HOLOGRAM Z MOBILU

ZÁBAVA SE SMARTPHONEM
#Návody a inspirace
Zpět

Kdo by řekl, kolik analalogové zábavy se dá užít se smartphonem? Stačí prohledat byt, použít nějaké to domácí nářadí a stáhnout si speciální apku. Budeme si pouštět hologram!

 

Holografie je vyspělá forma záznamu obrazu, která umožňuje zachytit jeho trojrozměrnou strukturu. Vzpomínáte na Star Wars, Star Trek nebo forenzní antropologistku Kůstku ze seriálu Sběratelé kostí, která si důkazní předměty promítala do jakéhosi cloudu nad pracovní plochou? Vytvořte si nad displejem svého mobilu něco podobného, akorát méně morbidního. K mání je nekonečně motivů od automobilů Porsche až po planety sluneční soustavy.
T-Mobile byl prvním operátorem, který tento postup využil pro trojrozměrnou reklamu. Nechme se jí inspirovat a podívejme se, jak si stejnou zábavu užít doma. Na netu je ke stažení spousta aplikací s nejrůznějšími motivy, které si pustíte na ploše svého mobilu. Aby se vám promítly jako hologram, musíte na střed displeje postavit čtyřstěnnou průhlednou pyramidu, k jejíž výrobě vám bude stačit půlhodina snadné modelařiny. Výsledek vidíte na hlavní fotce. Když si dáte trochu záležet, docílíte toho, že nezašpiníte nebo neodřete průhledné boky pyramidy a 3D obraz bude mnohem ostřejší. Videonávody najdete i na YouTube. Stačí si zadat slova holographic a mobile

 

1.NAJDĚTE SI NÁŘADÍ

To by bylo, abyste to doma neměli. K výrobě průhledné pyramidy budete potřebovat nějaký obal – ideálně průhledný. Poslouží krabička od CD nebo obal od nějakého výrobku. V našem případě to odskákala krabice od sluchátek. Z dalších věcí to bude tužka nebo fix, řezák nebo skalpel, vteřinové lepidlo nebo průhledná lepenka, modelína a papír s plánkem.


2. RÝSUJEME

Aha? Kde vzít plánek? Je toho opět plný net. Zadejte stejná klíčová slova jako na YouTube a pak si ho vytiskněte na A4. Dejte si jen pozor na to, že na různé rozměry dispeje jsou potřeba různé rozměry pyramidy. Na plánek položte váš průhledný plast a pomocí pravítka na něj překreslete obrysy dílů pyramidy. Pokud se rozhodnete plánek nakreslit sami, pro pětipalcový displej jsou rozměry: 1 cm (horní část), 6 cm (podstava) a 3,5 cm (vzdálenost „střechy pyramidy“ od podstavy).

 

3. ŘEŽEME

Nakreslené vodicí čáry uřízněte řezákem a vyrobte si 4 „trojúhelníky“ pyramidy.

 

4. ZÁKLAD

Máme čtyři díly a můžeme stavět!

 

5. BUDUJEME

Hrany pyramidy musíme nějak spojit. My použili vteřinové lepidlo. Aby se vám pyramida nerozjížděla, zajistěte její stěny na podložce modelínou. Spojené hrany přejeďte lepidlem a nechte nějakou chvíli zaschnout. Podobného výsledku se dá dosáhnout i za pomoci průhledné lepenky.

 

6. PYRAMIDA

Tutanchamon by na tom možná našel nějakou vadu, ale vážně to nemusí být výsledek jak z modelářské soutěže. Uvidíte, že to bude fungovat. Stáhněte si do mobilu apku, postavte pyramidu, zhasněte, otevřete kolu a popcorny a… promítáme!

 

AG9C3830 AG9C3833 AG9C3835
1. 2. 3.
AG9C3844 AG9C3855 AG9C3862
4.  5. 6.

Text a foto: Adam Maršál

Zpět