GPS v mobilu vs. Česká pošta

Samsung Galaxy J4+
#Velký test
#Test
#telefony
#Samsung Galaxy J4+
#Samsung
Jak moc přesná je GPS v mobilu Samsung Galaxy J4+ jsme se rozhodli zjistit v našem doručovacím testu. S kolegou jsme vzali telefon, dobili jsme ho na 100 %, zabalili ho do bublinkové fólie a poslali Českou poštou z Prahy do Opavy.
Zpět

Na adresu České pošty se v poslední době snáší spousta kritiky – že balíky do ruky nedoručují do ruky, že než aby pošťák zazvonil u dveří, raději zásilku rovnou uloží a vám jen šoupne lístek do schránky. Autor článku měl v nedávné době několik opačných zkušeností. Jako freelancer pracuje často z domova, kde si ho pošťák ve žluté dodávce několikrát našel a úspěšně mu předal očekávanou krabici. Tedy funguje to?

 

Rozhodli jsme se pro menší špiónskou fintu. Na poštu podáme mobil se schopností trackovat pohyb s tím, že budeme sledovat, jak se Česká pošta vypořádá s jeho doručením. Nechá ho zahálet v meziskladě někde mezi zaprášenými krabicemi? Objede s ním celou republiku? Přijede až k adresátovi nebo jej rovnou uloží na pobočce? Co všechno nám na služby České pošty prozradil mobil, který si koupíte v každé prodejně T-Mobilu?

FM7B7187

Kudy chodíme, telefon chodí s námi. Aniž bychom si to nutně uvědomovali, mobily mohou zapisovat naše cesty do paměti uložené na síti – tedy v případě, že jim to dovolíme. Funguje to skvěle. Stačí se podívat do Google Maps a ve složce časová osa se můžeme najít, kolik jsme toho ten který den nachodili nebo najezdili autem – samozřejmě i pošťáckým. O to, zda telefon ve folii neztratí signál družice GPS jsme strach neměli. GPS funguje i v budovách nebo v automobilech, takže kus umělé hmoty a obálka by neměly být na překážku. Tedy snad.

 

Abychom se zbavili pochybností, raději jsme si se zabaleným mobilem dali několik koleček kolem bloku a pak se šli podívat, zda se jeho trasa zapsala do historie na Google Maps. Po několika ověřeních jsme se vydali na pracoviště České pošty v Italské ulici a podali jej na přepážce. Cena za odeslání do Opavy dělala se zákaznickou kartou rovných 52 korun. Vzhledem k tomu, že za obálku s daňovým přiznáním chtějí 54 Kč to není zas takové překvapení. Ale sleva potěší.

FM7B7203

V momentě předání jsme s mobilem ztratili kontakt. Aby někde nezačal nečekaně zvonit a vyvádět, raději jsme předem vypnuli všechny zvuky. Od tohoto okamžiku jsme měli dvě možnosti, jak sledovat jeho pohyb: přes Google Maps nebo přes trekovací službu České pošty, která odesílateli či adresátovi dává jakous takous představu, kdy zásilka dorazí do zadané destinace.

 

Den první, hodina po odeslání:

Balíček jsme podali v pondělí, 1. dubna 15:47. Po cestě k domovu voláme adresáta, se kterým jsme celou věc neprobírali předem. Dlouho považuje náš hovor za žert. Hodinu po podání mobil stále leží na poště v Italské ulici.

Den první, dvě hodiny po odeslání:

V 17:00 si vyzvedává dávku pošty auto. Za přibližně 20 minut už telefon míří směrem k Nákladovému nádraží Praha – Malešice. Bohužel ihned po nástupu do vlaku ztrácíme s mobilem kontakt.

Snímek obrazovky 2019-04-03 v 15.25.48

Den druhý, osm hodin po odeslání:

Mobil se nám opět hlásí o půlnoci 2. dubna, tentokráte když vystupuje z vlaku v Ostravě na Hlavním nádraží, kde vydržel do 6:00. To si ho přebírá mašinfíra rychlíku Praděd a uhání na Opavu. V 6:54 se zařízení hlásí z hlavní pošty v Opavě, do cíle zbývá něco přes 500 m vzdušnou čarou.

Snímek obrazovky 2019-04-03 v 15.25.33

Den druhý, 9:42:

Přijímáme do kanceláře hovor, že telefon dorazil nepoškozen a se zanedbatelnou ztrátou 3 % využité baterie.

Snímek obrazovky 2019-04-03 v 15.03.04

Závěr:

Obálka (nepoškozená) s mobilem byla adresátovi v Opavě předána po 17 hodinách a 57 minutách. Česká pošta na webu neuvádí přesné časy v jednotlivých depech. Při porovnání vypsané cesty z webu však musíme všem nespokojeným zákazníkům na odpor konstatovat, že se trackování shoduje se Sledováním zásilky na webu pošty. Navíc doručení proběhlo prakticky přes noc.

 

Text: Adam Maršál a Jonáš Kašpar

Foto: Adam Maršál

Zpět