Filmy a styl

Filmový festival v Karlových varech
#Návody a inspirace
Zpět

Jaro a léto je tradičním obdobím nejen festivalů hudebních, ale také těch filmových. Slavnostní sérii filmových událostí otevírá samozřejmě festival ve francouzském Cannes – mnoho kinosálů a cineplexů láká tisíce diváků: filmových nadšenců i profesionálů z řad nákupčích, producentů a dalších „industry“ odborníků.

 

11Cannes se pyšní honosnými delegacemi slavných herců a režisérů, ale také až tří- a vícehodinovými frontami na filmové projekce. Červené koberce, večírky a šampaňské střídají batůžky a ležérní a pohodlné boty vhodné na přechod ze sálu do sálu nebo také plavky na první sezonní koupačku v moři.

 

 

04I Čechy mají svůj prestižní filmový festival – pyšní se několikatisícovou účastí, červenými koberci, filmovou soutěží a světovými premiérami, ale i šampaňským, celebritami, módní policií a také frontami na projekce – oproti Cannes bývají tak na dvě hodiny, ne více. Canneské moře nám bohatě vynahrazují lázeňské léčivé prameny a krásné procházky po kolonádách v centru města.

 

A stejně tak, jako jsou hudební festivaly ukazatelem trendů, i festivaly filmové nás každoročně obohatí módními nápady – jak trendovou, tak stylotvornou inspirací do společnosti i na neformální příležitosti. Pojďme se podívat, jaké byly letos trendy na červeném koberci i na přilehlých kolonádách a čím se nechat inspirovat z dlouhodobého hlediska.

 

02VZDUŠNÉ A PUDROVÉ

Vzdušnost a tělové, pudrové a odstíny bílé a slonové kosti dominovaly letošnímu červenému koberci. Ať už se jednalo o historizující střih šatů herečky Jany Plodkové, která na festivalu v delegaci uvedla film Absence blízkosti, kde se objeví v hlavní roli, nebo avantgardnější tylový obláček herečky Anny Fialové. V bílé říze se představila i talentovaná a křišťálovým glóbem (Ptáci zpívají v Kigali) oceněná herečka Eliane Umuhire nebo Slovenka Táňa Pauhofová či Martha Issová.

 

TIP PRO VÁS:

Světlé barvy jsou určitě dobrou volbou na léto i časný podzim – sluší slavnostnějším šatům (například na svatby a další společenské příležitosti) i na formálnější večeře nebo rande ve městě. Střih může být klasický i avantgardnější – frčí tylové kaskády i přísné jednoduché řízy inspirované ornáty i bohémsky empírové střihy a zdobení.

 

POLO A OBLEK

10Jako každoročně je karlovarská filmová přehlídka rájem mužů v dokonale padnoucích oblecích. Letos nejvíc zářil herec Jeremy Renner – ať už v padnoucím obleku s drobným puntíkem (vidíte, že i s klasikou se dá experimentovat), nebo neformálně v modrém tričku a kšiltovce. Podobné rozpětí zvolil i další hollywoodský host Casey Affleck (představil film A Ghost Story) – na červený koberec přišel v bílém smokingu a na tiskovku zvolil polo tričko a opět populární cargo kalhoty. Podobný ležérní a ve formálním obleku odlehčený styl dlouhodobě trenduje i prezident festivalu a lázeňský švihák Jiří Bartoška. Mezi nenápadné elegány patří i festivalový ředitel Karel Och nebo výrazný herec Lambert Wilson, který se ve Varech představil ve filmu Korporace.

 

TIP PRO VÁS:

Cargo kalhoty jsou oblíbené a dobrá zpráva je, že se vrací. Když zvolíte spíše zemitou barevnost a slim střih a doplníte je jednoduchým polo tričkem nebo klasickým tričkem, tak jste dokonale oblečení i na odpolední společenské příležitosti. Padnoucí pánský oblek a košile by měly být v šatníku samozřejmostí.

 

OSOBITĚ

12V delegaci k českému dokumentu Svět podle Daliborka režiséra Víta Klusáka dominovala její ženská část: scenáristka a komička Adéla Elbel doplnila jednoduché a nadčasové šaty výraznou autorskou zlatou čelenkou s koníčky a dalšími rozkošnými nesmysly, producentka Martina Štruncová se nebála výrazné červené v klasickém velmi sofistikovaném střihu a originální folklorní výšivkou se pyšnila další ze spoluscenáristek výtvarnice Marianna Stránská. Vždycky dokonale stylová jak na červeném koberci, tak ve městě je herečka Jenovéfa Boková, společně s Eliškou Křenkovou byly mimo jiné tvářemi karlovarského Elle Beauty Lounge a určitě se vyplatí sledovat jejich Instagram – mají nejen herecký talent, ale také vytříbený vkus a vypadá to, že právě tyhle dvě by mohly aspirovat na ikonický status módní múzy, kterým se v Čechách pyšní třeba Aňa Geislerová.

 

TIP PRO VÁS:

Originální headpiece nebo šátek dokáže udělat z jednoduchých a strohých šatů model, který si každý snadno zapamatuje. Na slavnostnější příležitosti také nešlápnete vedle s jednoduše střiženými červenými šaty (odstín volte podle barvy vlasů a pleti). S revivalem prvků z devadesátých let se vrátila také oblíbená špagetová ramínka – červeným šatům košilkového střihu moc sluší. Zkuste je sladit s rtěnkou, nebo ji naopak ostře kontrastujte – hrajte si s érami. Zkuste lesk na rty nebo naopak tmavě fialovou gotickou matnou růž. A pakliže se i během velké večerní raději držíte při zemi – zkuste široké pasové kalhoty a jednoduchý top podle Jenůfy. Lichotí siluetě a můžete v nich z kina rovnou na raut.


Text: Jana Patočková, foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Zpět