Kanály na YouTube,

které nejsou ani trochu hloupé
Na YouTube nenajdete jen videa o počítačových hrách, make-up tutorialy nebo přihlouplé pranky, i když ty se obvykle těší největší oblibě.
Zpět

To je každopádně škoda, protože tato obří platforma nabízí mnohem, mnohem víc. Videa od tvůrců, kteří se rozhodli svým divákům předat své časem nabyté informace a zkušenosti, díky nimž je možné si z doby strávené na YouTube odnést něco nového a užitečného. Co třeba?

 

Jak a proč…?

Na YouTube existuje mnoho edukativních kanálů s miliony sledujících, které se snaží postihnout a vysvětlit různé jevy. Rádi podpoříme české tvůrce, a tak vás tady rovnou odkážeme na kanál Vědecké kladivo. Jeho tvůrce Martin Rota na něm spolupracuje dokonce i s Akademií věd ČR. Možná si ale denně lámete hlavu se závažnými otázkami typu „Proč lidé nejezdí na zebrách?“ nebo „Proč herci ve starých filmech mluví tak divně?“. V tom případě zamiřte rovnou na anglický kanál HowStuffWorks. Nebo je libo raději něco sofistikovanějšího? My snad ani nevíme, kde začít. Zkuste třeba Khan Academy, Vox – Explain the News nebo Microsoft Education.

Snímek obrazovky 2018-08-03 v 9.19.27

Nejen k maturitě

Klasické doučování ve formě jeden na jednoho už začíná být pasé. Vždyť jsou tu videa na YouTube, zdarma a vždy k dispozici. I večer před testem. Marek Valášek vám ve svých videích vysvětlí matematiku, tak abyste byli schopni zmáknout státní maturitu na jedničku (i když už ji třeba máte dávno za sebou, opakování je přece matka moudrosti). Perfektně anglicky vás zase naučí Bronislav Sobotka, který přidá i spoustu zajímavostí. Na YouTube lze najít také velkou spoustu historických i přírodovědných dokumentů a naučit se kromě angličtiny i všechny ostatní světové jazyky.

Snímek obrazovky 2018-08-03 v 9.11.30

Podpořte svou kreativitu

Naučte se, jak dobře fotit s naučným kanálem fotografa Mikea Browneho, Mark Crilley ukáže, jak nakreslit téměř vše, na co si jen vzpomenete, JustinGuitar (neplést s Bieberem!) vás naučí hrát na kytaru, HD Piano pro změnu na piano a Film Riot vás provede světem filmařiny.

Snímek obrazovky 2018-08-03 v 9.24.58

Zdravověda

Otázky ohledně zdraví a toho, jak funguje naše tělo, si klade snad každý. A bohužel není možné v takových případech pokaždé klepat na dveře obvodního lékaře, nedej bože nějakého specialisty. Ještě, že už existuje strejda Google, který nám na hodně otázek umí odpovědět. Stejně ale není nad to nechat se poučit od specialisty. Zkuste třeba kanál Healthcare Triage, Kenhub – Learn Human Anatomy (jehož název mluví sám za sebe) anebo asi nejzajímavější Sexplanations, který hostí sexuoložka Lindsey Doe.

Snímek obrazovky 2018-08-03 v 9.12.46

Hobby

Ať už vás baví cokoliv, youtubeři jsou patrně vždy připraveni vám ukázat, jak to dělat lépe. Podívejme se třeba jen na ty české. Rádi rybaříte? Tak kuk na kanál www.MRK.cz. Chcete se naučit parkour? Tak s tím vám u nás nejlépe pomůže Tary. Máte rádi horská kola? Tak pro vás je tady Trail Hunter. Nevíte, jak se zabavit s dětmi? Vyrobte s nimi něco podle návodů na Udělej si sám. Nebo jste spíš zvědaví na videa o tom, jak přežít v přírodě. Vyrazte na kanál V přírodě s Petrem, který je plný informací.

Snímek obrazovky 2018-08-03 v 9.24.23

A takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Pokud budete chtít, na YouTube se naučíte vařit, cvičit, česat, zpívat nebo třeba házet oštěpem. Už jste třeba četli příběh o Keňanovi, který se jím naučil házet podle videí na YouTube a dostal se až na olympiádu? Že ne? Tak pozor, tento muž se jmenuje Julius Yego a z LOH v Riu si odvezl stříbrnou! Tak schválně, kdo bude další?

 

Připravila: Aneta Ščotková

Zpět