JIRKA KRÁL:

NA YOUTUBE MUSÍŠ BÝT SVŮJ
#Rozhovor
Zpět

Ať se vám líbí, nebo ne, jeden z nejslavnějších českých youtuberů Jirka Král (26) má přes 740 tisíc fanoušků. Mohl by jen vybalovat cetky z nákupních tašek, ale jemu se povedlo vybrat několik set tisíc korun na vybavení onkologického centra v Brně. Jak mocná je síla internetu?

 

Jirko, je správné, že děti tráví u počítačů tolik času?

Je v tom budoucnost, směr, kterým se všechno ubírá. Na počítačích se nejen hraje, ale pracuje a vydělávají peníze. Ale je dobrý znát i úplný základy a vědět, jak věci fungují. Jsem vděčný, že jsem jezdil na tábory a tam jsem se je naučil. Dokážu si třeba rozdělat oheň bez sirek. Je důležité, aby děti věděly, odkud se bere mléko, jak se živí zvířata atd.

 

Nebude stačit, když si to v případě potřeby najdou na YouTube?

Nebude, protože si to musí osahat. Tutoriály jsou dobré, ale věci je potřeba umět pro chvíle, kdy tě v životě potkají. Týká se to i sociálních věcí. YouTube sám o sobě ještě děti nenaučí slušnému chování. Já jsem někdy překvapenej ze setkání s fanoušky, kteří přiběhnou a skočí mi za krk, bouchnou do mě a přijde jim to úplně normální.

 

Vzpomeneš si na nějakou hodně bizarní věc, v níž ti YouTube poradil?

Bavil jsem se s kamarádem, že na YouTube najdeš všechno včetně toho, jak se dojí koza. Vysvětloval jsem mu postup a kamarád tvrdil, že je to jinak. Tak jsem mu to našel a měl jsem pravdu.

 

Teď jsi neslavnější český youtuber. Co říkáš lidem, když se tě zeptají na tvou práci?

Říkám, že natáčím počítačové hry, které komentuji, přímé přenosy, plus dělám videa ze svého života a cestování. Je to vlastně taková reality show. Všechno je k vidění na mém kanálu www.youtube.com/jirkakral.

 

rgb_tmobile_kral_7583-v2

 

Lidé ze starší generace prožili většinu svého života bez internetového připojení. Dokážeš youtubering obhájit i před nimi?

Stačí jedno slovo – je to autentický. To v televizi nedostanete, tam je vše uhlazené a připravené. Těžko se potom můžete s tím člověkem ztotožnit. Na YouTube jsou ti lidi daleko přirozenější a většinou se chovají tak jako v reálném životě.

 

Jak hodně se youtubering změnil od doby, co jsi do něj naskočil?

Já sám jsem začínal s gamingem a hrál jsem hlavně Minecraft, který dneska už hraji jen s kámošema. Daleko víc mě baví natáčet videa z cestování a soukromého života. Tahle videa by před pár lety nefungovala, ale dneska už jsou kanály, které tím rovnou začínají. Taky když jsem začínal, na YouTube netočily skoro žádné holky a dnes jsou kanály holek čím dál sledovanější.

 

Je nějaká věc, kterou bys poradil člověku, který si chce založit vlastní kanál a být tak úspěšný jako ty?

Jsou to tři áčka. Za prvé je to již zmíněná autenticita – člověk musí být svůj, nesmí si na nic hrát, protože to lidi poznají. Druhý bod je aktivita – a je jedno, jestli to bude jednou denně nebo jednou za měsíc, ale musíš mít nějakou pravidelnost, na kterou si tví diváci zvyknou a budou se na ni těšit. Za třetí je to aktuálnost. Můžeš sestříhat 10 nejlepších gólů, docela to funguje, ale daleko lepší je řešit aktuální téma, které se děje právě teď. Když padne na MS ve fotbale hattrick a natočíš o tom video nebo uděláš rozhovor s fotbalistou, bude to fungovat mnohem víc.

 

Tím, že vystupuješ jako veřejně známá osobnost, musíš na sobě makat? Chodíš na hodiny rétoriky nebo do posilky?

Asi bych měl, ale nic z toho bohužel nedělám. Chtěl bych chodit na angličtinu a začít cvičit, už mám domluveného trenéra.

 

Nepřemýšlel jsi někdy, že bys dělal YouTube v angličtině a překročil tak hranice naší země?

Daleko lepší je být jeden z nejlepších v republice než 185. na světě. Kdybych měl ve světě takové umístění, tady v Česku by o mně nejspíš nikdo ani nevěděl. Měl bych klidnější život, protože by mi lidé nevolali, nezastavovali mě, neoslovovali by mě u jídla, ale to je vlastně to, co mě baví. To je to, co k tomu patří, a to, proč to dělám. Kamarádi se mě ptají, jestli mi nevadí, že mě pořád někdo otravuje. Na to se jich ptám, jestli jim nevadí, že vstávají ráno do práce a musí tam celý den být. To zas patří k jejich životu.

 

Jak často tě někdo zastaví na ulici kvůli podpisu?

Podpis nikdo nechce. Lidi chtějí selfie. Denně tak dvacet třicet fotek dám.

 

Funguje to i na holky?

Myslím, že poměrně blbě. Holky si myslí, že mám holek dost. A mě sledují převážně kluci, kteří tvoří 75 procent mých fanoušků. Když už mě zná nějaká holka, tak spíš přes kámoše nebo přes bráchu.

 

Čím to je?

Je to dané obsahem, co točím. Jsou youtuberky, které mají půl milionu fanoušků a z nich je 80 procent holek. Každého baví jiné věci.

 

rgb_tmobile_kral_8043-cmyk

 

Tobě se podařila neskutečná věc. Na svém kanálu jsi uspořádal sbírku ve prospěch Masarykova onkologického centra v Brně, v níž se vybralo obrovské množství peněz. K čemu se využijí?

Určitě to byl úspěch. Celková částka byla 475 000 Kč a něco k tomu. Bude se za to vybavovat centrum, které pomáhá k čištění těla pacientů po chemoterapii.

 

Jak se zpětně koukáš na svou kampaň?

Teď by to jenom chtělo dotáhnout, aby se více lidí šlo nechat preventivně zkontrolovat. Ale je dobré, že se slovo charita dostává i mezi lidi, kteří by se s ním třeba jinak nesetkali. Pak se může stát, že patn.ctiletý kluk přijde za svým tátou a řekne mu – tati, máme tři auta, krásnou vilu, nedáme taky něco na charitu, když to udělal Jirka? A to je ono. V mé býval. práci mi pak moji kolegové řekli, že viděli můj stream a rozhodli se složit na svůj vlastní dobročinný účel. A pak jdu ke kadeřníkovi, který řekl, že jsem je tak namotivoval, že stříhali celý den zadarmo.

 

Co ostatní youtubeři, chytli se něčeho podobného?

Pokud vím, tak ne, ale třeba se chytnou. A když ne, třeba za rok zas něco rozjedu. Tohle už byla moje druhá akce. Není úplně snadné něco tak velkého zorganizovat. Měl jsem z toho hlavu jako balon, ale dopadlo to výborně.

 

Je nějaká věc, na kterou se teď soustředíš?

U mě je to cestování, ale to stojí hrozně moc peněz. Já jsem jako malej moc necestoval a užívám si toho, že teď díky práci, kterou dělám, můžu. Vlogů z cest chci natáčet čím dál víc. Kromě toho mě baví dělat věci offline. Vymýšlím svůj merch, začal jsem vydávat komiks, venku je už sedmé číslo. A teď v listopadu spouštíme zatím největší projekt – vlastní prostor v pražské Kotvě. Na to se hodně těším.

 

Když jsem na tvém kanálu viděl, jak komentuješ fotbalovou hru FIFA, tak mě napadlo – nechtěl by sis někdy odmoderovat opravdové sportovní utkání?

To mě ještě nenapadlo. Ale jdu do všeho nového, co mě baví. Teď jsem hrál miniroličku ve filmu Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka.

 

Jaký máš mobil?

Používám iPhone 7 plus, protože mám raději velký displej.

 

Proč zrovna Apple?

Mobily iPhone mám už od trojky, na který jsem si našetřil a rodiče mi na něj přidali. Jsem s nimi naprosto spokojenej.

 

Do jaké míry využiješ mobil ve své práci?

Dřív jsem ho používal hodně, protože jsem neměl dobrou zrcadlovku ani dobrou kameru. Teď ho používám hlavně k nahrávání audia přes externí port do klopy. Když natáčím venku, je to o hodně lepší než používat mikrofon. Samozřejmě když se vybije zrcadlovka, je lepší nějakou zajímavou situaci natočit na mobil než ji nenatočit vůbec. To je taky moje častá rada, když se lidi ptají, jaké si mají koupit vybavení. Kdybych třeba potkal Jaromíra Jágra a měl možnost s ním natočit rozhovor, tak mu asi neřeknu – promiň, dneska ne, nemám u sebe zrcadlovku.

 

Máš oblíbené aplikace?

Převážně sociální sítě, občas nějaký hry. Mám tam klasiku jako Instagram, Facebook, YouTube a Gamee. To je česká herní aplikace, s jejímž vývojem pomáhám. Plánujeme dokonce mou vlastní hru, tak uvidíme, jak to dopadne. Budou tam další youtubeři, někteří budou škodit, jiní pomáhat.

 

Dokážeš si představit, jak bude vypadat mobil za pět let?

Pro mě je telefon neuvěřitelný už dneska. Vezmi si třeba dnešní displej – když vyfotím ubrus a dám mobil na stůl, tak ho tam ani nenajdeš, jak je ta fotka reálná.

 

Zmenšovat se mobily asi nebudou, vidíme, že naopak rostou. Možná zadní dotyková strana?

Hodilo by se to pro případ, že bys třeba někomu něco ukazoval na předním displeji a nechtěl jsi po něm matlat. Já sám používám hodinky, díky nimž hovor přijmu, aniž bych telefon vytahoval z kapsy. Jestli se to v budoucnu posune do podoby kontaktní čočky nebo nějakých implantátů, to nedokážu říct.

 

3 NEJLEPŠÍ YOUTUBEŘI PODLE JIRKY KRÁLE

 

1. GoGo – nejlepší a jeden z nejsledovanějších „československých“ youtuberů a vlogerů

2. Casey Neistat – bývalý tvůrce pro HBO, který má od roku 2010 vlastní YouTube kanál s více než 5 miliony fanoušků

3. KSI – mladý anglický youtuber, který si umí dělat legraci i sám ze sebe. V poslední době začal rapovat a vydávat své songy.

 

screen-shot-2016-12-02-at-14-52-35JIRKA KRÁL (26)

Šestadvacetiletý rodák z Brna patří k nejslavnějším českým youtuberům. Vystudoval střední školu v Brně, v roce 2009 se odstěhoval do Prahy, kde pracoval v Tiscali Media jako administrátor reklamního prostoru. V létě 2012 absolvoval reality show Farma na TV Nova. Poté si založil svůj vlastní YouTube kanál. Od začátku roku 2015 se youtuberingu věnuje již zcela profesionálně.

 

 


 

Text: Adam Maršál, foto: Alžběta Jungrová

Zpět