Fenomén TikTok

Už jste se seznámili?
Čínská sociální síť dobývá srdce teenagerů z celého světa pomocí krátkých videí.
Zpět

Na předních příčkách celosvětově nejstahovanějších aplikací se dlouhodobě drží WhatsApp. Dominuje jim taky YouTube nebo třeba Messenger. Na tyto stálice aplikačního nebe ale už nějakou dobu agresivně útočí predátor z Číny. A letos v srpnu se mu dokonce podařilo obsadit první příčku. Jmenuje se TikTok.

 

TikTok je zábavní aplikace, která vznikla na podzim roku 2016 nejprve pod názvem Musical.ly. Ani ne o dva roky později začala ze své domovské Číny dobývat nejen USA, ale vlastně celý svět. V současnosti je dostupná na 150 trzích a v 75 jazykových verzích, což z ní dělá první čínskou aplikaci podobného významu. Letos v únoru appka dosáhla celosvětově 1 miliardy stažení a její mateřská společnost ByteDance dokonce předstihla Uber, když se stala nejhodnotnějším startupem světa.

 

A o čem, že TikTok vlastně je? TikTok je sociální síť pro mladé, kterým přináší hlavně zábavu. Uživatelé na ní mohou vytvářet a publikovat krátká videa, vlogy a vtipné klipy v maximální délce 15 sekund. Zároveň mohou své výtvory editovat s pomocí velké plejády písní, filtrů a zvukových efektů. Pokud se sledujícím výtvor líbí, ocení jej srdíčkem. I na TikToku už navíc, podobně jako na YouTube nebo Instagramu, vyrostly celebrity a noví influenceři, nejspíše jste o nich ale zatím ještě neslyšeli.

 

TikTokeři na vzestupu

Tak třeba momentálně největší hvězdou TikToku s nejvíce odběrateli je teprve sedmnáctiletá americká zpěvačka Loren Gray s 33 miliony fanoušků a více než dvěma tisíci TikTok postů. Loren publikuje také na Instagramu a na YouTube, její fanouškovská základna je ale na těchto sítích výrazně menší.

 

Screenshot 2019-10-08 at 13.40.36

 

V patách je Loren jen o rok starší Ariel Rebecca Martin aka @BabyAriel, která zde dokonce odstartovala kampaň proti šikaně – tzv. #ArielMovement. Baby Ariel má na svém TikTok účtu nepřehlédnutelných téměř 30 milionů odběratelů.

 

Screenshot 2019-10-08 at 13.41.25

 

K naprosté TikTok elitě patří také dvacetiletá Kanaďanka Kristen Hancher, která se původně proslavila jako youtuberka svými make-up tutoriály a hudebními videi. Natočila dokonce i hudební video se slavnou rapperkou Nicki Minaj.

 

Screenshot 2019-10-08 at 13.42.04

 

Hashtagy i celebrity

TikTok ale není jen záležitostí mladých dívek, najdeme na něj také opačné pohlaví. Třeba o dekádu staršího filmaře Zacha Kinga, kterého na TikToku sleduje 21 milionů lidi. Ten se proslavil zejména svými “magic vines”, tedy kraťoučkými videi digitálně upravenými tak, že při jejich sledování nevěříte svým vlastním očím.

 

Screenshot 2019-10-08 at 13.39.54

 

Na TikToku najdeme také řadu celebrit, které známe z “fyzického” světa. Hlavně tedy mnoho zpěváků a zpěvaček jako Eda Sheerana, Arianu Grande nebo Britney Spears. Ale třeba taky slavného moderátora The Tonight Show Jimmyho Fallona.

Screenshot 2019-10-08 at 13.39.21

 

TikTok využívá podobně jako Instagram systém hashtagů. Mezi nejpopulárnější momentálně patří #barcelonachallenge spojená se zápasy fotbalového klubu FC Barcelona a podporou fanoušků nebo #summer19 sloužící jako vzpomínka na dobře prožité léto 2019.

 

Máte už s TikTokem zkušenosti nebo o něm čtete poprvé?

 

Pokud vás láká si na vlastní kůži vyzkoušet appku, jejíž popularita začíná sahat až do nebes a ještě výš, stáhnout si ji můžete na mobilní telefony se systémy iOS i Android.

 

Autor: Ivana Nováková

Zpět