KANONÝR LAFI

EURO BUDE ZÁŽITEK
#Rozhovor
Ukaž, že jsi srdcař, a vyhraj zájezd na podporu naší repre ve Francii. Soutěž do 3. 6.2016 na www.fotbalvsrdci.cz.
Zpět

David Lafata byl čtyřikrát vyhlášen nejlepším střelcem české fobalové ligy a většina fanoušků si českou soupisku na Euro nedokáže bez útočníka Sparty představit. Spolehlivý střelec s vynikající orientací v pokutovém území soupeře si s námi popovídal o moderních technologiích.

Za pár týdnů začíná fotbalové Euro. Už jste si stáhl nějakou aplikaci o Francii?

Aplikaci jsem si nestáhl. Spoléhám na informace, které nám zajišťuje naše asistentka Blanka.

 

Když vyrážíte na nějaký zápas, je něco, co si vždy berete s sebou?

Nikdy nezapomenu na kopačky a telefon.

 

Používáte mobil jako pomocníka na cestách?

Hodně volám a píšu esemesky. Jsem v tohle směru možná trochu konzervativnější, ale během posledního roku jsem si například hodně oblíbil WhatsApp a Viber. Už i já jsem objevil 21. století (smích). Nemohu se měřit s mladšími spoluhráči, kteří v aplikacích a dalších možnostech smartphonů jedou ve velkém.

tmobi_lafata_titulka_s_HL_v02Jakub Kohák dlouhodobě sleduje zákulisí českého fotbalu a pravidelně zásobuje Instagram fotkami reprezentace, kde má často půlka lidí v ruce mobil. Patříte k nim?

Mobil je pro mě nezbytný pomocník, bez nějž by pro mě byla spousta věcí mnohem složitější. Mám iPhone a jsem s ním maximálně spokojený. Ale jak jsem řekl, uvědomuji si, že zdaleka nevyužívám všechny jeho služby.

 

Kterou máte nejraději?

Když jsem na cestách, fotím si skoro všechno. Ale nejvíc své děti.

 

Na Facebooku máte hned několik profilů. Jak je to možné?

Vím to, ale vůbec nejvtipnější na tom je, že ani jeden není doopravdy můj. Konečně mám příležitost říct, že všechny profily vedené pod mým jménem jsou neautorizované. Nechápu, co kdo má z toho, že se vydává za někoho jiného.

 

O Kohákovi už jsme mluvili. Je známo, že Jakub si z fotbalistů rád utahuje. Oplácíte mu to?

Jakub má svou funkci a humor k ní patří. Některé jeho fórky jsou dobré a my se tomu rádi zasmějeme. Je sympatické, když někdo ukazuje naši „práci“ z druhé strany.

 

Jak vnímáte jeho roli, kdy s vámi jezdí pro pobavení veřejnosti?

Pro nás je to příjemné rozptýlení a oživení na cestách. Je to mnohem lepší než strohé a formální rozhovory, které už stejně všichni stokrát četli.

 

V tomto čísle přinášíme velký článek o moderních technologiích, které zaznamenávají, zda v utkání padla branka, nebo ne. Jaký je váš názor na novinky ve fotbale?

Znám to z Anglie a jsem jednoznačně pro. V každém odvětví jde svět rychle dopředu a když jsme na takové úrovni, že máme tuto možnost, nemá smysl se zaklínat formulemi, že fotbal je lidská hra, ke které přirozeně patří omyly. Nepatří. Technologie jsou vyspělejší než lidské oko. Příprava na šampionát stojí spoustu lidí příliš mnoho úsilí a další příležitost už se třeba v životě nemusí nikdy opakovat. Není možné mávnout rukou nad chybou v něčím rozhodnutí jenom proto, že chybovat je lidské. Moderní technologie nám dávají příležitost spravedlivě posoudit, jestli gól padl, nebo ne. Tak proč je nevyužít?

 

Odpůrci tvrdí, že další posuzování zdržuje hru a představuje tak nepatřičný zásah do hrací doby…

Dřívější metody možná pomalé byly. V dnešní době je to záležitost maximálně na pět vteřin. Ve srovnání s tím, že se možná rozhoduje, které mužstvo postoupí a které pojede domů, je to naprosto zanedbatelné.

 

Máte dvě děti, jak jsou na tom s mobily ony?

Jsou ještě malé, takže to není tak žhavé. Ale touhy už se projevují. A nakonec tablet už vlastně také mají. Chtěl bych, aby s počítači uměly.

 

Co na mobilu nejčastěji hledáte?

Chci vědět, co se kde děje, takže jako první věc vyhledávám noviny. Oblíbil jsem si iDnes.cz.

 

Jdete nejdřív na zprávy, nebo na sport?

Přesně v tomhle pořadí (smích).

tmobi_lafata_sirka_v04

Jak byste ohodnotil české sportovní novináře? Našel byste nějakou výtku?

Nějakou výtku bych třeba i měl, ale oni by zas třeba měli výtku k mé hře. Někdy mi přijde, že se nepíše moc o fotbale, ale hledají se spíš nějaké senzace. Možná je to přirozené a novináři píšou to, o čem chtějí lidé číst.

 

Máte v sobě nějakou starou křivdu, že by vás někdo špatně posoudil?

Ze své kariéry si teď nic nevybavím, ale jednoznačné pochybení jsme viděli na posledním mistrovství světa. Anglie prohrávala s Německem 1:2, když se Angličan Frank Lampard napřáhl z dálky k ráně, která skončila za zády německého gólmana Neuera. Ten po odrazu z branky míč chytil a rychle rozehrál, což zmátlo i rozhodčího, který nic neviděl, a bylo rozhodnuto. Jasný gól nebyl uznán a Anglie jela domů.

 

Těšíte se na Euro?

Jak pro nás pro hráče, tak pro fanoušky to bude svátek. Těším se. Už jenom to, že se tam Česká republika zatím vždycky dostala, je obrovský úspěch. Uděláme všechno pro to, aby byli naši fanoušci spokojení – ať už ti, kteří nás pojedou podpořit do Francie, nebo ti, co nás budou sledovat v televizi.

 

Jak se cítíte? Chceme vědět pravdu! Jedeme na dva zápasy a budeme vsázet.

Naštěstí to na mně nestojí…

 

Počkejte, jako fanoušci to vidíme jinak!

Přiznám se, že jsem teď měl nějaké zdravotní komplikace a není to úplně ideální. Mám manko, které budu muset dohnat, akorát na to už není tolik času. Sezonu máme nabitou. Doufám, že závěr ligy bude už v pohodě, a pokud se dostanu do nominace, tak že to bude dobré.

 

Co byste vzkázal českým fanouškům?

Ve srovnání s jinými zeměmi jsou čeští fanoušci hodně dobří, ale jsou i hodně nároční. Všem, kdo se tam vypraví, přeji, ať si to užije! Bude to zážitek a já věřím, že jim k tomu zážitku přispějeme i kvalitním výkonem.

 

Česká Repre

ceska-repre_iconiOS, ANDROID (zdarma)

Euro 2016 vypukne už 10. června a my všichni věříme, že se po letech konečně dočkáme velkého fotbalového úspěchu. Jak probíhá příprava, kteří hráči nás vůbec budou ve Francii reprezentovat a mnohem víc se dozvíte v aplikaci Česká Repre. Tvrdé jádro fanoušků jistě ocení také informace o zlevněných vstupenkách nebo zájezdech s českou fotbalovou reprezentací.

 

IMG_8120DAVID LAFATA (34)

je považovaný za jednoho z nejlepších střelců českého fotbalu. Začínal v Českých Budějovicích a postupně prostřídal několik klubů včetně zahraničních. Od roku 2006 jsme si zvykli vídat ho na soupisce českého národního mužstva, v jehož řadách už nastoupil ke 37 utkáním a nastřílel osm gólů. Od roku 2013 jsou na něj hrdí fanoušci letenské Sparty, za kterou už si zapsal 54 zářezů. Zasloužil se o nominaci ČR na Euro 2016 a znalci jej vidí jako jasného kandidáta na soupisku pro nadcházející šampionát. Málokdo ví, že k jeho největším zálibám patří myslivost. Nedávno o něm vyšel autorizovaný životopis Kanonýr Lafi.

 


Text: Pavel Eichler a Adam Maršál, foto: Tereza Vlčková

Zpět