EVOLUCE MÍČE

Vývoj od samého počátku
#Návody a inspirace
Míče už se kutálejí světem nějakou dobu. Podívejme se na jejich vývoj od samého počátku až po unikátní balon, který vás může sám trénovat.
Zpět

historical_19301540 – ANGLIE

HRA S MĚCHÝŘEM

Ze začátku se využívají výhradně přírodní materiály. První známý míč je vyroben z prasečího močového měchýře. Aby klukům z pra-FIFA chvíli vydržel, je chráněn vepřovou kůží. Nejstarší míč tohoto druhu pochází z roku 1540 a byl nalezen na Britských ostrovech.

 

1855 – USA

KAUČUKOVÁ REVOLUCE

První fotbalový míč z vulkanizovaného kaučuku, tzv. gumák, se vykutálí z dílny vynálezce Charlese Goodyeara v roce 1855. Gumové díly jsou spojené lepenými švy a mají tvar, jaký se používá na dnešních fotbalových míčích.

 

original-final-ball-football-fifa-world-cup-1966-england-soccer-slazenger-challenge-19661960, 1964, 1968 – FRANCIE, ŠPANĚLSKO, ITÁLIE

KOŽENÁ KLASIKA

Koženými míči různých výrobců se hrají šampionáty až do začátku 70. let. Nejprve jsou balony šněrovací, pak mizí šněrovadlo a hustí se ventilkem. Využívá se 18 proužků kůže sestavených navzájem v úhlu 90°.

 

 

1972 – BELGIE

TELSTAR MEXICO

Pro fotbalový svět představuje tenhle balon šok, neboť poprvé v historii je černobílý a navíc sešitý z 32 dílů. Samozřejmě, že je ještě celý z kůže. Svůj název má proto, že byl lépe vidět na obrazovkách černobílých televizorů. Dalších třicet let se tato koncepce nezmění, jenom je novými počítačovými analýzami dále vylepšena.

 

tellstar_mexico_and_historical1976 – JUGOSLÁVIE

TELSTAR

Adidas Telstar přináší lepší laminování techologie Durlast k dalšímu snížení absorpce vody.

 

1980 – ITÁLIE

TANGO

Nový design propůjčuje míči jedinečný vzhled, který mu zůstane až do roku 2000. A zase šok! Adidas přichází s míčem, který je mnohem odolnější, vodu přijímá minimálně, je pružnější a lépe drží směr. Název je odvozen od jihoamerického tance, protože byl představen o dva roky dříve na MS v Argentině.

 

1984 – FRANCIE

TANGO MUNDIAL

První nekožený míč z nového polyuretanového materiálu se zdokonaleným systémem vrstev pro zvýšení tlumení míče. Míč už prakticky nepřijímá vlhkost.

 

1988_tango_europa1988 – SRN

TANGO EUROPA

K ochraně míče proti vniknutí vody přispívá zdokonalení polyuretanu a lepení švů.

 

1992_etrusco_unico1992 – ŠVÉDSKO

ETRUSCO UNICO

Po technické stránce dostává míč novou polyuretanovou pěnu, po designové je vyzdoben lvími hlavami inspirovanými etruskou historií. Jde o míč, s nímž československá reprezentace dokráčela až do čtvrtfinále MS 1990 v Itálii, kde vypadla s Německem. Je celý ze syntetických materiálů, uvnitř opatřený polyuretanem

 

1996_questra_europa1996 – ANGLIE

QUESTRA EUROPA

Ještě rychlejší a lépe kontrolovatelný míč vyvedený naposledy v červenobílých barvách. Navíc je měkčí než všichni jeho předchůdci, což je dáno využitím polyethylenové pěny. Hráčům se proto i lépe ovládá. Design je inspirován anglickou růží a třemi lvy z anglické heraldiky.

 

 

2000_terrestra_silverstream

2000 – NIZOZEMSKO A BELGIE

TERRESTRA SILVERSTREAM

Povrch míče je pokrytý mikročásticemi, které do balonu přenášejí energii danou hráčem. Proti svým předchůdcům má i lepší odraz.

 

 

 

2004_roteiro2004 – PORTUGALSKO

ROTEIRO

Průlom v historii fotbalu – poprvé se hraje s míčem, který není ručně šitý. Nová technologie tepelných spojů činí míč odolnější, s lepším dotykem a výrazně nižší absorpcí vody. Míč je vyroben z přírodního latexu technologií tepelného opracování. Všechny míče mají stejné a konstantní vlastnosti a navíc přinášejí nové zážitky z hraní. Stejné jméno dal svému cestovnímu deníku portugalský průkopník Vasco da Gama při svých objevných plavbách.

 

2008 – RAKOUSKO A ŠVÝCARSKO

EUROPASS F

Nový systém panelů se speciální strukturou na povrchu zlepšuje přilnavost míče pro hráče i brankáře. Míč se vrací k tradičním vzhledům fotbalových míčů Telstar užívaných kolem roku 1970. Je ale vyroben z moderních materiálů a proti míčům Telstar má 14 panelů s šesti velkými černými kruhy.

 

2010 – JIŽNÍ AFRIKA

DOBIJE VÁŠ MOBIL

Při příležitosti konání MS v JAR skupina čtyř bývalých studentů Harvardské univerzity představuje revoluční nápad. Jde o míč, který vám dobije mobil nebo posvítí na cestu. Princip je jednoduchý. Uvnitř je malý generátor, který vyrábí elektrickou energii z kinetické energie udělené míči během hry. Ta se pak zálohuje v malé powerbance. V místě, kde mají normální míče díru pro dofukování, je konektor pro spojení s vaším mobilem.

 

tango_20122012 – POLSKO A UKRAJINA

TANGO 12 RT3

Míč je založený na klasickém designu Tango. Jde o nejrychlejší balon v historii šampionátů, který navíc drží ideálně směr a ve vzduchu „neplave“. Na přání pořadatelů jsou na něm vyšité tři symboly, které mají být oslavou dekorativního umění řezání papírů, jež se tradičně udržuje na venkově v Polsku a na Ukrajině.

 

mic_trener2016 – USA

MÍČ TRENÉR

Chytrý míč s názvem Inside Coach monitoruje hráčovy výkony, zapisuje jeho progres a navrhuje tipy na zlepšení hry. Senzor uvnitř zaznamenává, jakou silou je do míče kopnuto, počet rotací, vzdálenost a trajektorii a jeho pohyb po hřišti. Výsledek se prostřednictvím Wi-Fi přenáší na chytrý mobil. Míč spolupracuje se systémy iOS i Android. Pokud má hráč při tréninku sluchátka, může se bezprostředně řídit pokyny z míče.

 

2016 – FRANCIE

BEAU JEU

Nejnovější model tradičního dodavatele oficiálních míčů světových i evropských šampionátů se v překladu jmenuje Krásná hra. Překrývají se na něm písmena Euro a číslice 2016 a Adidas ho vyvíjel přes rok a půl. Díky nové konstrukci svrchního materiálu nabízí vylepšený úchop a viditelnost za letu. „Neskutečně drží na noze, tolik neodskakuje, to určitě hráči přivítají,“ komentuje míč Pavel Nedvěd při jeho oficiálním představení v ČR.

 


 

Text: Adam Maršál

Zpět