JIŘÍ PAVLOVSKÝ:

MOBIL MÁM HLAVNĚ NA HRANÍ
Zpět

Jako spoluzakladatel vydavatelství CREW byl jedním z těch, kdo do Česka přivezli dospělý komiks. Vedle toho sám píše, komentuje nebo recenzuje. Jak využívá mobil Jiří Pavlovský, který se živí především tím, co se vytiskne na papír?

 

Vzpomenete si ještě, jak vznikl nápad vydávat v Česku komiksy?

Napadlo nás to krátce po revoluci. Původně to měl být skoro undergroundový projekt, ale nakonec nás to trochu přerostlo. Trochu dost. A začalo to magazínem Crew. Tím jsme tehdy začali představovat komiks – takže se v něm, často poprvé, objevily postavy jako Batman, Lobo, Sandman, Soudce Dredd, Hellboy a spousty dalších. Komiksů jsme vydali přes pět stovek, ale nejde ani tak o množství jako spíš o příběhy, které se nám podařilo do Česka přivézt.

 

Jsou Češi vděční komiksoví čtenáři? Jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?

Zpočátku to byla fakt fuška. U nás byla tradice, že komiks je čtivo malých dětí či negramotných amerických žoldáků zpitých kokakolou. Přesvědčit lidi o opaku zabralo pěkných pár let. Pak se z komiksu zase stala módní záležitost a hračka tehdejších hipsterů. Dneska se to už celkem uklidnilo a komiksy si našly své vlastní čtenáře. Co se týče srovnání, tak poměrně se v Čechách prodává víc komiksů než třeba v Polsku. Jenže Polsko je mnohem větší, takže si vystačí.

 

Je něco, co frčí u nás a jinde to čtenáře vůbec nezajímá?

Třeba zrovna Lobo je u nás mnohem úspěšnější než v Americe. Asi i proto, že to byl titul, na kterém jsme dokazovali, že komiks není jen pro děti. Čím jiným to taky dokazovat než postavou, která vyhladila celou svou rodnou planetu, v hlavě jí ustavičně zní heavy metal a sundá každého, koho potká? A opak je hodně častý. Třeba tolik nejdou klasické superhrdinské komiksy.

 

Do komiksového světa přibyla možnost číst příběhy i na tabletech, resp. mobilech. Jak je to u nás?

Tam přece jen hraje roli to, že na mobilu není tolik místa, abyste si vychutnali celou stránku, takže kromě stripů Garfielda do toho moc nefušujeme. Ale líbilo se mi, co dělalo vydavatelství Marvel, které vydalo aplikaci Marvel AR. Když jste se mobilem zaměřili na určitý obrázek v jejich komiksech, spustil se vám kr.tký klip, který obsahoval třeba rozhovor s tvůrci, info o postavě nebo nějakou jinou zajímavost.

 

Co když jsem právě dostal chuť si do mobilu stáhnout nějaký komiks? Podle čeho si mám vybírat?

Na rozdíl od knížek vypadají komiksy pořád nejlíp, když si je prohlížíte na papíře. Hraje tam roli i rozestavení panelů na stránce, což se prostě do mobilu celé nevejde. Tedy pokud nemáte mobil formátu A4. Pokud budete sahat po nějakém komiksu, tak je to jako s filmy či knihami. Je toho pro každého něco, závisí jen na vašem vkusu. Ale zkusím pár titulů (viz tipy na vánoční dárek).

 

Jaký máte mobil a proč právě ten?

Míval jsem Nokii, ale poslední exemplář mě už zprudil natolik, že jsem podlehl tlaku okolí a pořídil si Samsung. Což je prý dobrá značka. Skoro tak dobrá jako Zetor. Ale Zetor nevyrábí mobily. Zatím.

 

K čemu mobil využíváte nejvíc?

Po cestách sice hraju hlavně na Nintendu, ale občas se do nějaké hry pustím i na mobilu. Mám rád deskovky nebo logické hry a na mobily se dají stáhnout mnohé: od Zámků šíleného krále Ludvíka přes Splendor, Patchwork až třeba po Ticket to Ride. Z těch logických se mi hodně líbilo Monument Valley. Bohužel to má i své negativní stránky. Obvykle, když jsem uprostřed hraní, mi někdo zavolá, hra spadne a mě to neskutečně naštve. Co mi má kdo volat na mobil? Samozřejmě, pak mi dojde, že telefonování je archaická funkce, která na některých mobilech ještě zůstává jako památka na staré jednodušší časy.

 

NOVÉ KOMIKSY – TIPY JIŘÍHO PAVLOVSKÉHO

Chcete pořídit komiks jako dárek k Vánocům?

 

CoverPRO DRSŇÁKY: SKALPY

Když se řekne indiáni, obvykle lidi napadnou romantické westerny. Tak tohle není ten případ. Skalpy jsou drsná kriminálka ze současné indiánské rezervace, kde je většina obyvatel na podpoře a na drogách… a kam se vrací Dashiell Zlý kůň, vzteklý indoš s jedním velkým tajemstvím.

 

bart_obalkaPRO DĚTI: BART

Je fakt, že Crew vydává spíš pro dospělé, ale třeba Garfield je srandovní pro všechny generace a takoví Mimoni či Bart jsou už vyloženě pro děti. Komiksový Bart vychází dokonce každý měsíc… a do jeho listárny nám chodí tolik dopisů a kreseb, že je ani nezvládáme zpracovávat. Bart je tak úspěšný, že první sešity vyšly už znovu v knižní podobě.

 

zivi-mrtvi-coverPRO PŘÍZNIVCE HORORU: ŽIVÍ MRTVÍ

I když jsme teď rozjeli i nádherně malovanou Temnou věž podle knižní série Stephena Kinga, tak naším hlavním hororovým zářezem jsou Živí mrtví. Série o lidech, kteří se snaží přežít ve světě zamořeném mrtvými… a moc jim to nejde. Ano, podle téhle komiksové série vznikl i veleúspěšný televizní seriál, ale komiks je o dost lepší.

 

tokijsky-ghul-coverPRO MANGISTY: TOKIJSKÝ GHÚL

Získávání mangy nám zabralo tak deset let života. Jednání nebylo nejjednodušší, ale nakonec jsme prorazili a teď vydáváme pecky jako Naruto, Útok titánů, Death Note, Gantz a spoustu dalších. Žhavou novinkou je Tokijský ghúl. Komiks o klukovi, kterému se trochu nevyvede rande a skončí s tím, že aby přežil, musí jíst lidské maso. A postupně se propadá do světa, o kterém neměl ani tušení.

 

Obálka.inddPRO PAŘANY: ASSASSIN’S CREED

Pro hráče počítačových her jsme vydali jak komiksy ze světa Warcraftu a Zaklínače, tak efektní a nádherně ilustrované průvodce jejich světy. A jako žhavou novinku teď máme komiks Assassin’s Creed: Zkouška ohněm – první knihu z řady popisující věčný boj asasínů a templářů!

 

_mustr_MDEK__pagsHi.inddPRO DOSPĚLÉ: DRUUNA

Komiksy pro dospělejší čtenáře jsou naší hlavní parketou. Sandman, Lucifer, Parker, Mýty, Skalpy… ale asi bych nejvíc jako dárek doporučil cokoli z naší řady Mistrovská díla evropského komiksu. V ní nabízíme v kompletním souborném vydání to nejlepší z Evropy. Teď právě jsme dotiskovali zvířecí kriminálku Blacksad a od legendárního Milo Manary jeho eroticky-historického Borgiu. A když jsme u erotiky, nesmíme zapomenout na sexy Druunu! V tomhle ohledu jen těžko narazíte na něco lepšího… a vyvinutějšího.

 


 

Text: Adam Maršál a Jiř í Pavlovský

Foto: Adam Maršál

Zpět