Horský vůdce Branislav Adamec

Mobilní aplikace vám v horách může zachránit život
#Rozhovor
#chytré hodinky
#Horolezectví
#Garmin Fenix 6X
Jak si vedly chytré hodinky v Himálaji?
Zpět

Letos v říjnu vystoupal za pouhých 8 hodin a na lyžích sjel 6476 metrů vysokou horu Mera Peak v Himálaji. Než odletěl z Prahy do nepálského Káthmándú na ruku si připnul chytré hodinky Garmin Fenix 6X, které dostal dva dny před odjezdem. V čem přenosné moderní technologie pomáhají horolezcům a jaké aplikace se vyplatí nasát do mobilu, než začnete stoupat? 

 

18 koneünÿ v 9 r†no na vrcholu

 

Do Nepálu jste odletěl se zbrusu novými hodinkami od Garminu. Čím vás nejvíc zaujaly?

V nových hodinkách od Garminu je i oxymetr – zařízení, které měří saturaci kyslíku v krvi. Tohle je opravdu unikát. Při stoupání ve vysokých horách jde o nezbytnou informaci, díky níž můžete bezpečně předejít výškové nemoci. Pro jistotu jsem výsledky kontroloval s krabičkovým pulsním oxymetrem na prst a získané hodnoty byly velmi podobné. Podstatné je, že krabičkový oxymetr nezaznamenává historii, takže nevíte, jak se vám změnily hodnoty oproti předešlému měření. V chytrých hodinkách se vám zobrazují data za posledních 24 hodin, což pomáhá v plánování času na odpočinek. Jasně vidíte, zda je vaše saturace stabilní, klesá nebo stoupá. Nemusíte se dívat do poznámek a vše vidíte jasně přehledně přímo na hodinkách. V horách musíte vždy v první řadě poslouchat svůj organismus, ale s údaji získanými z chytrých hodinek můžete vyrazit dál, i když vás ještě bolí hlava a není vám dobře, protože víte, že už se vám hodnoty zlepšují. Z této funkce jsem úplně nadšený.

 

Využíváte i nějaké „civilnější” funkce?

Velice často používám výškoměr a barometr. Na základě tlaku dokážu odhadnout změny počasí a vím, že když tlak klesne, počasí se bude zhoršovat, i když to ještě není vidět. Další užitečnou funkcí je pulsmetr. Já mám klidovou tepovku 45 až 46 tepů za minutu. Když mám v pěti tisících metrech nad mořem tepovku ve spánku kolem padesáti, tak můžu být v klidu, protože vím, že je všechno v normě. Tohle jsou pro mě životně důležité funkce, ale chytré hodinky toho umí samozřejmě mnohem víc. Dokáží změřit čas výstupu nebo ukázat rychlosti dosažené během jízdy. Jsou to data, která jsou spíš zajímavá než životně důležitá.

 

12 kluci mi z†vod° sjezd

 

V čem jsou vaše současné hodinky lepší než ty předchozí?

Minulou generaci jsem měl rok a půl a byl jsem s ní spokojený až na baterku, která moc nevydržela. U nové generace tohle vyřešili a výdrž baterky si nemůžu vynachválit. Na jedno nabití mi hlásí 11 dní. Na místě jako jw Himálaj v Nepálu, kde není možné hodinky pravidelně dobíjet, lze zvolit expediční mód, v němž vydrží až 30 dní. Jen ukládání dat není tak časté jako v běžném režimu.

 

Používáte navigaci?

Od Garminu mám i velkou GPSku. Než někam vyrazím, zanesu si do ní celou trasu. Přístroj zaznamenává uraženou cestu, což mi umožňuje vrátit se, když se ztratím, a to i v dost ošemetných situacích, jaké můžou ve vysokých horách nastat. Chytré hodinky vyrábí spousta firem, ale nikdo nemá lepší navigační základ než Garmin, který začínal jako výrobce GPS navigací. Ve své navigaci mám kompletní mapové podklady pro celé Alpy.

 

9 z†kladn° t†bor

 

Máte oblíbenou aplikaci v mobilu?

Pro plánování skialpových výletů se mi osvědčila aplikace Alpenverein Active. Je to super pomůcka, když jsem v neznámém prostředí, nemám moc času a potřebuju být za tři hodiny zpátky u auta na parkovišti, vím, že se na to u trasy navržené aplikací můžu stoprocentně spolehnout. Na svých kurzech všem doporučuji aplikaci Záchranka nebo SOS EU ALP mimo ČR.  Díky ní vás v nouzi dokáží záchranáři lépe lokalizovat i v případě, že jste ve vysokých horách mimo dosah signálu. Pro plánování túr a výstupů je nezbytné sledovat aplikace s předpovědí počasí a možnosti bouřek.

 

K čemu je to dobré?

Jeden den během letošního srpna se stovky turistů vydali na vrchol Giewont v polských Tatrách. Je to oblíbený cíl, kam o prázdninách proudí tisíce návštěvníků. Na vrcholu je obrovský kříž ze železa a na horu lidem ve stoupání pomáhají železné řetězy. Ty však v bouří fungují jako hromosvod. Toho dne bylo krásné počasí a jen málokdo by se nadál změny počasí. Mobilní aplikace ale mluvila jasně – bude silná bouřka. Tragédie si vyžádala čtyři lidské oběti a 160 zraněných, z nichž mnozí měli popáleniny 1. a 2. stupně a další úrazy spojené s pády v náročném horském terénu. Ta samá bouřka zabíjela i na slovenské straně Západních Tater.

 

Já jsem byl ten samý den s klienty na Gerlachovském štítu. O příchodu bouřky jsem věděl a tomu jsem přizpůsobil plánování tury. V deset hodin jsme byli na vrcholu Gerlachu a ve dvanáct už zpátky na magistrále. Když přišla bouřka, byli jsme všichni v bezpečí. Další den mě taky čekal výstup na Gerlachovský štít, ale aplikace neúprosně hlásila, že bouřka přijde v deset, takže jsem změnil túru a šli jsme na Východnou Vysokou, což je podstatně kratší výlet. Bouřka nás chytla na cestě zpátky z vrcholu dvě stě metrů od hotelu a stejně jsme na kost promokli. To ale nebylo nic proti tomu, kdyby nás bouřka chytla na hlavním hřebeni Gerlachu. 

 

8 nad vesnic° Khare

 

Jaké aplikace můžete nejvíce doporučit?

Nejčastěji používám asi tyhle čtyři: Yr, AccuWeather, Meteoblue a WetterOnline. Nikdy se nespoléhám pouze na jednu a údaje z nich vždy vzájemně konfrontuji, abych se dobral co možná nejpravděpodobnějšího výsledku.

 

 

Horolezec a horský vůdce s mezinárodní licencí UIAGM Branislav Adamec: V roce 1987 získal druhé místo v anketě o nejlepšího horolezce Československa, v té době byl členem národního týmu. Za svůj největší výkon považuje prvovýstup alpským stylem severní stěnou Shivlingu – pokoření extrémně nepřístupné a vzdorovité hory Shivling v Himálaji, o které zkušená německá výprava v roce 1938 prohlásila, že se na ni nedá vylézt. V současné době řídí zastoupení značek Salewa a Dynafit pro Českou republiku a Slovensko. Lezl a lyžoval na všech kontinentech mimo Antarktidu. 

 

3 s lyßemi v dßungli

 

Autor: Adam Maršál

Foto: archív Branislava Adamce

Zpět