JAKO FÉNIXOVÉ

5 HUDEBNÍCH LEGEND, KTERÉ VSTALY Z POPELA
#hudba
Taky si od nového roku slibujete restart? Tady jsou hudebníci, kteří se dokázali znovu nahodit.
Zpět

 

muller_55RICHARD MÜLLER

Když se v roce 2009 přihlásil po čtyřech letech o slovo, byl o třicet kilo těžší, pomalejší a depresivnější. Po alkoholických a drogových excesech se Richard Müller zdál být připravený na další vykročení do světa na pódiu. Jeho odhodlání i touha po životě jej krok za krokem vedly přes úskalí, která na sebe ušil svým životním stylem a několika nezvratnými kroky. Až když si v září loňského roku nadělil ke svým 55. narozeninám eponymní album 55 ve spolupráci se skladatelem a producentem Ondřejem Brzobohatým, bylo zřejmé, že je skutečně zpátky. Smířený, upřímný a sebejistý. I když na albu prosvítá skepse, melancholie a pesimismus, jedno je jisté. Richard Müller je z ranku těch zpěváků, kteří by mohli emoce prodávat po kilech, ať už jsou v jakékoli životní fázi.

 

cohenLEONARD COHEN

Ne, neočekáváme, že geniální kanadský hudebník, básník, romanopisec a kreslíř, kterého jsme v listopadu všichni oplakali, znovu ožije. Jeho odkaz je totiž stejně nesmrtelný jako jeho fenomenální comeback, jenž ho dlouhá léta držel při životě. Tedy alespoň tom profesním. Když se v roce 1994 po mnoha zářezech na poli literatury, výtvarn.ho umění i vydání svého devátého alba rozhodl přestat věnovat hudbě a stát se buddhistickým mnichem, málokdo věřil, že se ještě kdy vrátí na pódium. Koncertům se totiž už mnoho let předtím vyhýbal jako čert kříži. Jaké bylo však překvapení, když se jako čtyřiasedmdesátiletý stařík v roce 2008 rozjel nejprve do menších klubů a poté do velkých hal. Ačkoli jeho comeback původně vypadal jen jako honba za penězi, které z něj chtěl vytěžit jeho manager, nakonec byl víc než osudový. Do té doby spíše samotářský zpěvák se dostal na absolutní vrchol své kariéry a získal sílu i motivaci pokračovat v tvorbě. Své poslední, čtrnácté album s příznačným názvem You Want It Darker nahrál ve spolupráci se synem Adamem a vydal jej na podzim roku 2016. O pouhý měsíc později zemřel doma v Los Angeles ve spánku ve věku 82 let. A takhle se to dělá.

 

metaliccaMETALLICA

Post jednoho z nejočekávanějších comebacků posledních měsíců zaplnili metaloví matadoři z Los Angeles se svým albem Hardwired… To Self-Destruct; s novou nahrávkou se pochlubili po dlouhých osmi letech. Ačkoli novinka vychází jako dvojalbum, obsahuje standardních dvanáct skladeb. S tím rozdílem, že kromě úvodní písně nejde žádná ze stopáží pod pět minut. Škarohlídi, kteří se domnívali, že kapela po vydání svého „Černého alba“ už nebude mít co nabídnout, si teď musí nasypat galony popela na hlavu a razantně přehodnotit své soudy. Návrat k trashovému období, zdvojeným sólům, kartáčům i afektovaným textům Jamese Hetfielda totiž otáčí Metallicu v čase a její fanoušky utvrzuje v tom, že jsou nesmrtelní. Chytlavé kytarové refrény a nesmlouvavé tempo celé desky nám právě slibují úspěšné vykročení do další metallicové éry.

 

my_bloody_valentineMY BLOODY VALENTINE

Irští alternativci, kteří v devadesátých letech svým epesním albem Loveless definovali zvuk mnoha kytarových kapel, se na dlouhých 22 let odmlčeli, aby následně vytřeli zrak všem mladším a dravějším bandám. Téměř nulová propagace jejich novinky způsobila nevídanou bouři. Okamžitě poté, co přímá zpráva o novém albu, které je připraveno ke stažení přímo na stránkách, vyšla najevo, se jejich fanoušci vrhli na kapelní web takovým způsobem, že jej doslova zmasakrovali. Web se zhroutil a samotný fór spočíval v tom, že album nazvané „m b v“ není ničím inovátorské ani překvapivé. Většina tracků vznikala v devades.tých letech, pouze konečný produkt získal mnohem učesanější zvuk. Přesto se svět na chvíli zastavil a poprvé od průlomového webového vydání alba Radiohead In Rainbows z roku 2007 si připomněl, že i obyčejné vydání alba se může stát doslova osudovým okamžikem.

 

neckar_pulnocni_nebelVÁCLAV NECKÁŘ

Kdysi idol své generace, švihák z Ostře sledovaných vlaků, roztomilý princ z Šíleně smutné princezny a následně koktavý shrbený sedmdesátník po mrtvici… Takhle se proměnila osobnost Václava Neckáře, který před pěti lety zažil jeden z největších comebacků, které jsme v Česku měli možnost sledovat. Píseň Půlnoční, kterou nahrál s kapelou Umakart a jež se stala ústředním motivem filmu Alois Nebel, totiž neoslovila přímo jeho fanouškovskou obec, ale především zcela nový okruh podstatně mladších posluchačů. Víc než tři miliony zhlédnutí videoklipu na YouTube a desetitisíce pozitivních komentářů zasetých po sociálních sítích zapříčinily, že Vašek Neckář už dávno není Golden Kid, ale interpret, který má i po tolika letech co nabídnout a předat.

 

KONCERTY – LEDEN

MYDY RABYCAD (CZ): 7. 1., ROCK CAFÉ; PRIESSNITZ A TATA BOJS PRO ŠUMAVSKOU DIVOČINU Č. 7: 17. 1., LUCERNA MUSIC BAR; CARNIVAL YOUTH (LOT): 18. 1., FUTURUM; VIKA GOES WILD (UA): 19. 1., PALÁC AKROPOLIS; HELMET (US): 21. 1., LUCERNA MUSIC BAR; GREEN DAY (USA): 22. 1., TIPSORT ARÉNA; JIŘÍ SCHMITZER (CZ): 24. 1., MALOSTRANSKÁ BESEDA; ARVE HENRIKSEN (NOR): 26. 1., PALÁC AKROPOLIS; JOSÉ GONZÁLEZ WITH THE STRING THEORY (SWE): 27. 1., FORUM KARLÍN


Text: Veronika Kratochvílová

Foto: archiv labelů

Zpět