JIŘÍ PRSKAVEC

KILA SHAZUJI DÍKY APPCE
#Sport a pohyb
#appky
Zpět

Bronzový kajakář z Ria se v těchto dnech vrací z MS ve francouzském Pau. Tipnul si správně svůj výsledek?

 

Jirko, co ti kajak bere a co dává?

Bere mi volný čas, který nemůžu trávit s rodinou a kamarády, což platí u každého sportu. Na druhou stranu je to věc, která mě naplňuje a je celý můj život. Bez sportu si ho nedokážu představit. Přirozeně s sebou nese i enormní zátěž pro tělo. Žádný vrcholový sport nemůže být zdravý.

 

V čem je tvůj sport náročný?

evropa_ctvrtek_adam_svoboda-79Zatěžuje hlavně horní část těla, takže musím nejvíc posilovat vnitřní svaly – tj. core – abych neměl problémy se zády, protože v kajaku se neustále předkláním a zakláním. Nohy nejsou zapojeny vůbec, takže na ně se musím zaměřovat v posilovně.

 

 

 

Každého asi napadne, že když se celé dny cachtáte ve vodě, musíte mít super imunitu. Je to tak, nebo máte permanentní rýmu?

Imunitu máme samozřejmě strašně silnou. Ve chvíli, kdy netrénuji, je tělo zvyklé na takovou zátěž, že i když přijdou nějaké oslavy, jen tak mě něco nepoloží.

 

Vydržíš o hodně víc než ostatní?

To bych úplně neříkal (smích). Ale spíš, že když je pět večírků za sebou nebo tři a pak je den pauza a pak další tři, tak to tělo nějak dá. Je zvyklé na zátěž a rychle regeneruje. Ale ve chvíli, kdy trénujeme, je tělo vyždímané a jsem náchylný onemocnět, protože imunitu mám oslabenou. Největší problémy mívám každý rok v březnu, kdy se vracíme z dlouhodobého soustředění v Austrálii. Tam je 35 °C a v Praze ještě většinou mrzne.

 

Máš nějaký recept, jak zůstat zdravý?

Od loňského roku užívám sušené kozí mléko nadojené těsně po porodu mláděte – říká se tomu kolostrum. Koza je nejzdravější zvíře na světě (smích) a v tom mléku předává mláděti všechny protilátky. Vždycky, když cítím, že začínám být nachlazený, tak to začnu brát v relativně velkých dávkách. Zatím mi to vždycky fungovalo. Musím říct, že mi to asi zachránilo olympiádu v Riu.

 

Adam_SvobodaCo se stalo?

Na sportoviště jsme se dopravovali oficiálními autobusy, které z nějakého nepochopitelného důvodu klimatizovali na 13 °C – v těch třiceti stupních. Všichni sportovci s tím měli hrozný problémy. My měli štěstí, že česká výprava dostala i teplé bundy na zimní olympiádu. Nejdřív jsme si říkali, že je to blbost, ale nakonec jsme byli rádi. I tak jsem byl nachcípanej, ale začal jsem brát kolostrum ve velkých dávkách a myslím, že mě zachránilo, protože jsem nakonec neonemocněl.

 

Kolik času strávíš přípravou?

V přípravné fázi trénuji dvakrát tři až čtyři hodiny denně na vodě. Do toho mám posilovnu, běh a plavání, někdy jóga a protahování. Do toho zařazuji regenerační věci jako saunu nebo masáž.

 

Máš nějaká kritéria, která musíš splnit?

Mám problémy s váhou. V našem sportu není sice omezená, ale čím je člověk lehčí, tím lépe loď jede. Před mistrovstvím světa potřebuji shodit ještě dvě tři kila a letos mi to vůbec nejde, i když jsem začal pravidelně běhat. Proto jsem přistoupil na vědečtější metodu. Celý den funguji s mobilní aplikací Garmin, která mi říká, kolik jsem spálil kalorií. K ní mám od nich i speciální váhu, na kterou si každé ráno stoupnu a vím, jak na tom jsem. Používám to třetí týden a jde to dolů.

 

Kolik jsi shodil?

Kilo a půl. Už se blížím k metě, a když půjde ještě kilo a půl, tak to bude úplně super! Dostanu se přesně na tu váhu, co bych chtěl.

 

Máš ještě spuštěnou nějakou další aplikaci?

V autě jezdím podle Waze. Jo pak si ještě zapisuji jídelníček, který si píšu do My Fitness Pal. Je to aplikace propojená s Garminem, kam se mi to automaticky přenáší. Přepočítá mi to příjem potravin na kalorie, ty porovnává s energií, kterou spálím během tréninku, a pak mi stanoví denní cíle.

 

Dá se do tvého sportu naskočit i ve vyšším věku, nebo to musím dělat od dětství?

Na kanálu v Troji máme řadu lidí, kteří začali jezdit až ve třiceti. Naučili se základní techniku záběru a dneska chodí pravidelně a moc je to baví. Nikdy nebudou jezdit jako ti, kdo se učili techniku odmala, protože se musí zkoordinovat neskutečný soubor pohybů, ale radost jim to přinese. Kromě toho je náš sport dost náročný na horní polovinu těla, takže člověk dost zesílí.

 

Dozvím se o divoké vodě víc někde na webu?

Náš profesionální sport má stránku Kanoe.cz, kde jsou všechny informace o závodech. Když si to chce někdo vyzkoušet, může přijít do naší loděnice v Troji. Další možnost je Kayak Beach Bar (www.kayakbeachbar.cz/en/), který si v Praze na náplavce otevřel kamarád Vávra Hradílek. Je to sice na rovný vodě, ale na té se začíná i v Troji.

 

Rozhovor děláme do říjnového čísla, které vyjde v době, kdy budeš čerstvě zpátky z MS ve Francii. Pojďme si tipnout výsledek…

Tak byl jsem druhý (smích).

 

Proč ne první? Co se přihodilo?

Nevyšlo mi to. Ke konci trati jsem udělal chybu, dotkl se branky a nestačilo mi to. Jinak jsem jel nejrychleji (smích).

 

Třeba se to nestalo a vyhrál jsi!

Já nevím (smích).

 

V čem je ta trať těžká?

Mistrovství světa je ve francouzském Pau v Pyrenejích na hranici se Španělskem. Trať je specifická, protože je sice umělá, ale překážky jsou z kamenů a chovají se nepředvídatelně jako v přírodní řece. Nejsme na to zvyklí a musíme hodně trénovat.

 

Co tě baví kromě vody?

Začal jsem skejtovat. Musím opatrně, protože mám co ztratit, takže mám na sobě všechny možné chrániče. Hrozně mě baví učit se nové věci.

 

Je něco, co tě naopak nebaví?

K běhání jsem si našel cestu jen díky tomu, že si pustím muziku na mobilu a vypnu. Nemám rád plavání, protože nemůžu mít sluchátka a je to nezáživný. A taky nerad chodím po nákupech. Naštěstí to nemusím řešit, protože mě sponzoruje Reebok, takže si věci vybírám tak dvakrát do roka a to se dá zvládnout (smích).

 

SLEDUJTE JIRKU ONLINE:

 

Garmin Connect™ MobileGARMI CONNECT MOBILE

iOS, ANDROID (zdarma)

 

 

Calorie Counter MyFitnessPalCALORIE COUNTER-MYFITNESSPAL

iOS, ANDROID (zdarma)

 

 

waze ikonaWAZE

iOS, ANDROID (zdarma)

 

 


Text: Adam Maršál, foto: Adam Svoboda

Zpět