Invaze chatbotů

Lidé si našli nové kamarády a kouče
#Aplikace
#chatbot
Zpět

Jaké je kouzelné tech slovíčko roku 2020? Oukej, zapomeňme na chvíli na eRoušku, chytrou karanténu nebo videokonference. My máme na mysli slovo CHATBOT. Tedy to, jehož rostoucí popularitu a používanost jsme mohli sledovat už v posledních několika letech. Některé instituce dnes představují své vlastní chatboty, jejich smyslem však nemusí být jen vydělávat (a šetřit) peníze. Mohou tu být taky pro nás. Tak nějak “lidsky”…

 

Možná jste už někdy slyšeli o Alanu Turingovi. Jde o britského matematika, který je známý zejména svým úspěšným dešifrováním nacistických tajných kódů během druhé světové války, tzv. Enigmy. Známý je také tím, že v 50. letech 20. století přišel o své postavení a byl nucen podstoupit hormonální “léčbu” kvůli své přiznané homosexualitě. Ale o tom tady pochopitelně mluvit nechceme.

 

Alana Turinga zmiňujeme proto, že to byl právě on, kdo se už v polovině minulého století začal zabývat vývojem strojového učení a umělé inteligence. Přišel tehdy také se svým Turingovým testem, za nímž stojí myšlenka, že “za inteligentní můžeme stroj považovat tehdy, když nejsme schopni odlišit jeho výstup od výstupu člověka”.

 

Ano, umělou inteligencí se lidstvo zabývá už 70 let. Těžko říct, proč až dosud byla umělá inteligence spíše opomíjena, možná jsme se příliš báli jejího zneužití. A i když v nás ten strach stále trochu přetrvává, dnes už se AI & ML stávají běžnou součástí našich životů a technologií, jež využíváme. A to se podepisuje právě i na popularitě chatbotů, které za nás (nebo spíše s námi) mohou řešit spoustu problémů, odpovídat nám na otázky nebo nás “jen” bavit. Řada z nich funguje na Facebook Messengeru či WhatsAppu, někteří na konkrétních webovkách, jiným můžete psát smsky. Už jste sami nějakého vyzkoušeli? Vybrali jsme vám v redakci pro inspiraci pár těch opravdu zajímavých.

 

 

Feelsom – životní kouč do kapsy

Feelsom je aplikace zdravého životního stylu, která funguje na bázi chatbota. Appky se často potýkají s tím, že o ně lidé po instalaci brzy ztrácí zájem. Právě využití chatbota, ale tuto situaci zásadně mění. Feelsom si s vámi neformálně povídá o tom, jak se cítíte, co jste jedli, jakou máte náladu, jestli jste cvičili a tak dále. Všechny vaše odpovědi aplikace následně analyzuje a vytváří přehledné statistiky vašeho pokroku nebo vás upozorní na vaše slabá místa. Ale hlavně se snaží, aby celá cesta za lepším JÁ pro vás byla příjemná a co nejjednodušší.

Stáhnout pro iOS

Feelsom-300x150

Tess – pro zdravější mysl

Tess je klinicky ověřený placený chatbot, který pomáhá řešit problémy duševního zdraví. Jeho tvůrce, Michiel Rauws, s ním přišel před zhruba deseti lety, kdy sám bojoval s depresemi a zjistil, že mu pomáhá terapie mluvením. Na jeho vývoji se podíleli zkušení kliničtí psychologové, kteří jej naučili provádět pacienty náročnými chvílemi pomocí autentických rozhovorů přes SMS zprávy. A průzkumy ukázaly, že Tess skutečně umí. U těch, kteří s ním komunikovali, zaznamenaly 28% úbytek depresivních a 17% úbytek úzkostných symptomů.

 

Tess-290x300

 

Nat Bot – vztahový manažer

Nejste zrovna typ člověka přes vztahy? Dokonce už i na tohle existuje řešení v podobě chatbota. Nat Bot je váš “manažer osobních vztahů” zaměřený zejména na profesionály, kteří s lidmi pracují. Zaznamenáváte si do něj záležitosti týkající se vztahů s jednotlivými lidmi a on vám pak znázorňuje, jak na tom s nimi právě jste. Díky jeho umělé inteligence navíc budete dostávat tipy na to, jak vztahy zlepšovat. Tohle už každopádně trochu zavání, dejte si pozor, abyste po měsíci používání téhle appky sami byli schopní projít Turingovým testem.

Stáhnout pro iOS

 

Nat-Bot

 

Faketalk – mluvte s kýmkoliv

Chtěli byste si poslat pár textovek s oblíbenou celebritou nebo někým, kdo se vám líbí, ale máte strach jej oslovit? Řešení v podobě chatbota Faketalk je poněkud netradiční, ale o nic méně zábavné. Faketalk je chatbot, který umožňuje uživatelům mluvit s kýmkoli (nebo čímkoli) chtějí. Tato aplikace umožňuje psát si “jakoby” s celebritami nebo si vyfantazírovat vlastní přátele (i když jejich odpovědi mohou být někdy poněkud bizarní). Faketalk se však díky času stráveným s vámi stává stále chytřejším (věříme, že to tak je!). Jeho základním jazykem je tedy korejština, ale začal se už učit i anglicky a postupem času se klidně může naučit i česky.

 

Faketalks-169x300

 

Něco aktuálního

Svého chatbota má také Světová zdravotnická organizace (WHO), můžete si s ním povídat na Facebooku nebo na WhatsAppu. Je postavený tak, aby byl schopný odpovídat vám na otázky týkající se pandemie koronaviru a předávat vám aktuální informace. Ze stejného důvodu a také na Messengeru vznikl český Co-Bot-19, který kromě toho všeho také poradí, co s přemírou volného času. Ze zmíněných chatbotů je navíc jako jediný plně v našem mateřském jazyce, takže doporučujeme vyzkoušet.

 

co-bot-19

 

Chatboty se díky schopnosti strojového učení už dnes dají naroubovat prakticky na cokoliv, mohou nám být užitečnými pomocníky, lidstvo však bude muset také brzy řešit i to, jak je rozpoznat od skutečných osob. Pokud vás téma chatbotů zajímá a umíte anglicky, můžete sledovat stránky Chatbotsmagazine.com, kde k tématu najdete všechny zajímavé a aktuální informace.

 

Autor: Aneta Ščotková

Foto: Archív firem

Zpět