Jak na (pod)zimní splín

pomocí moderních technologií
#To chceš
#vychytávky
#Nápady
Hoďte se do pohody!
Zpět

Každý se vyrovnává s koncem teplého období jinak. Někdo zvyšuje dávky kofeinu, jiný odmítá vylézt z postele a kolegyně nám v redakci pouští „dopaminové“ playlisty. To bychom ale nebyli my, abychom na ty podzimní propady nálad nezkoušeli vyzrát pomocí nějakých vychytávek.

 

Neslouchátka

Nuheara-ASX-NUH-sales-distribution-IQbuds-healthcare-640x400Každý z nás si občas pohrává s myšlenkou, jaké by to bylo, kdyby bylo možné u některých lidí vypnout zvuk. Oni by mluvili dál, ale vy byste je neslyšeli. Namísto toho byste se třeba soustředili na práci, četli si knížku anebo měli svatý klid. Existují vatičky do uší, ale díky nim neslyšíte skoro nic. Pak přichází na řadu sluchátka, ale z hlasité hudby člověku občas rezonuje hlava. Zde přichází Nuheara IQbuds, které nabízejí kombinaci bezdrátových sluchátek, technologie pro potlačení okolního hluku a naslouchátek. Buď si vyberete, že chcete celý svět ztlumit o 80 % anebo naopak zesílit zvuk z blízkého okolí a ztlumit pozadí, když potřebujete slyšet kamarádku na párty. Slyšíte hlavně to, co chcete. Boží.

 

https://www.nuheara.com/

 

Doppelův jev

Šéf si vás pozval na neočekávaný meeting. Čeká vás rozhodující test ve škole a vy za boha nemůžete najít ten tahák, který doppeljste si včera večer doma tak pečlivě připravili. Nebo máte před sebou státnice, na které jste se učili poněkud volněji, a teprve včera ráno jste si pořádně uvědomili tu tunu skript, co musíte nacpat do hlavy. Ve všech případech vám začíná tep vystřelovat jak rachejtle na Silvestra a mantra, že děti v Africe se mají hůř, pomáhá jak mrtvému zimník. Rozpustit knedlík v krku vám může pomoci náramek Doppel. Tato hračka funguje na jednoduchém principu vibrací, které připomínají tlukot srdce. Když si nastavíte pomalejší rytmus, vibrace vás podvědomě začnou uklidňovat. Zkoušky a testy to za vás sice neudělá, ale zato vás to příjemně „vyzenuje“.

 

https://feeldoppel.com/

 

Terapie světlem

verilux 10 000Obloha se kaboní a s ní i lidé kolem vás. Jako kdyby nestačilo, že na vekovní cachtání ve vodě můžete na dlouhou dobu zapomenout, teď do toho začínají zaplavovat internet články o sezónní afektivní poruše (SAD). Spotify se k tomu přidává s doporučením melancholické hitovky Otevřená zlomenina srdečního svalu. Jako vážně? Podzimní depka je všude a vyhnout se jí připomíná legendární počítačovou hru Hledání min. Nastal čas vytvořit si slunce vlastní. K tomu slouží lampy s označením „Happy Light“. Ty simulují přirozené denní světlo, na které jste byli v létě zvyklí. Můžete např. vyzkoušet ty od Veriluxu s výstupem 10 000 Lux. Pro okamžité zlepšení nálady doporučujeme při zapnutí zakřičet: „Lumos!“

 

https://www.amazon.com/Verilux-HappyLight-Full-Size-Therapy-Energy/dp/B0094HBU6I/ref=sr_1_5

 

ŇuŇu? NuNu!

Nyní přichází otázka za dva zlaté bludišťáky-nemluvili jste o Nu-něčem na začátku? Ano, mluvili. Tohle je ale něco Nu-nucalmjiného. Zatímco ostatní vychytávky se soustředí buď na oči, mozek nebo uši, NuCalm ReNu aneb síla dvojítého Nu, jde all in. Tento systém využívá kombinaci neuroakustického softwaru, sluchátek potlačujících hluk, spací masky, dvou náplastí umístěných za ušima, které posílají mikroproud skrz vaše tělo, a relaxační krém plný aminokyselin, kterým si potřete vnitřní části zápěstí. Tomu se říká jít s kanónem na vrabce. Pokud tohle nezabere, tak zbývá asi jenom psilocybin. Nebo vypnout topení v ložnici a jít si o něco dříve lehnout.

 

https://www.nucalm.com/

 

Přelet přes vychytávkové hnízdo

thync-main-100662444-primary.idgeVíme, že už se trochu s těmi elektrošoky opakujeme, a tak slavnostně slibujeme, že pro tento rok jsme došokovali. Před tím se pojďme ještě podívat na Thync-přístroj, který vás slibuje buďto příjemně utlumit nebo nastartovat vaše kreativní myšlení pomocí povrchové elektrické stimulace. Stačí připnout buď “Calm strip” nebo “Energy strip”, spárovat s telefonem, zvolit intezitu a pak si jen blaženě vrnět s pocitem čerstvě olíznuté devítivoltové baterie. Vtip je v tom, že někomu funguje jen zklidňující fáze, dalšímu pouze ta nabuzující a třetímu nefunguje vůbec nic. Až dvacet miliampérů holt není pro každého. Proti elektrošokům si také začne člověk vytvářet po čase rezistenci. Zatím k tomuto poslednímu výstřelku biohackingu chybí dlouhodobé studie, a tak zatím nemůžeme s přesností říci, zda je zdravější se dopovat 10 let kofeinem nebo si navozovat stresové reakce pomocí mikroelektrošoků.

 

https://www.thync.com/

 

Digitální blahobyt v mobilu

Uvědomujeme si, že technologie, a obvláště sociální sítě, jsou strůjcem mnoha trudných chvil a někdy i depresí. Lidé si android wellbeingzávidí na Instagramu, nadávají si v diskuzích pod články nebo se šikanují na chatu. A neustálé zírání do telefonu, jehož displej máme téměř přikovaný k nosu, tomu také nepomáhá. Víte, kolik času strávíte na sociálních sítích nebo kolikrát odemknete telefon denně? Nové verze Androidu vám to řeknou v Nastavení, kde vám sekce Digital wellbeing nabídne např. vypnutí notifikací či zvuk po osmé večer, automaticky ztmaví displej anebo vám umožní nastavit pro vámi zvolenou aplikaci stopky. Když pak např. přesáhnete denní limit 30 minut na Facebooku, aplikace se automaticky zavře a na domovské obrazovce ikona zešediví. Pokud máte starší verzi Androidu, nezoufejte. Většina aplikací má svá vlastní nastavení, kde podobná data, a někdy i funkce, najdete taky.

 

https://support.google.com/android/answer/9346420?hl=cs

https://support.apple.com/en-us/HT208982

 

Text: Dominik Ježek

Foto: Archiv výrobců

Zpět