FESTIVALOVÉ TRENDY

#MÓDA
Zpět

Už několik let je Coachella nepsanou královnou letních festivalů, nejenže celou sezonu odstartuje (koná se od druhého ročníku pravidelně v dubnu), ale vždy nachystá dvojitou třídenní porci všech, kteří na hudební scéně něco znamenají – od Calvina Harrise s Rihannou po Grimes nebo Chvrches. Nechybí překvapení, vyletněné celebrity mezi davy návštěvníků a hlavně spousta módy.

 

Foto: Emma Svensson/Studio Emma Svensson

Dva dubnové víkendy plní Instagram, Facebook i klasická média prosluněné obrázky z Kalifornie: to nejvíc cool festivalové jídlo, kapely, modelky, přehlídka džínových minišortek a záplava květinových čelenek. To je jen pár nejvýraznějších atributů Coachelly. Trademark, kterým se ispiruje celá festivalová a módní scéna. To, co bylo pro holínky a festivalové gumáky všeho druhu Glastonbury (kdo by si nepamatoval na legendární fotky vytančené Kate Moss v ultra šortkách, s pivem v ruce a v zablácených holinách Hunter), je Coachella pro ultra krátké šortky, květinové čelenky a reminiscence na hippie módu ve všech jejích podobách. Foto: Emma Svensson/Studio Emma SvenssonCokoli si tak vezmete na festival, vězte, že už před vámi někdo měl na Coachelle: klasický fesťák look (top, denimové kraťasy, květiny, kovbojské boty nebo flip-flopy) je také samozřejmě přímým potomkem Coachelly, která už několik let formuje festivalový vkus a každý rok trenduje nové aktuální „módní nezbytnosti“.

 

Je to takové dědictví Woodstocku, kalifornského snění a ryzí praktičnosti do pouště, tak nějak by se dal Coachella styl definovat. Jako první si toho všiml trendy řetězec s rychlou módou H&M a každý rok na jaře vytasí svou Coachella kolekci. Letos je mimo jiné plná psychedelických vzorů a háčkovaných šatiček a jako skoro vždy je velice, ale velice plná třásní. Háemko prostě umí vyčmuchat trend na sto honů a dokazuje, že je jasným lídrem, co se týče aktuální módy. Je to skoro až ironie, že se zdá být rychlejší než trendy samotné, ale nikdy nemusíte váhat, protože prostě neminete.

 

Základy, trendoviny a instagramoviny

_Z6A9157K základům festivalové skříně patří pořádný džínový šortky, v průběhu let se mění jen délky, provedení, barva, zpracování a výška pasu. Další stálicí jsou kovbojské boty, ty se na Coachelle osvědčily a nevadí, že ostatní letní fesťáky se nekonají v kalifornským pouštním údolí, koně jsou must (tedy minimálně všude tam, kde neužijete praktické holínky). Veškeré reminiscence sedmdesátých let, hippies a bohochic se rok co rok v nejrůznějších obměnách vrací přes Coachellu na další a další festivaly: vesty s třásněma, dlouhé šaty s potisky z lehkých a poloprůsvitných materialů, háčkované detaily, kožené batůžky nebo kabelky tvarem připomínající žebradla nebo měšce.

Foto: Emma Svensson/Studio Emma Svensson

 

Korunou krásy Coachelly jsou pak ony legendární a dnes již takřka všudypřítomné květinové čelenky. Kde jsou ty doby, kdy je trendovala královna „Videogames“ Lana Del Rey? Dnes jsou tyhle čelenky na každém festivalovém rohu od Kuala-Lumpuru po Třeboň, díky Coachelle léto globálně rozkvetlo. Ovšem letošním trendem, tedy onou novou květinovou čelenkou jsou „chokery“, tedy obojky. _Z6A7271Ať už jde o falešná tetování na krk, sametové stužky, metalické obojky, nebo kožené řemínky a pásky, Taylor Swift s novou platinovou hřívou nastavila tuhle festivalovou trendy laťku, která nám všem letos velí odložit kytky a nasadit obojky. Samozřejmě nejen ona – taky sestry Jennerovy, Miley a další důležité osoby s nejsledovanějšími instagramy na světě. Instagram je totiž klíčové médium, které nám takřka živým přenosem ukazuje veškeré dění na Coachelle – kdo zrovna s kým (letos zrovna Rihanna s Leonardem DiCapriem), kdo komu hostoval během vystoupení, co je cool u stánku s jídlem (letos třeba trendovaly donutové sendviče plněné barevnou zmrzkou) a co se nosí. Kdo během dubna nesleduje nejtrendy instastreamy, je odsouzen k tomu si minimálně přečíst tenhle článek a nechat se inspirovat, aby letos na svém oblíbeném fesťáku nebyl úplně mimo obraz. A teď honem ustříhnout džíny a sezona může začít.


Text: Jana Patočková, foto: H&M Official

 

Zpět