Grónsko

Jako na dlani!
#appky
Zpět

Podívejte se na Google Street View a projděte se na svém mobilu letním Grónskem po stopách představitele Jaimeho Lannistera ze seriálu Hra o trůny!

 

Pokud sledujete Hru o trůny, asi víte, že Jaime Lannister není zrovna chlápek, se kterým byste šli v klidu na kafe. Tedy alespoň ne v případě, že byste se domů nechtěli vracet volným pádem z okna nebo s kudlou v zádech. Zatímco z „Králokata“ jde občas mrazivá hrůza, jeho představitel, dánský herec Nikolaj Coster-Waldau, je jeho dokonalým opakem. Sympaťák pocházející z dánského Rudko/bingu byl dokonce nedávno jmenován velvyslancem dobré vůle OSN. Od roku 2003 intenzivně podporuje Dánský červený kříž a od loňska bojuje za zvýšen. povědomí o AIDS. Na dobré náladě mu možná přidává i vědomí, že se letos stal jedním z nejlépe placených herců televizních seriálů, když za jeden díl inkasuje 1,1 milionu dolarů.

 

Google Maps - Greenland.Still034

 

Idol žen se v loňském roce spojil s aplikací Google Street View, aby zmapoval ubývání ledovců v Grónsku, odkud pochází jeho manželka Nukâka. „Statistiky, vědecké zprávy a grafy mohou být ohromující, ale já doufám, že když si budete ve svém mobilu prohlížet panoramatické obrázky Grónska, zamilujete si ho stejně jako já. Pokud se nám nepodaří zvrátit klimatické trendy, může se stát, že až budeme pořizovat snímky Grónska příště, bude zdejší krajina proměněná k nepoznání,“ vysvětluje Coster-Waldau své důvody, proč se do této akce pustil. Ať už si o globálním oteplování myslíte cokoli, pořád je tu unikátní možnost zašít se na chvíli někam do teplého kouta a prostřednictvím svého mobilu se vydat na virtuální prohlídku ostrova, kam se osobně třeba hned tak nepodíváte.

 

Hercovou první zastávkou byla osada Igaliku, která má pouhých 27 obyvatel. Igaliku je jednou z nejromantičtějších vesnic v Grónsku a tvoří ji několik barevných domů obklopených malebnými kopci, na nichž ukusují trávu ovečky. Klimatické změny mají vliv i na místní ekonomiku. Na jednu stranu tání ledovců umožňuje těžit vzácné kovy i tam, kde to ještě nedávno kvůli překryvu nešlo, na druhou změny vážně narušují tradiční rybaření a lov, které byly zdrojem obživy Inuitů po celá staletí.

 

Grónsko je také známé svými horkými prameny. Nikolaj proto do sbírky Street View přidal i jedno ze svých nejoblíbenějších míst – geotermální prameny na odlehlém ostrově Uunartoq, ze kterých je výhled na ledovce a impozantní zasněžené vrcholky hor.

 

Poslední zastávkou jeho expedice se stal ledovcem pokrytý fjord Qoorog. V Grónsku se nachází druhý největší kontinentální ledovec na světě, který taje bezprecedentní rychlostí a každoročně tak do moře vypustí 300 miliard tun ledu. Tání ledovců má negativní vliv na významné pobřežní ekosystémy, místní zdroje potravy a vody a významnou měrou přispívá ke zvyšování hladiny oceánů. „Je naší povinností chránit krásnou planetu, na které žijeme, a já se rozhodl začít u sebe doma. Globální oteplování totiž ovlivňuje nás všechny a celou naši planetu,“ uzavírá Nikolaj Coster-Waldau.

 

Google Maps - Greenland.Still057

 

NAJDETE NA STREET VIEW SVOU ULICI?

Street View souvisí s původním posláním zakladatelů Googlu Larryho Page a Sergeje Brina umožnit co největšímu počtu lidí co největší přístup k informacím. Projekt začal v roce 2005 jako experiment, kdy auto s fotoaparátem na stativu projelo pěti městy v USA. V roce 2007 se služba otevřela veřejnosti a sklidila takový ohlas, že se postupně rozšířila po celém světě a dnes zahrnuje 77 zemí na sedmi světadílech. Na displeji svého mobilu si díky Street View můžete podat ruku i s tučňáky v Antarktidě a pokrytí se dále rozšiřuje! Už jste tam našli svůj dům?

 

OD AUT PO STREET VIEW TREKKER: BATOH NABITÝ TECHNOLOGIEMI

První snímky pro Street View se pořizovaly v roce 2005 pomocí SUV, které bylo naloženo hromadou těžkých technologií: kromě soustavy foťáků mělo v kufru několik počítačů, dva laserové scannery, GPS lokátor a generátor, který zajišťoval, aby nedošlo k vybití baterií. Na tomto pokusu se ukázalo, že myšlenka funguje, a od té doby došlo k výraznému posunu. Používají se mnohem menší auta a vývojem přirozeně prošla i veškerá technologie. Od roku 2010 se používá růžicový fotoaparát s patnácti čočkami pokrývajícími rovnoměrně celé okolí. Systém doplňují pohybové senzory, které určují polohu, a tři laserové scannery, které sbírají 3D data a pomáhají určovat vzdálenosti na snímcích. Postupně se do Street View začaly přidávat tzv. Speciální sbírky. Do nich patří snímky turisticky populárních atrakcí a destinací nebo míst s kulturní, přírodní či historickou hodnotou. Díky tomu si můžete prohlédnout parky, zoologické zahrady, hrady, zámky, národní parky a další oblasti. Tato místa nejsou dostupná autem, a proto bylo třeba pro jejich snímání navrhnout další speciální zařízení jako vozík Street View Trolley nebo batoh Trekker. Ve flotile Street View ale najdete i cyklotříkolku nebo speciálně upravený sněžný skútr!

 

STREET VIEW TROLLEY (VOZÍK)

Vozík byl navržen pro pohyb po chodbách a místnostech muzeí tak, aby se snadno vešel do dveří. Jako první byl použit v Bagdádském muzeu v Iráku. Kamerový systém se skládá z 15 objektivů. Fotky jsou pořizované každé 2,5 sekundy.

 

STREET VIEW TREKKER

Zatím nejnovější nástroj pro snímkování se vejde dokonce do batohu! Díky tomu je možné snímat i úzká, obtížně průchozí místa a oblasti dostupné pouze pro pěší. Fotografie se pořizují automaticky každé 2,5 sekundy během chůze operátora, kterému kamera vystupuje 60 cm nad ramena. Fotozařízení je osazeno 15 objektivy mířícími do všech směrů, váží kolem 18 kg a je 120 cm vysoké. Optimálních výsledků zařízení dosahuje při běžném tempu chůze, avšak je schopné fungovat i při rychlosti do 40 km za hodinu. Poprvé byl batoh použit v roce 2012 pro nasnímání Grand Canyonu a od té doby díky němu přibyly do Street View přírodní a kulturní památky z celého světa od Tádž Mahalu, Angkor Vatu přes Galapágy a historická zákoutí Benátek až nejnověji po Grónsko.

Copy of Shot 317 - B009C534_1610162X_CANON.MXF - Nikolaj ATV Trekking - fence - MD - 50mm.14_08_25_16.Still001

 

ZAŽIJTE SE STREET VIEW!

Tohle vše dnes můžete virtuálně vyzkoušet díky Trekkeru!

  • Navštívit pyramidy v Gíze
  • Sjet na raftu po řece Colorado
  • Projít se kanadskou Arktidou a hlavním městem ledních medvědů
  • Vystoupit na vrchol hory Fudži
  • Seběhnout z nejvyšší budovy světa Burj
  • Khalifa v Dubaji
  • Rozhlédnout se z Eiffelovy věže v Paříži, nejnavštěvovanější turistické památky na světě

 


Text: Adam Maršál, foto: Google

Zpět