Jak na nejlepší letní fotku?

Naučte se používat VSCO a Lightroom CC
#Tutorial
#appky
Zpět

 

Minule jsme se podívali na několik možností, jak rozšířit schopnosti fotoaparátu v mobilním telefonu pomocí různých objektivů. I když se dostanete do správného úhlu, se správným objektivem a máte dobré světlo, nemusí to vždy stačit. A přichází čas na postprodukci!

 

 

Apek, ve kterých můžete svoje umělecká díla ladit tak, aby oku co nejvíce lahodily, je nepřeberné množství a každá má svá specifika. My se dnes blíže podíváme na naše dvě nejoblíbenější – VSCO a Lightroom CC. Kromě bližšího prozkoumání apek jako takových si je i na dvou fotkách vyzkoušíme a srovnáme, abychom lépe demonstrovali rozdíly a ukázali je v akci.

 

 

VSCO

 

VSCO je jedna z absolutních stálic mobilního photoeditingu a už od roku 2011, kdy vznikla její první verze, patří mezi nejpoužívanější aplikace na úpravu fotek. Jednalo se o jednu z prvních aplikací, která představila používání filtrů. Nabízí jich opravdu nepřeberné množství, a to i ve free verzi. A pokud chcete otevřít plnou verzi, bude vás roční předplatné stát kolem pětistovky.

 

Tip: VSCO je skvělé především pro dodání vintage nádechu. Pokud milujete staré foťáky, jejich barvy a zrno, je tohle přesně pro vás.

 

Google Play: VSCO

App Store: VSCO

 

 

 

LIGHTROOM CC

Lightroom CC patří do rodiny Adobe a je mobilní adaptací desktopového Lightroomu, bez kterého se dnes skoro žádný profesionální fotograf neobejde. Práce s Lightroomem je o poznání náročnější než s VSCO, vyžaduje alespoň základní znalost principů fotografie. Nemusí to však být na škodu, protože na rozdíl od VSCO zde máte fotku daleko víc pod kontrolou ve všech aspektech. Na Lightroomu milujeme především jeho dokonalou postprodukční práci se světlem a možnost ovládat barevné spektrum po jednotlivých barvách. Základní verze aplikace je zdarma a je v ní vše podstatné. Pokud byste chtěli odemknout opravdu všechny možnosti, bude to stát od dvou stovek měsíčně výše, podle toho, jaký Adobe plán si zvolíte.

 

Tip: Pokud chcete dosáhnout super výsledků v Lightroomu, ale nejste úplně znalí v oboru, najděte si na internetu presety od profíků. Ty si do aplikace naimportujete a minimálně jako odrazový můstek pro osobité edity vám jistě dobře poslouží!

 

Google Play: Lightroom CC

App Store: Lightroom CC

 

 

 

 

URBAN


(suché – vsco – lightroom)

 

 

NATURE

(suché – vsco – lightroom)

 

 

Jak vidíte, obojí má něco do sebe. S VSCO dokážete udělat velice jednoduše na pár kliků opravdu stylové fotky. Pokud jednoduchost a styl je pro vás to nejdůležitější, sáhněte po něm. Pokud ale chcete mít nad snímkem větší kontrolu a máte dostatek trpělivosti, jistě se vyplatí i pořádně se naučit s Lightroomem.

Zpět