

Zpět