HUDEBNÍCI NA ULICI

#hudba
Zpět

Zatímco někteří umělci s chutí využívají prostor ulice jako nekonečný open-air, jiní by si na tomhle „festivalu“ už nezahráli ani za nic. Cesta Streetu totiž rozhodně není pro každého. Představujeme vám pětici umělců, kterým se chodníky a nároží vepsaly do života.

 

ED SHEERAN

Ed Sheeran2Je mu teprve šestadvacet a u nohou mu leží celý hudební svět. Písničkář, který si své publikum získal nejen svým hlasem, výrazem i nesporným muzikálním talentem, se netají svými životními peripetiemi, jež se svou tvorbou přímo propojuje. Zatímco nyní patří mezi nejrespektovanější umělce a po zádech ho plácají producenti, jako jsou Pharrell Williams nebo Benny Blanco, ještě před několika lety neměl ani střechu nad hlavou a ulice byla jeho základnou. Velkou část roku 2008 a celé následující dva roky neměl kde bydlet. Měl pouze pár míst, kde mohl v určitých hodinách přespávat, a pár kamarádů, u kterých bylo v případě nouze možné squatovat na podlaze. Ve své autobiografické knize s názvem A Visual Journey vypráví například o tom, že před Buckinghamským palácem je oblouk, ve kterém je teplovodní potrubí, kde se v zimě ohříval. „Šel jsem ven hrát, potom jsem počkal do páté ráno, než otevřeli metro, a až do dvanácté jsem spal ve vlacích. A pak znovu. Nebylo to ale až tak špatné,“ popisuje barvitě své zážitky z doby, kdy mu zrovna dvakrát do zpěvu nejspíš nebylo.

 

 

TRACY CHAPMAN

Jestli se dá o něčím životě a kariéře říct, že jsou srostlé s ulicí, pak o téhle americké bohyni. Nezaměnitelná písničkářka a čtyřnásobná držitelka Grammy předváděla své první protestsongy v ulicích Harvard Square v Bostonu, kde studovala. Říká se, že jeden z jejích studentských kolegů ji slyšel hrát, koupil si její demonahrávku a odnesl ji domů. Byl to syn Charlese Koppelmana, který jí později umožnil podepsat smlouvu s vydavatelstvím Elektra Records. Její vášnivé a hřejivé skladby jsou plné osobních zkušeností s vyrůstáním v komunitě chudé dělnické třídy. A právě tématům sociální nerovnosti v současném západním světě se věnuje dodnes nejen jako umělkyně, ale i jako aktivistka.

 

 

CLARE MAGUIRE

Clare Maguire3Někdo na ulici začíná, jiný tam končí. Příběh charismatické rodačky z Birminghamu, která díky svému hlasu, energii i stylu bývá přirovnávána k legendární Stevie Nicks, nápadně připomíná biografie mnoha jiných geniálních hudebníků. Talent, ambice a následné zklamání „léčené“ lahví vodky. Po vlažném přijetí svého dlouho očekávaného debutu se uzavřela do sebe a začala svůj život utápět v alkoholu. Ráno se probouzela s depresí a místo snídaně do sebe naklopila dvě lahve tvrdého. Chtěla na všechno zapomenout a zmizet. Zlomový okamžik nastal až zhruba po roce její alkoholové jízdy, kdy se jednoho rána probudila na ulici a vedle sebe našla dopitou lahev šampaňského, kterou dostala od svého producenta. V ten moment si uvědomila, že se musí zvednout nejen z chodníku.

 

ROD STEWART

Kdo jiný by mohl vyprávět o životě na ulici než někdo, kdo prožil zlatou éru nevázaných šedesátých let? Ačkoliv jeho hlas nyní patří mezi ikony britského rock’n’rollu, začátky jeho kariéry byly kulantně řečeno krušné. Od přespávání v parcích a mezi popelnicemi se dostal k buskování s folkovým zpěvákem Wizzem Jonesem. Jejich nejoblíbenějším místem prý bylo Leicester Square v Londýně. V roce 1963 se společně vypravili na buskerské turné po Evropě. Začínali v Brightonu, pokračovali do Paříže, kde spali pod mostem na břehu Seiny, a skončili v Barceloně. Odtud je deportovali za takzvané vagabondage neboli tuláctví, které bylo tehdy trestné.

Rod Stewart2

 

VLADIMÍR MIŠÍK

Vladimír Mišík1Také ikona českého big beatu Vladimír Mišík nabíral své první zkušenosti venku, především prý v pražských parcích, kde bylo publikum nejvděčnější. „Byli jsme tři, jednou přinesl kamarád takový pionýrský bubínek a štětky, ale jinak jsme měli španělky. Vyhrávali jsme, co kdo uměl – Elvise Presleyho, Semafor. Repertoár jsme měli tak na dvacet minut, pak jsme zase popošli o kus dál a tam to zase zkusili znova. Hlavně to bylo prima, že se na nás usmívala děvčata. Tehdy jsem pochopil, že ta hudba má něco do sebe,“ zavzpomínal v rozhovoru pro buskerjam.cz, jehož je nyní ambasadorem.

 

 

 

 

KONCERTY – DUBEN

SMOKIE (UK): 1. 4., VELKÝ SÁL LUCERNY

THE DIRE STRAITS EXPERIENCE (UK): 1. 4., AULA GONG

THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE + BÁSNÍCI TICHA (CZ): 1. 4., METRO MUSIC BAR

BIGYUKI (US): 2. 4., PALÁC AKROPOLIS

MACEO PARKER (US): 3. 4., LUCERNA MUSIC BAR

NECROMANTIX (DK, US): 4. 4., FUTURUM MUSIC BAR

THUNDERCAT (US): 5. 4., LUCERNA MUSIC BAR

TEMPLES (UK): 9. 4., PALÁC AKROPOLIS

CIGARETTES AFTER SEX (US): 10. 4., ROXY

PERTURBATOR (FR): 10. 4., ROCK CAFÉ

BILLY BARMAN + KATARZIA (SK): 10. 4., LUCERNA MUSIC BAR

ADAM ĎURICA (SK): 11. 4., LUCERNA MUSIC BAR

JAMBINAI (SVR): 12. 4., PALÁC AKROPOLIS

PROTOJE & THE INDIGGNATION (JAM): 12. 4., LUCERNA MUSIC BAR

THE.SWITCH (CZ): 13. 4., FLÉDA

ANTI-FLAG (US): 19. 4., FLÉDA

MICHAL PAVLÍČEK + ČOMBEBAND (CZ): 20. 4., PALÁC AKROPOLIS

JARNÍ MIGHTY SOUNDS – THE PEACOCKS (CH): 22. 4., ELEVEN CLUB

XIII. STOLETÍ + AEON SABLE (CZ): 22. 4., MEET FACTORY

CHELSEA WOLFE + WEAR YOUR WOUND (US): 26. 4., FUTURUM MUSIC BAR

REBEKKA KARIJORD (NO): 27. 4., PALÁC AKROPOLIS

DOG EAT DOG (USA): 27. 4., ROCK CAFÉ

 


Text: Veronika Kratochvílová, Foto: archiv labelů

 

Zpět