Facebook Horizon

První krok k paralelnímu vesmíru?
#Zaujalo nás
Zpět

 

Těžko si představit lepší načasování k prozkoumávání paralelních realit, než je zuřící celosvětová pandemie a s ní související tlak na sociální distanc a zůstávání v bezpečí domova. Pojďme se proto podívat na jednu z nejslibnějších představených technologií virtuální reality. Facebook Horizon.

 

 

Facebook Hotizon je virtuální svět, ve kterém neexistují hranice. Jediným limitem je vaše představivost. Ve světě Facebook Horizon můžete hrát hry, potkávat přátele, pořádat přednášky anebo třeba jen okukovat a prozkoumávat světy, které vytvořil někdo jiný. Do Horizonu se dostanete jednoduše – nasazením VR brýlí. Pak už si stačí jen vytvořit avatara a začít zkoumat možnosti, tvořit, nechat se unést.

 

 

Ovšem pozor, Facebook se rozhodně nesnaží svojí platformou konkurovat vývojářům VR her. Tady zdaleka nejde jen o hry. Horizon je prostor, ve kterým se můžete potkávat se svými přáteli a užívat si zábavu společně. Jedná se zkrátka o nový rozměr sociální sítě, která vás s přáteli spojí nejen skrze obrazovku, zprávy a nekonečný feed. Jedná se v podstatě o analogii Facebookových skupin, ve kterých můžete vytvářet komunity. Ovšem vše ve virtuální realitě, ne přes obrazovku. Důraz na komunitu je absolutním gró celého Horizonu.

 

 

Obrázek

 

 

Kreativita. Další centrální motiv celého Horizonu. Virtuální realita se zde dostává do fáze, kdy ji nekonzumujete, ale skutečně vytváříte. Horizon tak zcela mění přístup k sociální síti jako takové. Již to není tzv. share-platforma, na které sdílíte obsah, ale do-platforma. Místo, kde tvoříte, kde jste aktivním účastníkem dění. Tento přístup, kdy uživatele necháte svůj svět vytvářet, místo toho abyste je pozvali do světa už vytvořeného, je zcela nový. A je to opravdu game changer.

 

 

Celá platforma zatím není veřejná, do Horizonu se lze dostat jen na pozvánku. Nacházíme se tak v jakési beta verzi, která je podrobována rozsáhlému testování a jistě ještě ujde kus cesty, než bude zveřejněna. Na oficiálních stránkách Facebook Horizon se můžete jednoduchým formulářem zaregistrovat do waiting listu a doufat, že právě vy budete ti šťastní a budete vybráni mezi hrstku vyvolených, kteří se k platformě dostanou již nyní. Držíme palce!

 

 

Facebook zatím testuje verzi, ve které se může potkávat až osm uživatelů. Nicméně je poměrně jisté, že toto číslo se bude postupně zvyšovat. Kam až vývoj platformy dosáhne je takřka nemožné predikovat, ale jedno je jasné: Facebook Horizon opravdu je prvním krokem k paralelnímu, komunitnímu vesmíru, ve kterém budou platit taková pravidla, jaká si vymyslíte. Tak jak bude vypadat ten váš?

 

TEXT: Martin Starý

Zpět