INLINY A DĚTI!

#Sport a pohyb
Zpět

Srpen a září jsou ideální měsíce pro ježdění na inlinech. V celém Česku vzniká jedna stezka za druhou a nově je teď můžete objevit prostřednictvím mobilní aplikace Tempish GOGO inline a fitness bez ohledu na to, jestli jste z Chebu, nebo ze Znojma. Chcete si na nich užít i se svými dětmi, ale zdá se, že na to ještě nejsou technicky vybavené? Vůbec nevadí. Nejdůležitější rady pro první kroky vám poradí profesionální instruktorka organizace Inlinetalent Michaela Zrubecká, která prozradí i to, proč jsou inliny důležité pro pohybový rozvoj dítěte.

 

 

EmptyName 12Míšo, co bruslení dětem dá?

Určitě rovnováhu. Naučí se pracovat s tělem, protože na bruslích je těžiště trochu jinde. Za další se zdokonalí v koordinaci pohybů. Zkoordinovat ruce a nohy v jízdě je náročnější než třeba při běhu. Stezek, kam se dá jít bruslit, je dneska spousta, a rodiče jsou rádi, když můžou vzít dítě s sebou a společně si zajezdit.

 

Každý rodič si asi říká, jak moc jsou brusle bezpečné…

Naše organizace pořádá příměstské tábory a během školního roku kroužky u školek a škol. Každé dítě, které k nám nastoupí, musí mít helmu a chrániče loktů, holení a dlaní. Bez ochranných pomůcek si ježdění neumím představit a k nám na kroužek ani na tábor ho třeba nepřijmeme. V tu chvíli jsou děti obalené od hlavy až k patě v chráničích a téměř se jim nemůže nic stát. Na tohle by měl myslet každý rodič, který bere své dítě na inliny.

 

Jak to českým dětem jde?

V každé skupině jsou děti, které jsou víc napřed, a ty, kterým to trvá déle. Ale nezažila jsem, že by se nějaké dítě nenaučilo bruslit. Je to o trpělivosti. I proto někteří rodiče vyhledávají profesionální instruktory. Stává se, že sami nemají dost trpělivosti, což ničemu nepomůže. Naopak instruktoři jsou školení k tomu, jak děti dovést k výsledku.

 

EmptyName 25Co když moje dítě odmlouvá a nechce bruslit?

To se stává. Dítě do ničeho netlačte a v klidu ho přesvědčete, že to může taky zkusit. V případě organizovaných kurzů pro víc dětí je výhoda, že dítě vidí ostatní, jak si hrají hry na bruslích, a většinou se pak samo přidá.

 

 

 

Máš nějaké tipy pro rodiče, kteří učí své děti sami?

Jakmile se děti obléknou do výstroje, je důležité u nich odbourat strach. Ukažte jim, že když v chráničích spadnou na kolena, tak to nebolí. A žádná tragédie není ani spadnout na zadek. Jakmile to děti jednou zkusí, už se nebojí. Další dobrá rada je dát si při jízdě ruce na kolena. Dítě se tak předkloní a získá lepší stabilitu.

 

Podle čeho mám dítěti vybírat velikost?

Aby rodiče nemuseli kupovat každý rok nové brusle, dají se pořídit modely, které s dítětem rostou. Mají rozpětí tří až čtyř čísel. Varuji před plastovými bruslemi s plastovými kolečky, které nejsou kvalitní a nedrží správně nohu. Dítěti to na nich nepůjde a bude otrávené.

 

SVĚŘTE DĚTI PROFÍKŮM

 

EmptyName 23Inlinetalent

Kde: různé lokality v Praze

Organizace bývalého hokejisty Tomáše Herouta pořádá příměstské tábory i celoroční kroužky. Během táborů rodiče odevzdají dítě v osm ráno a v šest večer si jej opět vyzvednou. Kromě bruslení jsou na programu základy atletiky, gymnastiky a míčových her. Týden stojí od 2100 Kč. U celoročních kroužků se cena pohybuje kolem 100 korun za hodinu.

www.inlinetalent.cz

 

Inline škola

Kde: Hradec Králové, Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem, Mělník, Tábor

Od roku 2012 vyučují děti od čtyř let až po seniory. Pořádají různé druhy výuky od individuálních lekcí po hromadné kurzy nebo příměstské tábory.

www.inlineskola.cz

 

TIP CHARGERU:

 

ikona Tempish GOGOTEMPISH GOGO INLINE A FITNESS

Android (zdarma)

 

 

Trekovacích aplikací je jak višní na stromech, ale tahle je česká a ještě k tomu zaměřená na inliny. Vyvinul ji a zdarma nabízí český výrobce kolečkových bruslí a sportovního vybavení Tempish. Jako jiné trekovací appky zaznamenává data jako průměrnou rychlost, vzdálenost, aktuální rychlost, čas. Ale to není všechno. Za prvé se dá použít pro trénování a dosažení lepších výsledků, ale hlavně slouží jako online databáze vhodných stezek pro inliny v celém Česku. Stačí zadat lokalitu a jedete. Pokud máte nějakou vlastní, o kterou se chcete podělit s ostatními, můžete ji přidat!


Text a foto: Adam Maršál

 

Zpět