FESTIVALOVÉ TIPY

Tohle festivalové léto je nabitější než jakékoli předtím.
#Návody a inspirace
Zpět

Pokud nevíte, kam se vydat, nechte si poradit od naší hudební redaktorky, která se může mýlit maximálně jednou za deset let. A loni to bylo naposledy.

 

wild_tides4. ČERVNA: RUINFEST – ZA ZDMI TO ZNÍ

WILD TIDES

Je úplně jedno, jestli o nich budete mluvit jako o pražských hipsterech, pankáčích, vyléčených alkoholicích nebo egocentrických floutcích. Jakkoliv znějí nečesky, v jejich textech najdete zážitky z cesty vlakem do Klatov i zmínky o tom, jak chutná pivo na Letné. Inspirace americkými kapelami, jako jsou Wavves nebo Best Coast, je tu však zjevná. Jejich živák se prostě nedá popsat slovy, ten se musí vidět, slyšet a zažít.

 

Monikino_Kino

12. ČERVNA: WONDERPARK FESTIVAL

MONIKINO KINO

Zábavné Duo Monikino Kino tvoří slovenská hudebnice a filmařka Monika Midriaková a hudebník, režisér a herec Petr Marek z kapely Midi Lidi. Slovenština v kombinaci s mluveným slovem, elektronikou a melancholickou náladou většiny skladeb příjemně rezonuje s tanečním a energickým projevem obou umělců. Na brněnském festivalu se budou jistě vyjímat.

 

CHVRCHES4. ČERVENCE: ROCK FOR PEOPLE

CHVRCHES

Poprvé mě tahle synth-popová paráda okouzlila songem The Mothers We Share, ke kterému na YouTube koluje geniální klip sestříhaný z legendárního filmu Sedmikrásky od Věry Chytilové. Geniální skotské trio odehrálo za necelé tři roky 400 velkých koncertů po celém světě a zájem o ně neopadá. Ba naopak! A vy si je určitě nenechte ujít letos v Hradci.

 

John_Coffey4. ČERVENCE: ROCK FOR PEOPLE

JOHN COFFEY

Zní to jako kafe, ale není to kafe. Tahle nizozemská banda z Utrechtu pojmenovala svůj hudební projekt podle hlavní postavy knihy Stephena Kinga Zelená míle. Kdo si rád trsne na hutný valivý rock’n’roll s přesahy do punku a hardcore, neměl by chybět na jejich letním živáku, který odehrají na hradeckém festivalu. Zaručeně totiž představí své aktuální album The Great News.

 

nina_kraviz7.–9. ČERVENCE: POHODA

NINA KRAVIZ

Není nic nebezpečnějšího než hladová žena. A tahle producentka, dýdžejka a hudebnice ze Sibiře je věčně hladová po nových i starých zvucích a nic jí nebrání v tom, aby z nich vytvářela ty nejexotičtější směsi. Není proto náhodou, že momentálně patří mezi nejvýznamnější osobnosti světové elektronické scény a pod hlavičkou jejího skvělého vydavatelství Trip by chtěl vydávat každý.

 

 

Xenia_Rubinos27.–9. ČERVENCE: POHODA

XENIA RUBINOS

Pokud nevíte, co si představit pod slovem fusion, nenechte si ujít koncert brooklynské čarodějnice Xenie Rubinos. Synkopické beaty a deformované útržky zvuků, které slepuje svým silným a nezaměnitelným hlasem v melodické obrazy, vás zaručeně rozhoupou do rytmů soulu, r&b a hiphopu s příchutí karibských koktejlů. Na Pohodě letos navíc předvede své aktuální album Black Terry Cat.

 

kiran_leonard7.–9. ČERVENCE: POHODA

KIRAN LEONARD

Jestli si někdo z vás myslí, že jsou v něm neobjevené hudební vlohy, měl by si dát dobrý pozor, než se setká s tímhle mladíkem. Když ho recenzenti v The Guardian přirovnali k umělcům, jako jsou Ed Harcourt, Frank Zappa nebo Joanne Newsom, nebyl to zasloužilý čtyřicátník, ale sedmnáctiletý kluk před maturitou. Dneska je mu dvacet, brzy vydá druhou desku a z jeho projevu mrazí.

 

smrtislav8.–9. ČERVENCE: FINGERS UP

SMRTISLAV

A v Mohelnici ještě chvíli zůstaneme. Nadešel totiž čas poslechnout si Smrtislava pod širým nebem. Pokud máte problém s metaforickými uzly na českých textech, tvorba hudebníků kolem Pavla Litvaje alias Tuzexe bude něco pro vás. Prostě se s tím nemažou a popisují věci tak, jak jsou. Vtipně, přímočaře, nahodile. Za struny umí vzít a do bicích mlátit taky umí. Hlava se vám už rozkýve do rytmu sama. Nevěříte?

 

luno8.–9. ČERVENCE: FINGERS UP

LUNO

Že jste ještě nikdy nebyli v moravském městečku Mohelnice? Druhý týden v červenci budete mít možnost to napravit. Festival zaměřený na české indie-kapely si pozval moji oblíbenou partu Luno v čele s charismatickou a okouzlující Emou Brabcovou. Pokud nostalgicky vzpomínáte na její líbezné vokální vábení, které předváděla v Khoibě, rozhodně vám jejich koncert udělá radost.

 

tame_impala14.–17. ČERVENCE: COLOURS OF OSTRAVA

TAME IMPALA

Zpěvák, hudebník a skladatel něžného psychedelického popu Kevin Parker se po zimním spánku opět probudil k životu, aby k sobě přizval další čtyři hudebníky, s nimiž představí hudbu, kterou sám nahrál ve svém potemnělém studiu. Experimentu a kreativitě se v jejich podání meze nekladou, a tak není divu, že se na pódiu občas vaří z vody. Co uvaří tentoktát, se dozvíte v Ostravě.

 

Maria_Peszek14.–17. ČERVENCE: COLOURS OF OSTRAVA

MARIA PESZEK

Jestli polští konzervativci někomu nemohou přijít na jméno, pak je to tahle zpěvačka s hereckým nadáním, která se nebojí kombinovat pop s punkem a kabaretem. Zatímco její jméno v Polsku rezonuje, u nás se teprve dostává ke slovu. Jako divadelní i filmová celebrita a dcera slavného herce Jana Peszeka nemá zapotřebí strhávat na sebe pozornost lacinými gesty a skandály.

 

Koonda_Holaa16. ČERVENCE: MEZIPROSTOR

KOONDA HOLAA

Hudebník, který na první pohled vypadá jako šílený rastafarián, přitáhne vaši pozornost, hned jak otevře pusu. Rasputinský vzhled, magický hlas, křik, šepot a charisma, které by se dalo prodávat po kilech. Už od 90. let pendluje mezi USA a Evropou a všude nechává svůj otisk. Pokud máte pocit, že je kolem vás příliš povrchnosti, nechte si od něj odvyprávět některý z jeho příběhů.


 

Text: Veronika Kratochvílová
Foto: Archiv

Zpět