Jak se nebát odjet z domova

#vychytávky
Zpět

 

Váš dům, váš hrad. A jedna z vašich pravděpodobně největších životních investic. Přesně proto je její zabezpečení jednou z klíčových priorit. Určitě jste to zažili. Jste na dovolené, čas jen pro vás, uprostřed ráje (ať už je to soukromá pláž na Maledivách nebo Český ráj), ale přesto se nemůžete zbavit nepříjemného pnutí. Pnutí, že doma není něco v pořádku, strachu z vykradeného bytu. Někteří lidé dokonce kvůli tomuto strachu na dovolenou ani nejezdí. Chytré hlavy tento jev strachu z odjezdu označují jako FOGA (Fear Of Going Away) a my vám přinášíme několik tipů, jak pomocí více či méně chytrých technologií zvýšit IQ vašeho obydlí a snížit riziko újmy na nejnutnější minimum.

 

Jedním ze základů jsou tzv. spínací zásuvky. Jednoduše jde o zásuvky, kterým nastavíte, kdy a jak se mají zapnout. Ty vám pak doma například zapínají a vypínají televizi nebo rozsvěcí lampy podle nastaveného rozvrhu. Tím váš byt nebo dům působí stále obývaně, i když vy srkáte koktejl na druhé straně světa, a dokáže tak odradit lupiče od vloupání. Ty chytřejší dokonce umí randomizovat časové sekvence spínání, takže ani duchapřítomnější lupič nevyčte, že za vás bliká chytrá zásuvka.

 

Zajímavým bezpečnostním prvkem jsou taky smart locks, tedy chytré zámky. Místo klasického klíče můžete přes aplikaci generovat přístupové kódy, které je při příchodu potřeba zadat. Můžete tak i z dovolené pustit domů uklízečku, pronajmout byt na AirBnb a nemusíte nikomu předávat klíče. A hlavně – pustíte je domů jen v domluvený čas a ten máte absolutně pod kontrolou přes aplikaci v telefonu. Jindy než v domluveném časovém pásmu kód jednoduše nebude fungovat.

 

 

Můžete si také ke vchodovým dveřím nainstalovat zvonek s kamerou. Ten má senzor pohybu a tak vám může telefon v kapse pípnout kdykoli se někdo mihne přímo u vašeho vchodu. Máte tak celou dobu přehled o tom, kdo vás chtěl navštívit nebo čí pes zanechal pozdrav přímo před dveřmi. O level vyšším řešením jsou pak celé chytré kamerové systémy, které si můžete doma nainstalovat. Tento systém lze připojit na vaši domácí síť a na dálku se tak z počítače, tabletu či smartphonu můžete podívat, co se zrovna děje u vás v obýváku, ložnici nebo garáži. Senzory pohybu vás upozorní na neočekávaný pohyb u a možnost napojení na zásahovou službu umožní zachytit případné lupiče přímo při činu. Mimochodem tento kamerový systém je velice populární nejen z bezpečnostních důvodů u rodin, které často opouští svůj domov, ale velmi dobře ho lze použít u seniorů, kteří žijí sami pro kontrolu toho, že jsou v pořádku.

 

A na konec hlavně nezapomeňte, že to nejvíc smart zařízení z celé vaší domácnosti máte naražené na krku. Použití zdravého rozumu vám může ušetřit nejvíc starostí. Dobře vždy přemýšlejte o tom, jak a co přidáváte na sociální sítě. Ano, my víme, je to pokušení. Nezapomínejte však, že čím víc je z vašich stories a příspěvků vidět, kde bydlíte, tím většímu nebezpečí vystavujete následně svou domácnost v momentech, kdy sdílíte ty nádherné skoro-bez-filtru-fotky z pláže s bílým pískem v opuštěné zátoce s tyrkysově modrou vodou. Doporučujeme buď přidávat příspěvky zpětně (nebojte, sledující vám stejně budou závidět!) nebo alespoň nastavovat okruhy blízkých přátel pro stories a cizím nechat příspěvky skryté. Za těch pár srdíček na instagramu vykradený domov nestojí.

Zpět