JAK TRÉNUJE ČESKÁ HOKEJOVÁ REPRE?

#Sport a pohyb
Zpět

Michal ‚Háša‘ Hamršmíd má na starosti kondiční přípravu české hokejové reprezentace. Podle jeho plánu tak cvičí borci z NHL, KHL i z domácí ligy. On sám je známý jako bojovník MMA, který už dnes patří mezi legendy. Po pěti letech pauzy se vrací do ringu. Víme proč!

 

Poslední zápas jsi měl před pěti lety s Bělorusem Ivanem Gladkiym, který jsi vyhrál. Proč jsi s MMA skončil?

Dostal jsem tehdy nabídku dělat kondičního trenéra hokejové Spartě. Sedl jsem si, postavil proti sobě plusy a minusy a rozhodl se z ringu odejít. Bylo mi dvaatřicet. Před zápasem jsem byl vždy deset týdnů pryč bez syna, všechno je to spojené s nejistotou, protože vždy hrozí, že člověk prohraje. Přišla nabídka od nejslavnějšího klubu a já si uvědomil, že jedna kariéra končí a já mám příležitost sáhnout po druhé. Rozhodně toho nelituju, jsem stoprocentně spokojený.

 

Co tě tedy přimělo vrátit se k boji?

Můj syn Patrik. Našel videa z mých starých zápasů a pouštěl si je pořád dokola. Naživo mě vlastně nikdy neviděl, protože když jsem skončil, byl mu rok a půl.

 

AG9C5381

 

To je silná motivace…

Budu se snažit ho nezklamat. Soupeřem mi bude Peter Mai, čtyřnásobný mistr Slovenska v řeckořímském zápase. Je to veterán s věkem přes čtyřicet let, který je stále aktivní.

 

Je tvá příprava jiná, než byla před pěti lety?

Když jsem byl v kempu v Americe, tak jsem jenom trénoval, jedl a spal. Na nic jiného nebyl čas. Bydlel jsem 40 minut od Miami a na pláži jsem se byl podívat jednou. Teď mám syna, kterému se snažím věnovat, přes den tréninky pro klienty. Vstávám v sedm a svůj vlastní trénink mám 40 minut předtím, než mi začnou chodit lidi. Do přípravy zařazuji kondiční trénink, box a zápas.

 

Kromě toho, že sám nastoupíš do zápasu, tak celý turnaj pořádáš. Jak ti v tom pomáhá tvůj mobil?

Skoro pořád jsem na mailu. Hodně řeším sociální sítě. Ale nejpoužívanějšími aplikacemi jsou hry pro Patrika – hlavně, když někam letíme nebo jedeme na delší cestu. Jinak se snažím malýho vést ke sportu a těší mě, že ho to samotného baví. Jednou týdně chodí na tenis, v létě fotbal, plavání… Od září ho přihlásím na hokej, kam hrozně chce.

 

IMG_5723

 

Co je při pořádání zápasů nejtěžší?

Musíte zařídit bojovníky, hotely, cesty pro účastníky, rozhodčí, halu, aparaturu, moderátory, osvětlení, ozvučení… naštěstí na to nejsem sám, dělám to se super lidmi. Pracujeme na tom od března, takže na tom necháme půl roku práce.

 

Jsi kondičním trenérem hokejové reprezentace, v čem tvoje práce spočívá?

Připravuji pro ně veškerý servis. Všichni jsou to profesionální sportovci, kteří mají ve svých domácích klubech své vlastní kondiční trenéry a jsou navyklí, že musí makat. Snažím se, abych je před každou tréninkovou jednotkou zahřál a po tréninkové jednotce s nimi dodělal práci, kterou každý individuálně potřebuje. Dbám i na to, aby měli připravené koktejly, proteiny a shaky. Dnes ve sportu každá taková maličkost hraje roli.

 

Co trénujete?

To je opravdu hodně individuální. Někdo přijede z NHL po osmdesáti zápasech a potřebuje spíš regenerovat. Někdo z ruské KHL vypadne v únoru, a protože je mistrovství světa v dubnu, potřebuje nazvedat víc činek, aby z toho během těch dvou měsíců nevypadl. Je to hodně o komunikaci a potřebách jednotlivců.

 

Kdo je v repre největší tahoun a kdo největší lenoch?

S lenochem jsem se nesetkal. Jsou to naši nejlepší sportovci, kteří hrají v nejlepších klubech a vědí, že silová příprava je potřeba. Dávají tomu maximum.

 

Jaký sport ti jako profesionálnímu trenérovi přijde nejvhodnější?

Jakýkoli pohyb je základ aerobního cvičení. Je skoro jedno, jestli si někdo půjde zaběhat, nebo naskočí na kolo či na brusle. Z konkrétních cviků jsou důležité shyb na hrazdě, dřep a cviky na posílení vnitřního svalstva jako např. plank. Jsem přesvědčený, že lidi by se měli svěřit do péče odborníků, kterých je tu dost. Je to mnohem lepší než dělat něco sám, to znamená neodborně, a u toho si zkazit zdraví nebo pošramotit plotýnky. Člověk by na svém těle neměl šetřit. Stejně tak jako bychom měli investovat do kvalitních potravin a k valitní matrace, měli bychom si vybírat i k valitní trenéry.

 

Doporučil bys nějaký konkrétní tréninkový program?

Každého baví něco jiného. S trenérem si musíte sednout hlavně lidsky. Váš trenér by měl umět vyjít vstříc vašim potřebám a měl by pochopit, že pokud nejste profesionální sportovec, půjdete po ranním cvičení do zaměstnání, kde musíte být schopní pracovat. Nemůžete jít z tréninku odrovnaní, protože vás pak z práce vyhodí. Trenér musí umět poznat míru a osobně si myslím, že je lepší lidi nepřetahovat.

 

MICHAL ‚HÁŠA‘ HAMRŠMÍD (37) V DATECH

• Od roku 2015 kondiční trenér české hokejové reprezentace, s níž se účastnil MS v Moskvě (2016) a v Paříži (2017) a světového poháru v Torontu (2016)

• V letech 2013–2015 kondiční trenér HC Sparta

• 10 let nepřetržitě v MMA Europe top ten ve své váhové kategorii

• První Čech se smlouvou MMA v USA

• Mistr světa organizace WUFC

• Několikanásobný mistr ČR

• 5× mistr ČR v judu

 

PŘIJĎTE NA MMA ZÁPAS GCF – NIGHT OF THE LEGENDS

12. října v Praze v Aréně Sparta

Kromě Michala ‚Háši‘ Hamršmída se do oktagonu podívají i další legendy sportu jako Pepa Král, Jaroslav ‚Číňan‘ Poborský nebo Václav Přibyl. Lístky v ceně od 590 Kč zakoupíte i přes svůj mobil na ticketstream.cz.


Text: Adam Maršál, foto: Adam Maršál a archiv MHM

Zpět