Jak na nejlepší fotku a co k tomu potřebuji?

#To chceš
#Tip měsíce
Zpět

 

Mobilní fotografie je fenoménem, který nemá obdoby. Doby, kdy jsme na každý výlet nebo procházku tahali velkou digitální kameru nebo i jen kompakt jsou dávno pryč. Dnes je standardem všechny své zážitky zaznamenávat především na mobilní telefon. Ne vždy nám však ale naše zařízení nabídne vše, co potřebujeme, respektive ne každý máme kalifornské zařízení s třemi, pěti, deseti, objektivy, ehm. Pojďme se tedy podívat, jak si k dokonalému záběru pomoct i s jedním objektivem a pár šikovnými pomocníky.

 

Velice často vám k lepší fotce totiž nepomůže filtr nebo další kouzla v postprodukci, ale zkrátka byste potřebovali jiný úhel. A přesně k tomu slouží přídavné objektivy, které můžete na svou kameru připojit. Pojďme se podívat na některé z nich a říct si, na co je využít tak, aby se na váš Instagram sypaly lajky jako o život.

 

 

Makro

Na ty největší superdetaily do přírody použijte makro. Objektiv, který vás přenese do tajného života malých tvorů, živočichů, drobností. Na vyfocení dobrého makro snímku musíte být velice blízko objektu a je poměrně náročné fotku takzvaně „udržet v ruce“, aby nebyla rozmazaná. Ovšem výsledky mohou být dechberoucí.

 

 

Teleobjektiv

Ano, mobily už mají zoom, ale pokud se nejedná o zoom optický, který je stále spíše výjimečností, jedná se jen o softwarové dopočítávání, které vaší fotce opravdu nepomůže. Nejběžnější přídavné teleobjektivy přiblíží váš záběr dvakrát, aniž byste ztratili cokoli z původní kvality.

 

 

Širokoúhlý

Znáte ten pocit, jak si chcete něco vyfotit, ale prostě se vám to tam nevejde? Stojíte pod Eiffelovkou a musíte si vybrat, jestli bude chybět špička nebo nohy? Řešením je širokoúhlý objektiv. Nejen, že se vám na fotku víc vejde, ale i když jste focenému objektu blízko, dostanete do záběru kontext. A kontext je král.

 

 

Rybí oko

Rybí oko je velice populárním objektivem, který záběr opravdu zkresluje. Výsledek rozhodně nebude vypadat přirozeně, ale zato do obrazu dostanete opravdu všechno. Tímto zkreslením se dá dosáhnout velice zajímavého efektu, který je ale bohužel často zbytečně nadužívaný. Nezapomeňte na metodu šafránu: šetřit s tím, šetřit, šetřit.

 

 

 

Tak držíme palce s vašimi prázdninovými fotkami a brzy se zase podíváme na další možnosti, jak posunout vaše mobilní fotografování o level dál.

Zpět