Digitávka #1

Jak s dětmi řešit čas strávený s mobilem v ruce?
#appky
Zpět

 

Na sociálních sítích (dále jen sockách :)) jsou děti schopné strávit mládí. Ale co si budem, i my dospěláci jsme si rychle zvykli na mobil v ruce a pavlačové drby nahradil Instáč, Facebook a další sítě. U dětí aktuálně nejvíce bodují YouTube, TikTok a Instagram. Každé společnosti, která síť provozuje, jde s nadsázkou (byť bohužel jen s mírnou) o jedno: Chytit a nepustit. V důsledku to znamená, že civíme do feedu, brouzdáme, komentujeme a čas letí a letí. Pro děti ale může mít celodenní sockování nepříjemné následky, a proto je dobré se o tom přátelsky pobavit. “Tak co Fanouši, tipni si, kolik času trávíš na TikToku, hm?” Diskuze o času stráveném na sockách může být velice ožehavá a výbušná. Nezapomeňte proto, že nejdůležitějším faktorem je komunikace. Otevřená diskuze a váš zájem o pochopení toho, co a proč vlastně vaše dítě s telefonem v ruce dělá. Jakmile debata sklouzne k pouhým zákazům a příkazům, stane se s ní jediné – zablokuje se. Všichni víme, že zakázané ovoce chutná nejlépe, a dítě vaše IT triky nakonec stejně obejde. Přesto je téma času stráveného s mobilem v ruce dobrým odrazovým můstkem pro začátek debaty. Máme pro vás tipy na mobilní aplikace, které pomohou získat “důkazní materiál”.

 

Pro iOS

Apple má nástroje pro sledování doby v aplikacích už od pupeční šňůry, tedy od výrobní linky, takže stačí vyhledat aplikaci Čas u obrazovky. Běží automaticky a najdete ji na stránce s widgety. Na přehledných grafech hned vidíte, kolik hodin trávíte s aplikacemi. Pozor, může to být šok.

 

mobil_clanky_1

Když apku více prozkoumáte, objevíte celou řádku užitečných nastavení. Zkuste třeba klidový režim. Ten nechá běžet jen základní funkce a aplikace, naopak vypne ty otravnější, včetně jejich notifikací. Nastavit si můžete i denní limity pro jednotlivé apky a po vypršení zvoleného času telefon zahlásí, že už jste přes čáru. A pozor, to nejdůležitější na závěr. Krom toho, že můžete kontrolovat svůj čas (a budete se divit, to vám slibujeme!), můžete nastavit také kontrolu rodinného času. Jednoduše a na pár kliků připojíte dětské telefony s iOS k tomu svému a budete mít v této sekci přehled o všech propojených zařízeních.

 

mobil_clanky_2 (1)

Pro Android

 

Fanoušci zeleného mužíčka (nemyslím Alzáka) mají taky k dispozici jednu aplikaci s názvem Digitální Pohoda, která obsahuje podobné možnosti jako iPhone aplikace Čas u obrazovky. Jednoduše vám umožní sledovat čas v apkách a nastavovat zdravé limity. Aplikace je dostupná od verze Androidu 9.0. Pokud ji v nastavení neuvidíte, zkuste se po ní podívat v obchodě Google Play.

 

mobil_clanky_3

Další zajímavou aplikací může být i například Family link. Díky ní můžete nastavovat věci dětem na dálku. Aplikaci je nutné nainstalovat do telefonu svých dětí a pak pomocí jednoduché administrace už jen určovat, kolik svého času mohou strávit na sociálních sítích nebo v jiných aplikacích. Můžete také kontrolovat i aplikace, které si dítě chce do telefonu nainstalovat. Toto řešení je možné využít jak na Androidech, tak i na iPhonech.

 

Sociální sítě jako takové mohou přinášet hodně dobrého, ale nesou s sebou i spoustu rizik. Mluvte o nich, diskutujte. Nestavte mantinely, ale domluvte se na pravidlech, která budou obě strany rády dodržovat. A pak používejte dostupné nástroje ke kontrole jejich dodržování.

 

Co říct závěrem? Venku je pořád hezky, buďte pro děti inspirací a ukažte svým princeznám a synátorům, že venku je to minimálně stejná zábava jako na sockách. A pokud se vám podaří srovnat čas na sítích a venku na 50/50, klidně si na lednici hrdě připněte diplom “Rodič, který zvládl digitální dobu”. Hodně štěstí!

 

 

 

Digitávky je projekt T-Mobilu ve spolupráci s neziskovou organizací Czechitas, jejímž cílem je vzdělávat, inspirovat a uplatňovat nové dívčí talenty v informačních technologiích. V Digitávkách se budeme věnovat tématům digitální doby jako je například práce s informacemi, bezpečnost, tvorba obsahu a komunikace v rodině.

 

 

Autoři: Michal Kučera z Czechitas a Michal Vitásek

Zpět