Jablko nepadá daleko od stromu

#Návody a inspirace
Zpět

„Působivé“ je přesně to slovo, které vás napadne ke konci prohlídky Apple muzea v Husově ulici 21 na Praze 1. Údajně jde o jediné muzeum svého druhu na světě. Vzhledem k poloze nedaleko Karlova mostu i jeho zaměření by člověk čekal, že půjde o jeden z nekonečné řady laciných lapáků na turisty. Ale tak to prostě není. Jistě, cokoli s nakousnutým jablkem nebo písmenem „i“ na začátku táhne. Jenže tady je všechno dotažené do poslední stopky a věřte nebo ne – hlavní motivací je dobročinnost.

 

 

001

Muzeum rozjela před necelým rokem čtveřice kamarádů, kteří hledali cestu, jak získat prostředky pro pacienty po traumatických úrazech a nehodách, pro lidi se svalovou dystrofií a všechny, kdo mají ať už vrozeně, nebo po nehodě poruchy hybnosti a pohybového aparátu. Především jde o pacienty se závažným nebo úplným poraněním míchy. Právě jim je věnován výtěžek ze vstupenek. „Pět měsíců jsme připravovali prostor vlastními silami, pomalu jsme tady i spali,“ popisuje Sandra Pokorná, která má na starosti chod muzea. U vchodu vás přivítají usměvavé slečny v sukních s ikonicky duhovým lemováním. Vstupenku si koupíte buď na místě, nebo si u turniketu necháte načíst QR kód z displeje svého mobilu, do nějž jste si stáhli lístek zakoupený online na stránkách muzea.

 

 

E00B5622Skupina nadšenců získala exponáty od sběratelů z celého světa, kteří je muzeu zapůjčili na dobu neurčitou. Výstavní kousky ilustrují vývoj společnosti Apple od založení v roce 1977 až do roku 2012. Zastoupen je pomalu každý vyráběný typ, ať už jde o stolní počítače, laptopy, iPody, iPhony, nebo iPady. Nechybí ani cenné rarity jako např. prototyp vůbec prvního počítače, který Steve Wozniak složil ještě v garáži Steva Jobse.

 

 

Jakmile vyjdete schody do prvního patra, spadne vám čelist. Tolik produktů s jablkem na jednom místě snad neuvidíte ani v iStoru na 5. Avenue v New Yorku. Jsou tu historické myši, tiskárny, messengery a nejspíš úplně všechny typy všech vývojových větví značky…

 

 

E00B5366Dnes již pomalu historická technika je vystavena v čistých vitrínách s čísly. Čísla jsou důležitá, protože slouží k orientaci v průvodci ve vašem chytrém mobilu. Stačí se přihlásit na Wi-Fi muzea a pak zvolit jeden z osmi jazyků, v nichž probíhá výklad.

 

 

 

 

 

E00B5256Ke každému exponátu najdete v mobilu spoustu zajímavých údajů. Listovat můžete chronologicky, anebo si vybrat povídání právě k tomu, co vám zrovna padne do oka. Pokud je vám víc než dvacet let, při procházení mezi vitrínami občas nevyhnutelně narazíte na přístroj, který jste třeba kdysi sami vlastnili a který jste po letech odložili k popelnicím a z okna sledovali, jestli si ho vůbec někdo odnese. Zatímco tehdy by vám ho nevzali ani v bazaru, dnes už má opět hodnotu v řádech stovek dolarů.

 

 

Člověk ani nemusí patřit k fanouškům značky nebo k počítačovým maniakům, aby si z muzea odnesl silný zážitek. Nejde o to, že by snad hranaté krabice s displeji a klávesami mohly samy o sobě soutěžit s duchovnem ušlechtilých obrazů v galeriích, ale jak postupujete krok za krokem od primitivních zařízení z doby úsvitu značky až po ta, která třeba právě máte v kapse, naplno vám dojde, jak bezbřehá byla představivost Steva Jobse a jeho víra ve správnost vlastního úsudku. Přehlídka jeho díla je vlastně velkou oslavou jeho ducha, bez ohledu na to, jak protivný, pedantský a nesnášenlivý mohl při cestě za svými sny být.

 

APPLE MUZEUM HUSOVA 21, PRAHA 1 VSTUPNÉ: 240 Kč DOPORUČENÁ DOBA PROHLÍDKY: 1 HODINA
APPLE MUZEUM HUSOVA 21, PRAHA 1
VSTUPNÉ: 240 Kč
DOPORUČENÁ DOBA PROHLÍDKY: 1 HODINA

 

 

Když Steve Jobs v roce 2011 zemřel na rakovinu slinivky, s níž bojoval neuvěřitelných osm let, tehdejší americký prezident Barack Obama řekl: „Svět přišel o svého vizionáře. A nic nemůže být větší poklonou Stevovu úspěchu než fakt, že většina lidí se o jeho odchodu dozvěděla právě prostřednictvím zařízení, která vymyslel.“

 

 

VÍTE, ŽE…?

 

  • Aby Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne získali v roce 1976 kapitál na rozjezd garážové firmy Apple, Jobs prodal svůj mikrobus Volkswagen a Wozniak programovatelnou kalkulačku. Získali tak 1 350 dolarů, za něž koupili čipy. Prvních 100 počítačů pak vyrobili ručně.
  • Rodina počítačů Macintosh z roku 1984 dostala své jméno podle oblíbené odrůdy jablka Macintosh. Dal mu ho Jef Raskin, který vedl vývojový tým.
  • První logo značky zobrazovalo Isaaca Newtona pod jabloní se zralým plodem. Na nakousnuté jablko bylo změněno až po dvou měsících.
  • V roce 1986 Steve Jobs koupil studio Pixar od Lucasfilms za 5 milionů dolarů. Když ho o dvacet let později prodával společnosti The Walt Disney Studios, dostal za něj 7,4 miliardy.
  • Populární iPhone je tu s námi od roku 2007, tedy teprve deset let.
  • V roce 2013 se Apple stal nejhodnotnější značkou světa.

 


Text: Adam Maršál, Foto: archiv muzea

 

Zpět