Jak zvládnout home office a nezbláznit se vol. 2

#Téma
Zpět

Nedávno jsme vám v seriálu Digitávky, který připravujeme ve spolupráci s Czechitas, přinesli tip, jak zvládat práci na home officu. Jednalo se návod, jak pomocí chytré aplikace mít přehled o všem, co musíte zvládnout, na nic nezapomenout a vše si dobře plánovat. Ale to jistě víte, protože naše články poctivě čtete. :)

 

Dneska se na problematiku práce z domova podíváme z jiného úhlu. A totiž nejen jak vše zvládnout a stihnout, ale jak si práci zpříjemnit a psychicky vše vydržet. Článků na toto téma koluje po internetu spousta, snažíme se tedy vyhnout zprofanovaným doporučením jako „dodržujte pracovní dobu“, to po jarním lockdownu jistě víte, a přinášíme do hry nové tipy. Snad vám pomohou!

 

 

1. Nasimulujte si cestu do práce

Pokud jste byli zvyklí pracovat z kanceláře, museli jste se do ní ráno dostat a večer vás zase čekala cesta domů. Tělo, a hlavně váš mozek, si na takové rituály velice rychle zvyká. Cesta do práce je navíc funkčním a symbolickým rozdělením dne na pracovní a domácí část. Udělejte si ráno kávu, nasnídejte se, a pak si tento rituál nasimulujte. Obejděte blok, dojděte si na konec ulice a zpátky, a pak teprve zapněte počítač. Nezapomeňte, že od chvíle návratu už jste v práci, tak se chovejte jako v kanceláři. Pro cestu z práce platí to samé.

 

 

2. Odměňujte se

…ale nenechte se dohnat k prokrastinaci! Po každém splněném úkolu nebo jeho části se odměňte. Ne, nemáme na mysli bonbóny, spíš se pár minut věnujte něčemu, co vás baví. Přečtěte si pár stránek knížky, zahrajte si svou oblíbenou hru na telefonu, vezměte do ruky hudební nástroj a zabrnkejte si. Ovšem pozor – všechny tyhle věci musí být mimo vaše zorné pole v momentě, kdy pracujete. Pokušení je příšerná věc.

 

 

3. Dopřejte si vzduch

Poctivě při každé pravidelné pauze vyvětrejte. Opusťte místnost, zajděte si do kuchyně pro vodu, a pořádně vyměňte vzduch tam, kde pracujete. Čerstvý vzduch vás skvěle nastartuje na další část pracovního dne. A pozor! Hlavně neseďte v přetopené místnosti.

 

 

4. Šetřete oči

Existuje pravidlo 20-20-20, které výrazně pomáhá šetřit váš zrak. V praxi to znamená, že se doporučuje, abyste každých dvacet minut očima opustili obrazovku a po 20 vteřin soustředěně hleděli na 20 metrů vzdálený objekt. Ze začátku si budete připadat jako blbec, když budete chodit každých dvacet minut chvíli civět sousedům na balkón, ale zvyknete si a vaše oči vám na konci dne poděkují.

 

 

5. Buďte tvrdí na ty, co vás ruší

Prostě si dupněte. Ne všichni už pochopili, že pracovat z domova pořád ještě znamená pracovat. Není vaše povinnost odpovědět na každou smsku do dvou minut, není vaše povinnost vzít telefon, když na něčem soustředěně pracujete. Někteří lidé ve vašem okolí mají možná jiný pracovní režim, přesto je donuťte respektovat ten váš.

 

 

6. Suit-up!

Jakmile se jednou dostanete do módu „skočim si naproti pro kafe ještě v pyžamu, no co, sakra už je čas otevřít maily, hmm, no nic, sprchu holt až v příští pauze“, jste nahraní. Nedělejte to. Oblečte se prostě jako do práce. Ne ani tak proto, aby se vám nestalo, že vás na callu někdo uvidí v trenkách. Je to o vašem pocitu a nastartování mozku i těla „do pracovního“ módu.

 

 

Inu, už v březnu jsme si dlouhodobý home office vyzkoušeli a teď je zkrátka na čase práci z domova ještě zdokonalit. Je mnohdy až překvapivé, kolik toho týmy i z doma dokážou zvládnout. Je velkou otázkou, jak tato krize pohne s celkovým konceptem zaměstnání ve smyslu práce v kanceláři. Se zájmem to budeme pozorovat a vám fandíme, pokud s home officem bojujete, aby se vám takto pracovalo co nejlépe a věříme, že vám naše tipy pomohou!

 

A než se pustíme do dalších tipů pro druhý letošní lockdown, dovolte nám jednu malou poznámku. I autor článku s těmito pravidly, zvlášť s některými (bod 6. nebyl dodržen ani při vzniku tohoto článku – tepláky na hrad!), bojuje. Je to v pořádku, jsme jen lidi a kytara je občas prostě silnější než další zdlouhavá video konference, kde někomu už podesáté nejde zapnout sdílení obrazovky. Netrestejte se, nebuďte na sebe naštvaní. Psychický tlak, který na nás tato náhlá změna pracovních zvyklostí vytváří, je už tak dost silný, tak si ho zbytečně nezvyšujte. Odměňte se za každý den, který úspěšně zvládnete. Držíme palce!

 

 

 

Ta stará (byť trošku otřepaná) fráze, totiž opravdu stále platí. Společně to zvládneme. Pokud pro vás lockdown znamená, že máte z ničeho nic více volného času a byli byste ochotní ho věnovat na dobrou věc, máme pro vás pár tipů, jak ho smysluplně strávit.

 

1. Pomoc v nemocnicích / domovech pro seniory

Ve většině nemocnic začíná být nedostatek personálu. Přihlaste se do Červeného kříže na jednodenní kurz moderního ošetřovatelství a nabídněte pomocnou ruku v nemocnicích či domovech s pečovatelskou službou. Nemusíte být hned lékař, abyste byli k užitku. Každá pomoc je vítaná a přenášet zdravotnické materiály z bodu A do bodu B zvládnou i ti méně zruční!

 

2. Dárcovství krevní plazmy

Pokud patříte mezi ty, kteří již nákazu koronavirem prodělali, velká pomoc bude pro zdravotníky i když darujete krevní plazmu. Nemocnice po celé republice se právě po této teď vehementně shánějí, protože jim pomáhá v léčbě těžkých průběhů nemoci.

 

3. Pomoc s dětmi či seniorům

Jistě máte v ulici či ve svém okolí někoho, kdo je buď součástí ohrožené skupiny seniorů nebo bojuje se skloubením práce a distančního vyučování dětí. Nabídněte svou pomoc ať už přes jednu z existujících organizací (např. Sousedská pomoc) – seniorům dojděte nakoupit, či vyřiďte poštu, vytíženým vezměte děti na procházku či je prostě chvilku pohlídejte.

 

Zpět