HALÓ?

TADY VÝSTAVA ČLOVĚK A TELEFON!
#Téma
Zpět

140 let od zapsání patentu Alexandra Grahama Bella, 25 let od doby, kdy do České republiky přišel internet, a 20 let od masového rozšíření mobilních telefonů u nás jsme se zašli podívat na výstavu Člověk a telefon, kterou ve spolupráci s T-Mobilem pořádá Národní technické muzeum v Praze. Zkuste to taky jako tip na víkendovou návštěvu až do konce dubna.

r44a9852_
Pro mladší je analogové vytáčení výlet do pravěku

V roce 1996 jsem si koupil svůj první mobil. Byl tyl to Ericsson GA628 velikosti brzdy na vagony s jednořádkovým displejem na velká černá digitální čísla nebo písmena. Když jsem do něj vpravil SIM kartu Paegasu (předchůdce T-Mobilu), dalo se z něj telefonovat a posílat esemesky. Po vstoupení do prostorů výstavy Člověk a jeho telefon se umázne dvacet let a já jsem zas čerstvě po maturitě. Na zdech visí originální telefony z devadesátých let, mezi nimi jsou i přelomové kousky, které posunuly vývoj o krok dál. Teprve tady si člověk uvědomí, co věcí se za tu dobu podařilo výrobcům do našich plochých chytrých telefonů narvat. Díky mobilům s sebou nemusíme po kapsách tahat přehrávače, nahrávače, kalkulačky, vinyly, mikrofony, fotoaparáty, encyklopedie, rozkládací mapy, diáře, skicáky, adresáře, zápisníky, telefonní seznamy… Všechno je po ruce teď hned!

r44a9868_
Na výstavě si vyzkoušíte virtuální realitu

Národní technické muzeum pro srovnání vytáhlo i nádherné kousky z komunikační prehistorie. K vidění je Bellův telefon z roku 1884, telefon Siemensův z roku 1890, telefon z kanceláře Františka Ferdinanda d’Este nebo luxusní telefonní aparát Priteg se slonovinovým sluchátkem, který si zahrál ve filmu Vlasty Buriana Zlaté dno. Díky výstavě si můžeme připomenout revoluční mobily, které přeskočily konkurenci tím, že uměly pořídit digitální fotku nebo přehrát empétrojku. Jsou tu první telefony uzpůsobené na hraní her nebo první mobily, které uměly stahovat data nebo se daly propojit s počítačem. Při sledování historických reklam na T-Mobile (resp. Paegas) vám dojde, jak rychle čas letí. Přístroje, které se ještě nedávno hřály v našich kapsách, jsou zde pietně vystaveny opatřené cedulkami s popiskem: „Zapůjčeno ze soukromé sbírky“.

r44a9861_
Nechybí přehlídka luxusních mobilů

Výstava se ale jenom neohlíží. Na panelech jsou nastíněné výhledy, jak nám chytrá zařízení usnadní život v blízké budoucnosti. Díky nim budeme snadno hledat parkovací místa ve městech, kontrolovat spotřebu vody nebo energií, mít přehled o svém zdravotním stavu i o stavu svých blízkých a zvládat nekonečně dalších úkonů. Přijďte si to vyzkoušet sami.

r44a9519_
V interaktivní části si vyzkoušíte využití mobilů v budoucnosti

VÍTE, ŽE…?

  • Do světa mobilů hudba poprvé pronikla s přístrojem Rok (2005), na kterém Motorola spolupracovala s Applem.
  • První mobil s integrovaným MP3 přehrávačem přinesl na trh Siemens v roce 2006.
  • Světový rekord v rychlosti napsání SMS o délce 160 znaků na tlačítkovém mobilu vytvořil v roce 2014 Brazilec Marcel Fernandes Filho. Stihl to za pouhých 18,19 vteřiny.
  • V žebříčku TOP10 nejprodávanějších mobilů všech dob figuruje 8 modelů značky NOKIA.
  • První digitální fotku na mobil jste si mohli pořídit v roce 2000. Cestu tehdy naznačil Samsung SCH-V200.
  • Úplně první zařízení na světě, které komunikovalo přes internet, bylo vytvořeno již v roce 1990. Šlo o „chytrý“ toastovač a vymyslel ho Američan John Romkey.
  • V roce 2009 bylo na světě poprvé více připojených věcí k internetu než celkový počet lidí na celé zemi.
r44a9897_
Zavzpomínáte na mobily, které jste mívali

VSTUP DO NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA V PRAZE VČETNĚ VÝSTAVY ČLOVĚK A TELEFON: 190 Kč

 


 

Text: Adam Maršál, foto: Patrik Sláma, NTM

Zpět