Filmové KO

#Velký test
#Test
Zpět

Tři nové mobily Samsung Galaxy S8+, Huawei P10 lite a Honor 6X jsme vyzvali na souboj se špičkovým českým boxerem Štěpánem Horváthem (34). Který smartphone se nejlépe popral s natočením videa z tréninku kandidáta na mistra světa v super velterové váze (do 69,9 kg)?

 

EmptyName 19

 

Patříte k těm, kdo si na mobil občas něco natočí? Nemyslíme nic profi – první kroky vašeho děcka, kámoše, který poprvé zkouší nový trik na prkně, přítelkyni na dovolené, kapelu na festivalu nebo třeba chvíle dojetí během osmdes.tých narozenin vaší babičky. Smartphone máme pořád v kapse, a proto na něj dokážeme zachytit okamžiky, k nimž se jednou rádi vrátíme. Každý výrobce uvádí nejrůznější funkce a hodnoty svých přístrojů, ale normální uživatel se v číslech ztrácí a nejraději by chtěl slyšet jednoznačnou radu – když chci točit, tak na který?

 

Proto jsme vymysleli neobyčejně obyčejný test. Poprosili jsme Šimona Neumanna, který v Praze studuje Vyšší odbornou školu publicistiky se zaměřením na kameru, aby nám na tři různé mobily natočil trénink jednoho z nejlepších českých boxerů současnosti Štěpána Horvátha a telefony pak ohodnotil. Nepůjde jen o to, jaké mají funkce, co všechno se na nich dá nebo nedá nastavit a jak se s nimi pracuje v ostré akci, ale především o to, jakého výsledku se s nimi dá dosáhnout.

 

Ptáte se, proč právě studenta? Šimon nemá žádné kameramanské předsudky a nehrozí od něj profesionálovo zděšení typu: „Bože, mobily? Zbláznili jste se, já přece na telefon netočím!“ Šimonovi navíc ve škole projde rukama celá řada techniky a má tedy možnost srovnání, do jaké míry mobil může či nemůže konkurovat dospělým kamerám. Sice namítá, že opravdu exaktní test by měl proběhnout v laboratorních podmínkách a na statickém záběru, ale uznejte – bavilo by vás koukat na záběry optických klamů? Chceme udělat test tak, jako kdybyste ho měli možnost dělat vy – bez stativů, bez přídavných světel nebo postprodukčních stabilizací. Jako všichni normální uživatelé budeme také natáčet jen tak z ruky…

 

VELKÁ VÝZVA

Stačí rychlý telefonát a se Štěpánem se domlouváme na tréninku ve Vršovickém klubu Proxi Box Praha. Do ringu se půjde s jeho trenérem Petrem Klikošem. Štěpán teď jezdí ze soustředění na soustředění a maká na sobě, protože ho 9. září čeká životní zápas. Zatím nechce nebo spíš ani nemůž prozrazovat všechno, ale mělo by to být v Rusku s ruským soupeřem v extra velterové třídě. „Bude to nejzlomovější zápas v mé kariéře,“ říká Štěpán. Půjde o možnost vyzvat mistra světa a vítěz okamžitě podepisuje smlouvu o sjednocení pásu všech boxerských organizací v super velterové váze. Pás v tuto chvíli drží Portorikánec Miguel Cotto žijící v USA, takže se dá předpokládat, že další mač by nejspíš proběhl někde mimo Evropu.

 

EmptyName 8

 

Štěpán si svůj zářijový zápas zasloužil třemi obhajobami, z nichž ta poslední jej vynesla zatím nejvýš – letos v březnu v pražské hale Královka porazil Němce Arthura Hermanna a stal se mistrem Evropy organizace WBO v super velterové váze. Vedle osobního trenéra Filipa Miňovského a kondičního trenéra Petra Klikoše může za příležitost bojovat o nejvyšší tituly jeho kvalitní manažerský tým Qwert Boxing z Plzně, který Štěpána zastupuje a domlouvá mu zápasy v zahraničí.

 

Na otázku, kdy dostal v životě nejvíc na budku, se chvíli zamyslí a pak řekne: „Asi od táty, když jsem byl malej.“ V ringu pocítil největší bolest v Anglii asi před třemi lety, kdy si tam jezdil pro peníze a nastoupil do zápasu o tři váhové třídy výš s téměř dvoumetrovým Frankem Buglionim. „Byl to vyrovnaný zápas, ale na konci jsem dostal na spodek a tenkrát jsem byl přesvědčený, že mám ty žebra fakt zlomený,“ říká Štěpán.

 

TRÉNINK I S MOBILEM

Jak vypadá vaše příprava, když chcete sundat mistra světa? Štěpánův trénink se skládá ze čtyř bloků. V rámci kondičních bloků vzpírá, běhá, plave, intenzivně trénuje kruhové tréninky a do toho přimíchává speciální úpolové tréninky, tedy sporty, v nichž překonává sílu soupeřů, jako jsou judo nebo zápas. Pak přichází na řadu trénink s Filipem, s nímž brousí techniku a taktiku. Boxuje se do lapů i do pytlů. Na sparingy se chystá vydat na kemp do Španělska, kde bude mít příležitost otestovat úroveň své připravenosti na opravdových živých soupeřích. Jen tak získá věrohodné srovnání se světovou špičkou.

 

EmptyName 4

 

Sám používá mobil Samsung Galaxy A3, který se mu občas hodí i v tréninku, protože si do něj stáhl boxerský timer. Pokud zrovna maká někde, kde hodiny chybí, čas mu odměřuje aplikace. Po mnoha letech běhání zjistil, že zatímco dříve nemohl poslouchat muziku, protože mu vadily pecky v uších, dneska si oblíbil velká circumaurální sluchátka, která ho nikde netlačí.

 

Teď jsme ale v tělocvičně, a zatímco si Štěpán kolem kloubů na ruce namotává bandáže, Šimon si připravuje mobily. Natáčení to nebude snadné. Chceme zachytit pohyb, a to ještě v ne úplně dobře osvětleném prostředí. Tady se hodně pozná, jak který výrobce připravil své výrobky na křest ohněm. Šimon všechny nastavuje na kvalitu Full HD, 25 snímků za vteřinu a jde na věc…

 

ŠIMONOVO HODNOCENÍ:

Nikdy jsem nenatáčel na telefony, ale přišlo mi super, že měly plnou automatiku, přitom u každého se dá aktivovat „profesionální“ režim, kdy si náročnější uživatelé můžou manuálně nastavovat ISO (citlivost), bodové měření, vyvážení bílé nebo hodnoty expozice. Záběry ze všech mobilů jsem stáhl ve škole do počítače, a abych je mohl co nejspravedlivěji ohodnotit, otevřel jsem všechny v editoru Adobe Premiere Pro CC 2015. Tohle je výsledek:

 

EmptyName 1HONOR 6X

Horší kvalita obrazu se pozná hlavně v protisvětle, kdy se na záběrech vytvářejí ruchy a divně to světélkuje. Kvalita obrazu hodně kolísá. I když jsem vyvažoval bílou a na displeji se to barevně jevilo v pohodě, na monitoru počítače je obraz do žluta a pleťovka až do oranžova. Zvuk je poměrně v pohodě. Ani ve chvíli úplného ticha nejsou slyšet žádné nepříjemné ruchy nebo praskání. Přestože jsem natáčel na manuální režim, při posunu to vypadá, jako kdyby si kamera v různých světelných podmínkách sama hledala správnou expozici. Při zoomu obraz působí, jako kdyby byl vyretušovaný, neostrý a rozmazaný, takže se úplně ztrácí struktury a kontury.

Výsledek: **

 

EmptyName 6SAMSUNG GALAXY S8+

I při zoomu je kvalita obrazu nesrovnatelně lepší. Galaxy má nejsytější barvy a nejostřejší obraz. Celkový dojem z výsledku je nejlepší. Jen u jednoho záběru se objevují nějaké podivné fleky, které si neumím nijak vysvětlit a zcela jistě nejde o záblesky při focení. Zdálo se mi, že má telefon zabudovanou stabilizaci, protože výsledný obraz je jednoznačně nejméně roztřesený. Dokonce je tu možnost nastavit si kvalitu záznamu u předního i zadního objektivu. Jen mi přijde až moc velký a myslím, že kdybych měl natáčet déle, bude mě bolet ruka. Celkově nejlepší kamera, ale kvalita se odráží v ceně. Neumím si představit, že bych chodil po městě s mobilem za skoro dvacet pět tisíc (smích).

Výsledek: ****

 

HUAWEI P10 LITE

Podobně jako u Honoru se mi zdá, že je výsledný obraz trochu do žluta, třebaže jsem vyvažoval bílou, která se na displeji zdála v pohodě. Není to ale zdaleka tak patrné jako u nejlevnějšího mobilu v testu. Celková kvalita barev se mi hodně líbí. Tenhle telefon je pro mě nejlepší, a to nejen s ohledem na poměr ceny a výkonu. Protože mě zaujal, vyzkoušel jsem s ním i fotit a z výsledků jsem nadšený. Skvěle padne do ruky a designově mi připomíná o něco menší iPhone 5, který podle mě patří k nejhezčím mobilům vůbec. Co se týk. kvality videa, je v testu až na druhém místě, ale určitě má blíž k vítěznému Samsungu a dál k nejslabšímu Honoru.

Výsledek: ****

 


Text a foto: Adam Maršál

Zpět