KAM NEMŮŽE LÉKAŘ, TAM POMŮŽE MOBIL

#Zaujalo nás
#appky
Zpět

Smartphony přinášejí revoluci v oblasti diagnostiky a léčby některých onemocnění. Pomáhají jim v tom nové aplikace, které tyto miniaturní všudypřítomné pomocníky mění na pokročilá zdravotnická zařízení.

 

Když se podíváte na foťáky, blesky nebo mikrofony v mobilech, vidíte, jak se neustále zlepšují. Díky velké konkurenci a neustálému vývoji jsou schopnosti mobilů srovnatelné s některými speciálními přístroji. Mobily dnes běžně využíváme pro počítání ušlých kroků, kaloriích přijatých v jídle nebo k měření srdečního tepu. Stejně tak mohou smartphony přispět ke včasnému odhalení některých nemocí. Prostřednictvím mikrofonu dnes lze mimo jiné zjistit, zda netrpíte astmatem.

 

Podle odborníků z Americké asociace pro podporu vědy technologie obsažené v chytrých telefonech do určité míry umožní nebo usnadní proces léčby i mimo nemocnice za využití neinvazivních nástrojů.

 

Například je možné použít foťák ve spojení se zábleskovým zařízením ke zjištění, zda netrpíte nějakou poruchou krvetvorby včetně nedostatku železa nebo hemoglobinu. Stačí, když si dáte prst přes blesk a aplikace vám sdělí hladinu hemoglobinu v krvi. Mobilní aplikace s názvem HemaApp vykazuje podobné výsledky jako jiné metody, které pro měření hemoglobinu nevyužívají odběr krve jehlou, a vývojáři nyní čekají na schválení u příslušných úřadů.

 

shutterstock_496130605

 

DIAGNÓZY, KTERÉ BYSTE NEČEKALI

I když to zní bláznivě, existují už dokonce aplikace schopné odhalit osteoporózu čili řídnutí kostí, které přichází spolu s rostoucím věkem. Nejste si jistí? Vezměte svůj smartphone, otevřete příslušnou aplikaci a poklepejte mobilem na svůj loket. Senzory v telefonu zaznamenají vzniklé rezonance. Pokud u vás došlo k redukci kostní hustoty, frekvence chvění bude oproti normálu posunutá a poukáže na vznikající problém. Takové pokroky v technologiích usnadní životy pacientům na celém světě, především v rozvojových zemích, kde není základní zdravotní péče dostupná široké veřejnosti.

 

Už dnes pomáhají chytré telefony pacientům trpícím rakovinou nebo cukrovkou. Pokud je u někoho zjištěn diabetes, potřebuje se velmi pozorně sledovat a učit se nejrůznějším změnám, kterým se musí ve svém novém životním stylu podřídit.

 

Podle zdravotnických odborníků dochází k chybné léčbě často právě v důsledku nedostatku přesných informací. Například diabetický pacient s nadváhou a vysokým krevním tlakem často stráví při návštěvě lékaře příliš málo času, než aby to vedlo k přesnějším závěrům o další léčbě. Pokud ale pacient používá aplikaci jako například My Diet Diary, tedy „Můj jídelní deníček“, jeho lékař se snadno podívá na informace z pacientovy aplikace, zahrne je do jeho zdravotních záznamů a získá tak kompletní obrázek o tom, jak se pacient po dobu užívání aplikace opravdu stravoval. To je pro určení vhodné léčby mnohem přínosnější než odpověď „Jím zdravě, pane doktore“.

 

Ženám s rakovinou prsu zase vědci nabízejí tablety se stálým přístupem k aktuálním informacím o diagnóze, o léčbě i jejích případných vedlejších účincích.

 

Možnost sledovat své zdraví jen za pomoci mobilů razantně sníží náklady celé řady pacientů, kteří mají z nejrůznějších důvodů problém dostavit se osobně do zdravotnického zařízení. Aniž by se vzdálili ze svých domovů, můžou na denní bázi dostávat rady nebo upozornění od odborníků.

 

Jiné aplikace hlídají zdravé stravovací návyky, umí vysledovat rytmus pro klidnější, kvalitnější spánek a budoucí maminky provedou celým  těhotenstvím.

 

MÉNĚ BOLESTI PO POPÁLENINÁCH

Pro léčbu vážných popálenin je přesná fotodokumentace potřebná více než v jiných lékařských oborech. Jen díky ní je totiž možné porovnat postup léčby, aniž by se musely sundávat obvazy, což je pro pacienta velmi bolestivé.

 

Zatímco dříve museli čekat na profesionálního fotografa, nyní díky aplikaci zvládnou vše na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze sami. V popáleninové medicíně je fotodokumentace velice důležitá, protože druhou možností nutnou pro posouzení vývoje léčby a další strategii chirurgického postupu představuje jen sejmutí obvazů, které bývá pro pacienta velice bolestivé a vyžaduje celkovou anestezii. Pořízené fotografie putují do databáze, kde k nim má ošetřující lékař přístup a může tak srovnávat vývoj léčby.

 

Spousta aplikací je teprve ve fázi zkoušení nebo schvalování, ale už teď je zřejmé, že od nich můžeme do budoucna očekávat další velká překvapení.

 

3 APPKY PRO ZDRAVÍ

sea hero quest ikonaSEA HERO QUEST

Proti Alzheimerovi a demenci

ANDROID, iOS (zdarma)

Zní to neuvěřitelně, ale tato unikátní a zábavná hra spočívající v pronásledování nestvůr po kouzelných mořích pomůže bojovat proti demenci, kterou je v současné době stiženo 45 milionů lidí po celém světě. Budete-li hrát Sea Hero Quest po dobu 2 minut, vygenerujete množství dat, na jejichž sběr by vědci potřebovali 5 hodin. Během vašeho hraní jsou vaše navigační údaje anonymně zaznamenávány a vyhodnocovány ve vztahu s údaji od dalších hráčů, což časem povede vytvoření nových diagnostických přístrojů.

 

RS kompas ikonaRS KOMPAS+

Pro pacienty s roztroušenou sklerózou

ANDROID, iOS (zdarma)

RS Kompas+ je diskrétní osobní asistent při léčbě roztroušené sklerózy. Pacienty naučí a pomůže jim bezproblémově aplikovat injekce s léčebnou látkou, bude jejich osobním asistentem, který jim připomene, kdy je čas na aplikaci léku, a nabídne jim nejvhodnější místa na těle, kam léčebnou látku aplikovat, aby se cítili dobře. Pomůže také ve vedení aplikačního deníku. S aplikací také získáte důležité informace o léčbě roztroušené sklerózy.

 

512HEART TEST

Předejděte (nejen) infarktu

ANDROID, iOS (zdarma)

Preventivní zdravotnická aplikace od českých vývojářů Pears Health Cyber vás anonymně stáhne o osobní informace, z nichž pak vyhodnotí, jak velká je šance, že vám v následujících deseti letech hrozí infarkt myokardu. Aplikace funguje v češtině, angličtině, francouzštině, němčině, portugalštině a španělštině. Od stejné firmy si můžete dále stáhnout Diabetes Test, Dementia Test, Melanoma Test (riziko rakoviny kůže) a ED Test (kalkulátor erektilní dysfunkce).

 


Text: Adam Maršál, foto: Shutterstock

Zpět