Jak mobil pomáhá při běhání a tréninku

Tipy od Running2.cz
#Návody a inspirace
#Sport a pohyb
#appky
Běhání je náš životní styl. Točí se okolo něho celý náš život – při něm jsme se seznámili, v běhu se vzali a píšeme běžecký blog Running2. Mobil je naším každodenním společníkem. Proč si neumíme představit své tréninky a závody bez něho a jak pomůže při běhu i vám?
Zpět

Být online

Říká se, že běh je nejlevnější sport, kromě bot, trička a kraťasů vlastně nepotřebujete nic jiného. Je to pravda, jenže pak je tady druhá stránka věci, chceme se zlepšovat, chceme sdílet své zážitky s kamarády a fanoušky, nebo nás zkrátka zajímá, jak se nám ten, který běh povedl. Pak se můžou hodit různě elektronické vychytávky.

_DSC7169

Aplikace, které běžec ocení

Když začínáte, vystačíte si jen s chytrým mobilem s GPS a některou z mnoha aplikací. Jenže kterou vybrat? Na App Store a Google Play jich je nespočet, každá o sobě tvrdí, že je nejlepší, že díky ní se zaručeně nejvíc zlepšíte, zažijete nejvíce zábavy a bůh ví, co ještě. Nejlepší je asi vybrat tu, na které máte nejvíce kamarádů. Donedávna vedla žebříček aplikace Nike+, jenže dnes už ji používají jen skalní milovníci značky. Vybírat proto doporučujeme mezi aplikací Strava a Endomondo. Jsou nejrozšířenější a nabízejí velmi podobné funkce. Výhoda je, že aplikace se dají propojit, a tak můžete běhat jen s jednou z nich, a přesto můžete využívat funkce té druhé.

Pokud se tedy chcete účastnit výzev na Endomondu, ale zároveň chcete soutěžit v segmentech Stravy, není nic jednoduššího, než zaznamenávat běhy ve Stravě a do Endomonda běhy automaticky synchronizovat.

_DSC1448

Mobil nebo chytré hodinky?

Jakmile vás ale běh chytne trošku více, stojí za to poohlédnout se po sport testeru nebo chytrých hodinkách. Jaké zvolit? Rozhoduje cena, výdrž baterky a kde chcete hodinky nosit. Nejlevnější jsou hodinky bez chytrých funkcí jen s GPS. I ty ale dokáží notifikovat o příchozích zprávách a hovorech. Pomohou naplánovat tréninky a sledují tepovou frekvenci ze zápěstí. Dražší hodinky pak doplňují funkce o mapy, aplikace a třeba možnost přes hodinky i telefonovat. Pokud se rozhodnete pro takové, vždy se pečlivě podívejte, jestli si vystačíte s výdrží baterky. Protože některé modely na jedno nabití se zapnutou GPS stěží vydrží měřit půlmaraton a o maratonu nemůže být ani řeč, jiné naopak nemají problém vydržet i celodenní ultrazávody. Další, na co byste si měli dát pozor, je odolnost. Pokud se chystáte běhat po horách, pořídit elegantní stylové smart-watchky, není úplně dobrý nápad. Naopak, pokud si je chcete brát i do společnosti, budete se poohlížet po maximální eleganci.

A co když už jste si zvykli na funkce z oblíbených aplikací a chcete přejít na měření běhu hodinkami, je důvod se obávat? Naštěstí ne, většina hodinek opět podporuje synchronizaci s většinou aplikací, a tak po doběhu najdete svou trasu ve své oblíbené aplikaci.

 IMG_9508

Kam při běhání s mobilem

Telefon při běhání nikde nesmí zavazet, ani vadit pohybu, ideální je, když o něm vůbec nevíte. Dříve jsme ho nosili na ruce v obalu, je to ale nepraktické kvůli ovládání a špatně se na to dívá. Druhou možností je běžecká ledvinka – na tu nedá dopustit Soňa. Kromě mobilu v ní nosí také energetickou tyčinku a kapesníky, navíc si k ledvince můžete na závodech připnout i závodní číslo a nezničíte si tak propichováním oblečení. Často mívají praktické kapsy na mobil také kraťasy a legíny, takto nejčastěji mobil nosí Michal nebo pak při trailových závodech v běžecké vestě.

IMG_9307

Bez mobilu nestartuješ

Není výjimkou, že na mnohých, zejména trialových, skyrunningových nebo štafetových závodech patří mobil k povinné startovní výbavě. Před startem ji kontrolují a nepustí vás bez ní. Je to hlavně z bezpečnostních důvodů, ale oceníte to také, když chcete sledovat druhého běžce. Díky aplikaci Strava, nebo s hodinkami Garmin a aplikací Garmin Connect přesně víte, kde se zrovna nachází a jak na tom je, proto je to vhodné jak pro štafety, tak pro přátele a rodinu.

 

Náš tip: Aplikace, která pomáhá

Wings for Life World Run je celosvětový charitativní běžecký závod, který je unikátní tím, že na celém světě startuje ve stejnou dobu a že nemá daný cíl, ale „cíl“ – tedy catcher car dohání běžce, podle jeho rychlosti. Výtěžek ze startovného k tomuto závodu značka RedBull, pod jehož patronací se koná, věnuje na výzkum poranění míchy. Pokud se závodu nemůžete zúčastnit, můžete ho běžet s aplikací Wings For Life World Run.

 

Pokud nás chcete sledovat více a podívat se i na naše sociální sítě, najdete nás tady:

www.running2.cz

Instagram: @running2.cz

Facebook: @Running2.cz

Nebo přijďte na naše pravidelné výběhy #behamsrunning2.cz, které pořádáme každý čtvrtek od 18:20 hod. na adrese Simply Relax, Mánesova 63, Praha – Vinohrady.

 

Text: Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec, Running2.cz

 

ENDOMONDO SPORTS TRACKER

endomondo_ikonaAplikace je založená na principu vzájemné podpory svých uživatelů, kteří se navzájem hecují k dosahování dalších cílů. Pomocí GPS monitoruje, kolik kdo uběhne, nacvičí jógy nebo ujede na kole. Výsledky pak uživatelé sdílejí a soutěží s přáteli, s nimiž se mohou spojit prostřednictvím sociálních sítí.

ANDROID, iOS (zdarma nebo 100 Kč za Pro verzi)

 

STRAVA RUNNING AND CYCLING GPS

Strava_ikonaAplikace oblíbená u těch, kteří berou běhání a hlavně cyklistiku vážně. Samozřejmostí je přehled základních statistik jako vzdálenost, tempo, rychlost, převýšení a spálené kalorie, to vše v interaktivní mapě. Spojte se do skupin a porovnávejte své výkony nebo bojujte sami se sebou v rámci osobních výzev. Kromě běžné výbavy fitness aplikací jako GPS tracking či napojení na sociální sítě nabízí na webu strava.com další prvky jako plánování trasy, kluby a skupinové aktivity.

 

ANDROIDiOS (zdarma)

 

Zpět