FILIP MIKEŠ

I S ELEKTRONICKOU KNIHOU JE SPOUSTA PRÁCE
#Zaujalo nás
Zpět

MÁTE ČTEČKU? HLTÁTE LITERATURU V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ? FILIP MIKEŠ Z TRADIČNÍHO ČESKÉHO NAKLADATELSTVÍ PASEKA VÁM ŘEKNE, KTERÉ TITULY SE PRODÁVAJÍ DIGITÁLNĚ DOBŘE A KTERÉ HŮŘ A CO VŠECHNO PŘEDCHÁZÍ TOMU, NEŽ SI MŮŽETE STÁHNOUT SVÉHO OBLÍBENÉHO AUTORA.

 

Jak dlouho Paseka vydává digitální čtení?

První titul byl před šesti lety Hovno hoří od našeho kmenového autora Petra Šabacha, který nedávno bohužel zesnul. Dlouho jsme s tím otáleli, protože než jsme vydali naši první elektronickou knihu, potýkali jsme se s různými problémy. V Česku to bylo nové, museli jsme podepisovat nové licenční smlouvy, byla k tomu velká počáteční nedůvěra. My jsme tomu sice byli od začátku nakloněni, ale dodnes nemáme splněný plán, který počítá s digitalizací většiny naší produkce. Zatím jde jen o zlomek.

 

Kolik titulů řádově nabízíte v elektronické podobě?

V současné době digitálně vydáváme všechny, které vyjdou, pokud to dává smysl. Publikace, kde je kladen důraz na výtvarnou stránku, ty digitálně nezpracováváme. V průměru jde o dvacet titulů ročně, což představuje asi šedesát procent naší tištěné produkce.

 

Jaké jsou s vydáváním elektronických knih spojené náklady? Lidé si někdy myslí, že když si knihu stáhnou na Ulož to, tak tím snad ani nikomu neškodí…

Kniha má charakter hmotného i nehmotného produktu. V elektronické podobě hmotná stránka chybí, ale pořád za ní stojí obrovská práce. Kromě autora jsou to redaktoři, lidé, kteří se zaměřují na technickou stránku zlomu, aby byla kniha hezká, několikanásobná korektura atd. Tato mašinerie zůstává i u digitálních knížek. V současné době není v silách našeho nakladatelství vydat knihu jenom elektronicky, zvlášť u překladových knih, kde jsou velké představy zahraničních agentů o prodejích a předem zaplacených zálohách. Často tak z prodeje elektronických knih nemáme nic, protože všechen zisk jde majitelům licence a distributorům. U bestselleru jde třeba maximálně o 2 000 prodaných kopií, ale to jsou výjimky. Když např. vydáme knihu tištěnou a za první měsíc se jí prodá 300 kusů, u elektronické je to do 10 procent a postupně se objem snižuje.

 

Jsou autoři, kteří se elektronicky prodávají lépe než jiní?

Stálice jsou knihy již zmiňovaného Petra Šabacha. Největším bestsellerem současnosti je kniha Erika Taberyho Opuštěná společnost, což je skvělé čtení potřebné pro tuto dobu. Vydali jsme ji na konci prázdnin a už nyní se prodeje pohybují v řádech stovek. U starších titulů to byla ekonomicky zaměřená Černá labuť od Nassima Nicholase Taleba.

 

obalka-Opustena-spolecnost

 

Dbají někteří autoři na to, aby jejich knihy vycházely i digitálně?

Nezaznamenali jsme to až na výjimku jednoho bestselleristy a to je Tomáš Šebek, který vydal velice úspěšnou knihu Mise Afghánistán. Jeho knihu bychom rádi vydali i v anglické podobě, což možná v českém prostředí nemá obdoby. Autora zaštiťuje organizace Lékaři bez hranic, se kterou vyjíždí na mise. Už jsme investovali do překladu a chceme ji nabídnout do zahraničí na Amazon atd.

 

obalka-VK¨_-Mise-Afganistan-1

 

Ví se, jací čtenáři preferují elektronické knihy?

Čtenářská komunita by měla být složena z mladých lidí do 40 let. Podle očekávání jde často o lidi, kteří využívají moderní technologie.

 

Vy sám čtete na čtečce?

Já jsem přestal, protože jsem měl technické problémy se svou čtečkou, a nakonec to došlo tam, že si zase rád otevřu papírovou knihu. Nevadí mi, že s ní jezdím metrem a že mi zabírá místo v tašce. Jinak mobil jako takový se mi hodí i v práci, protože na něm sleduji různé literární blogy.

 

Na co se člověk musí připravit, když si řekne, že si sám vydá elektronickou knihu?

I elektronická kniha musí mít většinu parametrů běžné knihy, což znamená, že musí projít určitou redakcí. Žádný autor nechce pustit na trh knihu, kde by se pak našly chyby nebo která by byla nekomfortní ke čtení, protože by byla špatně „zlomená“ a měla neučesané knižní bloky. Samozřejmostí je, aby kniha byla ve všech dostupných formátech pro čtečky.

 

Jsou tituly, které digitálně frčí, a ty, které elektronicky nefungují?

Třeba historická monografie František Josef I. má v papírové podobě fantastické prodeje, ale vzhledem k zaměření na starší čtenářskou obec digitálně netáhne. Zčásti je to dané i tím, že je to bohatě ilustrovaná a výpravná vázaná kniha. Proti tomu stojí titul s vulgárním názvem Sráči – výborná detektivka z amerického prostředí, kde nůžky prodejů v papírové a digitální podobě nejsou takto rozevřené. Poslední kniha Alice Munroové Veřejná tajemství se začala prodávat dobře ve chvíli, kdy autorka dostala Nobelovu cenu za literaturu.

 

obalka-Price-Richard-Sraci

 

 

TIPY FILIPA MIKEŠE:

Velice se těším na biografii George Lucase, o kterém kniha v takovém rozsahu ještě nevyšla. Dozvíme se v ní, jaký měl život otec Star Wars. Těším se i na nový titul Sběrná kniha, kde Pavel Kosatík dělá rozhovor s domácí autorkou Helenou Třeštíkovou. Bude to kniha, která bude mít  co říct jak mladší, tak starší generaci. Podzimním bestsellerem by se mohla stát i Africká zima od Tomáše Šebka.

 

obalka-Sberna-kniha

obalka-Africka-zima

 


Text a foto: Adam Maršál, Obálky knih: Paseka

 

Zpět