KATEŘINA KLAUSOVÁ

Jsem od rány jako Adina
#Rozhovor
Do kin přichází nový český film Lída Baarová.
Zpět

Do kin přichází nový český film Lída Baarová. Roli Adiny Madlové v něm hraje vycházející hvězda české kinematografie herečka a golfistka Kateřina Klausová.

 

Býváte nervózní? Třeba při rozhovorech?

Dříve jsme bývala. Chtěla jsem toho říct hodně a pak jsem stejně na půl věcí zapomněla. Teď už je to lepší.

 

Stává se, že vám vypadne text role?

Zatím se mi to podařilo u každé a to jak ve filmu, tak v muzikálu. Na druhou stranu jakmile se mi to jednou při něčem stane, tak se mi správný text zažere do mozku natolik, že už ho víckrát nezkazím.

 

Vyčinil vám za výpadek nějaký slavný kolega?

Nikdo mi to nevyčetl, i když známých herců bylo přitom hodně. Stačilo, že se na mě koukali kolegové jako Ivana Chýlková, Jiří Langmajer nebo Adéla Gondíková. A Klausová si zapomene větu! Naštěstí byli všichni moc milí.

 

Jak na to reagoval režisér Filip Renč při natáčení nového filmu Adina Mandlová? Natáčecí vteřina je přeci drahá!

Měla jsem štěstí, že jsme byli na baru tři holky: Lída Baarová, Adina Mandlová a Ljuba Hermanová. Holky už to pokazily přede mnou, takže jsem v tom nebyla sama.

 

Ve filmu hrajete Adinu Mandlovou. Nebyla by vám milejší jiná role? Třeba Lída?

Kdepak. Já jsem ráda za Adinu, protože se mi líbí. Na Lídu bych si netroufla.

_3_3_Tereza-Vlčková_Kateřina-Klausová_final

 

Co se vám na Adině líbí?

Ze začátku jsem ji příliš ráda neměla. Ale jakmile jsem ji začala studovat, přišla jsem na chuť jejímu přístupu. Za prvé nemluví tím nepříjemně upištěným hlasem jako její současnice, a za druhé se s ničím moc nepárala. Všechno řekla pěkně narovinu. To oceňuji i v dnešní době.

 

Určitě jste o Adině načetla a nakoukala spoustu věcí. Našla jste nějaké společné a naopak i rozdílné vlastnosti?

Snažila jsem se najít její grify, abych byla pro natáčení náležitě vyzbrojena. Jistou podobnost jsem objevila třeba v tom, že Adina byla rázné, skoro až chlapské povahy. I moji kamarádi mi občas řeknou, že jsem docela od rány. Na druhou stranu to byla dračice, která se nebála oslovit žádného chlapa. V tomhle žádnou spojitost nevidím, protože já jsem spíš stydlín.

 

Studovala jste filmy pro pamětníky i z čistě profesního hlediska?

Spíš bych řekla, že jsem se od natáčení Lídy Baarové začala dívat jinak na úplně všechny filmy. Když se mi dříve nějaký film nelíbil, tak jsem ho rovnou zkritizovala. Dneska si všímám detailů. Sleduji kameru, střih a další věci. Když vím, kolik je s natáčením práce, raději zdržím ukvapené kritiky.

 

Na co ráda chodíte do kina?

Jakmile skončil Harry Potter, na pár let jsem do kina úplně přestala chodit. Chybí mi opravdu dobré filmy. Z toho, co si teď rychle vzpomenu se mi líbil třeba francouzský film Nedotknutelní nebo český Fotograf.

 

Vyžadujete, aby měl film hloubku?

Ne pokaždé. Ráda se podívám i na dobrou komedii. Když mi bylo čtrnáct, ujížděla jsem si třeba i na Pravé blondýnce.

 

O vás je známo ví, že hrajete golf a před dvěma lety jste získala titul Miss Golf. Přinesla jste si nějaké zkušenosti ze sportu do hraní?

Nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Až pak mi jednou moje učitelka na zpěv a na klavír řekla, že sportovci jsou zarytí a cílevědomí. Když si něco umanou, tak si za tím jdou. A speciálně golf na tohle dost sedí. Člověk jde pět hodin po hřišti a hraje proti sobě. Má sice i spoluhráče, ale vlastně je docela jedno, jak zahrají. Tam jsem se naučila nevzdávat to. Další věc je zbrklost. Ta se v golfu trestá. Já jsem od přírody hodně zbrklá, takže se mám pořád co učit. Nádech, výdech. Pěkně pomalu…

 

Rozčilujete se, když vám třeba míček vletí do bankru?

Golf hraji s celou rodinou asi od svých pěti lety, takže když jsme se chtěli všichni kvalitně zhádat, vyrazili jsme v neděli společně na golf a pak jsem spolu týden nemluvili. Bývala jsem hodně vzteklá. Myslím, že pár holí jsem zaryla do země. Pak mě u toho jednou viděl táta a v tu ránu mu došlo, proč jsou hole ohnuté.

Miss golf 2013 (694) (1)

Střihl vám pohlavek?

Pohlavek ne, ale holí jsem dostala. Abych si to pamatovala.

 

U některých rodin se používá vařečka, kdežto u Klausů výchovná hůl?

Musím uznat, že to bylo potřeba.

 

Teď už se nevztekáte?

Občas bublám vnitřně.

 

Co vás dokáže vytočit?

Různé blbosti, jako když se mi třeba zamotá řetízek, dojde mi lepící pásky při balení dárků nebo mi mu pes výmarský ohař Brit uteče do vody.

 

Jste typ člověka, který má neustále přilepený mobil k hlavě? Dokážete si představit třeba dva dny bez telefonu?

Přiznám se, že mobil používám hodně. Nejvíc internet, email, facebook a instagram. Ale mám kamarádky, které jsou na telefonu úplně pořád a pomalu mi to začíná vadit. Je to jako se vším. Člověk musí znát míru.

 

Točíte na mobil videa?

Mívala jsem svůj pořad na online televizi, který jsem natáčela na iPad. Později jsem přešla na praktičtější mobily. Dneska mám iPhone6. Baví mě, jak snadno se dá mobil propojit s počítačem, takže mám všechno pěkně synchronizované.


 

Fotím, pracuji v iMovie a užitečný je mobil i pro rozezpívání. Na muzikálu Mamma Mia máme v šatnách veselo.

 


 

Máte ráda Abbu?

Abba byla hlavní důvod, proč jsem šla na casting tohoto muzikálu. Mám dojem, že opravdu kvalitní hudba byla napsána již v minulosti. Mám ráda Abbu, Beatles nebo Queen.

 

Hudbu posloucháte v Deezeru nebo ve Spotify?

Obě aplikace znám, ale sama jsem se k nim ještě nedostala. Mám gramofon, takže si ujíždím na elpíčkách.

V letoším roce přijede do Prahy spousta hudebních hvězd. Vystoupení slíbili např. ACDC nebo Elton John. Chystáte se na některé?

Chtěla bych jít na Coldplay do Edenu. Jenom se teď po pařížských událostech budu trochu bát na větší koncert. Ale člověk by se neměl nechat strhnout.

 

Kupujete si i nějaké starší sběratelské vinyly?

Kupuji. Momentálně jsem ve sběratelské fázi. Sháním se i po klasice jako je Bach.DSC_3376

 

Co nějaké jiné aplikace?

Z hudebních aplikací používám SoundHound k rozpoznávání skladeb. Spoustu aplikací je vyvinuto pro golf. Většinu z nich má můj trenér. Já používám Endomondo, když jdu běhat se psem. Ráda mám fotky z Hipstamatic.

 

Ráda cestujete. Používáte nějaké cestovatelské aplikace?

Nepoužívám, i když možná začnu. Na druhou stranu nejsem typ, který si připravuje cestu měsíc předem.

 


Nenakupuji si příručky, nevymýšlím trasy a nedělám rezervace. Půlka z toho stejně nikdy nevyjde. Jsem připravená na všechno.


 

Kdy jste byla na cestách nejvíc v nesnázích?

Zajímavé bylo, když jsem sama cestovala do New Yorku. Nenapadlo mě nic lepšího než letět 11. září 2011, tedy přesně deset let po všeobecně známé tragické události. V letadle nás sedělo asi pět a z toho byl jeden Arab, který se neustále koukal na hodinky. Tiše jsem čekala, kdy to napálíme do Empire State Building.

 

Ale přistála jste normálně na JFK…

Samozřejmě. Celý měsíc jsem byla v New Yorku sama a byla to pro mě dobrá škola.

 

Máte v mobilu něco, co se dá na cestách využít?

Teď mě všichni milovníci kávy zavrhnou, protože mám v mobilu vyhledávač Starbucks. Přiznávám se. Dále používám foťák. Měla jsem i snahu koupit si Polaroid, abych měla rovnou papírové fotky, ale stejně všechno fotím na mobil. Obzvlášť teď když jsou mobily tak skvělé. Mám iPhone 6S a jsem absolutně nadšená.


 

Text: Pavel Eichler a Adam Maršál

Zpět