DOTYKÁČE DO MASKÁČE

#Test
Posadili jsme blondýnu do obrněného vozidla a poslali ji do první linie otestovat tři nové mobily.
Zpět

Výrobci mobilů se rádi chlubí tím, že jejich modely mají intuitivní ovládání. Právě na tuto vlastnost jsme se zaměřili v případě telefonů Honor 5X, Samsung Galaxy S6 a CAT S40. Požádali jsme novinářku Veroniku Kratochvílovou, aby mobily prověřila přímo v boji. Všechny tři telefony dostala do rukou poprvé až ve chvíli, kdy na Tankodromu Milovice nastupovala do bojového vozidla pěchoty. Zadání bylo jednoduché – Veronika musí během dvou kol na tankovém polygonu plném bahna, překážek a brodů přijmout hovor, prostřednictvím SMS odeslat tři citáty slavných vojevůdců a vyfotit několik fotek. To vše za maximální rychlosti transportéru. Jak si Veronika na své mobilní misi vedla? Přečtěte si její zápisky z fronty!

 

NA TANKODROM, DO MILOVIC!

Za svůj život už jsem vyzkoušela ledacos. Byla jsem zpěvačkou i hudební publicistkou, tanečnicí u tyče i atletkou, znalkyní opery, komentátorkou syrského válečného konfliktu, učitelkou češtiny pro cizince, učitelkou angličtiny v mateřské škole, psychologem, teatrologem i lingvistou. Vším, čím jsem byla, jsem byla ráda, ale tím, čím jsem ještě nikdy nebyla, jsem obvykle ještě radši. Kdyby mi někdo řekl, že jednou budu jezdit v tanku a testovat při tom funkce tří chytrých telefonů, pravděpodobně bych si myslela, že je padlý na hlavu. Přesto jsem takovou nabídku dostala. Jako naprostý technický analfabet jsem měla otestovat mobily, jejichž názvy jsem zapomněla hned, jak jsem se je dověděla. Proto jsem jim dala krycí jména Zlatý, Bílý a Těžký.

 

Nejsem si jistá, kolikrát za život se průměrná blondýna dostane do situace, kdy potřebuje odesílat SMS z jedoucího tanku, přesto jsem k celému úkolu přistoupila zodpovědně.

 

HONOR 5X

 • OS Android 5.1.1
 • Displej 5,5“ (1080 × 1920 px)
 • Interní paměť 16 GB
 • Fotoaparát 13 Mpx
 • Hmotnost 158 g

Zlaťák nejlépe vyniká v kombinaci s celooranžovými vlněnými šaty po kolena. Jelikož v Milovicích je po ránu poměrně frišno, rozhoduji se, že projížďku začnu právě v tomto svěžím outfitu. V domnění, že mě pan řidič Tomáš Fiala veze na příjemnou okružní jízdu po areálu, se ležérně přidržuji okraje vstupního poklopu, levou rukou elegantně uchopím Zlaťáka a vesele mávám do fotoaparátu. V tu chvíli ještě netuším, že je to jeden z posledních elegantních pohybů, které dnes zvládnu.
Úkolem číslo jedna je přijmout hovor. Zdánlivě banální zadání se mění v nadlidský výkon. Produkční Kristýna mi telefonuje přesně ve chvíli, kdy mi dochází, že pokud nechci vypadnout z tanku, budu muset obětovat lak na nehtech. Záhy se ukazuje, že Zlaťák není nejšťastnější volbou pro tankistu začátečníka. Přijmout za jízdy hovor na obrovském a kluzkém displeji je snad ještě náročnější než na něm nastavit fotoaparát, což je můj další soutěžní úkol. Nedokážu zvolit jiný režim než selfie, a tak se zvěčňuji o sto šest. Výsledkem je tisíc fotek neidentifikovatelných detailů, z nichž nad průměr vystupuje veduta milovického tankodromu s okrajem helmy anebo zátiší s předloktím.
029A1357

Z fotoaparátu se navíc nechtěně překlikávám do jiných funkcí a pak se musím složitě vracet zpět. Zlaťák totiž nemá žádný záchranný buttonek, který prostě zmáčknete a jste zpátky v základním menu. Musím se spolehnout na jednolitou dotykovku, která je sice velká a přehledná, ale když sebou melu v tanku ze strany na stranu, vůbec se mi nedaří trefovat ty správné ikonky. Ještě horší je to při psaní SMS. Při telefonování a focení člověk ještě jakžtakž vnímá okolí a může se jednou rukou přidržet, když přijde nějaký drnc. Ale jakmile zaměstnáte obě ruce a ještě k tomu zíráte na displej, všechno je špatně. Test končím při přejezdu hromady velikosti osobního auta, kdy mi mobil padá do útrob pancéřové limuzíny. Blýskavá metalíza se naštěstí snadno hledá i na dně tanku, a tak mobil nacházím kupodivu téměř nepoškrábaný. Na to, že se dole mlel jako nudle v bandě, slušný výkon. Se splněním SMS úkolu ve stanoveném čase to už tak slavné není. Z citátu „Běda vojevůdci, který přichází na bojiště s nějakým systémem,“ jsem Kristýně odeslala následující šifru: „Bbda vbbjevcghjjj skdffccccsy.“ Autor Napoleon Bonaparte by mě pravděpodobně poslal pod gilotinu.

 

SAMSUNG GALAXY S6

 • OS Android 6.0
 • Displej 5,1“ (1440 × 2560 px)
 • Interní paměť 32 GB
 • Fotoaparát 16 Mpx
 • Hmotnost 138 g

Přístroj, který jsem si familiérně přejmenovala na Bílý, mi svým vzhledem i uživatelskou přívětivostí vyhovuje nejvíc. Bohužel stejně jako Zlaťák strašně klouže v ruce a jeho elegantní vzhled mi v tanku zrovna velkou službu nedělá. Asi po deseti vteřinách jízdy nad ním ztrácím kontrolu a pak už jen slyším, jak někde dole pode mnou třikrát třískne kov o kov. Předpokládám, že je po něm. V ten moment se ale celý tank zhoupne tak, že mi ulétne helma z hlavy a ja mám co dělat, abych posbírala sama sebe. Zatímco helma se kutálí do bahna, sleduji, jak bílý hrdina pode mnou klouže a naráží po železné podlaze. Když ho ale nakonec vylovím, na displeji není ani škrábanec.

029A1065Dělat si selfie na tankodromu je něco jako pokus o extrakci zubů bez umrtvení, ale i tak jsem po několika pokusech docela úspěšná. Horší to je s přijímáním hovorů. Dvakrát mi mobil vyklouzne z ruky a potřetí hovor omylem típnu. Kristýně místo toho posílám továrně přednastavenou SMS ve znění: „Can’t talk now. What’s up?“ Vzhledem k tomu, že právě tonu s transportérem v metr hluboké kaluži, zpráva není ani trochu od věci.
Ještě větší průšvih nastává při psaní zprávy. Dávám si nesmírně záležet, abych text poslala podle zadání. Namísto slavného výroku Jacka Londona „Do boje jdi vesele, neboť mrtví, kteří se nesmějí, jsou oškliví,“ jsem ovšem vyplodila: „Aj hoj cit.“ Svou roli v tom určitě sehrál fakt, že telefon měl přednastavené automatické opravy.

 

CAT S40

 • OS Android 5.1
 • Displej 4,7“ (540 × 960 px)
 • Interní paměť 16 GB
 • Fotoaparát 8 Mpx
 • Hmotnost 185 g

Jako poslední jde na extrémní testovačku Těžký CAT. Tenhle telefon se svým vzezřením a robustními proporcemi hodí do tanku nejlépe. Kromě toho, že se dobře drží a neklouže z ruky, tak se díky pogumovanému povrchu báječně odráží od oceli. Ve chvíli, kdy i on končí na dně vozidla, jsem o něco klidnější než v předchozích případech.
029A0918

Prvotní okouzlení ale rázem končí. Nejenže nejsem schopná přijmout hovor, ale v boji o vlastní řezáky se mi chvíli nedaří přijít ani na to, jak se telefon odemyká. Povede se mi to až zcela náhodou, kdy omylem zmáčknu nějaký čudlík na boku. V plné rychlosti a za řevu motorů přijde docela vhod, že se na telefonu snadno přidává hlasitost. Ale to je zhruba to jediné, co si s ním uprostřed minového pole počnete.
Ani třetí SMS nedopadla příliš slavně. Z citátu George Washingtona „Být připraven na válku je nejúčinnější způsob, jak uchovat mír,“ není vzhledem k mé naprosté prokřehlosti bohužel vůbec nic. Pro potřeby generálního štábu bych doporučila použít jiný druh korespondence.

 

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Veronika si v testu vedla velice dobře. Perfektně skloubila design telefonů s barvou svých jarních šatů, bezchybně si nalakovala nehty a její rudá rtěnka byla nekonečně svůdná. O něco slabší to bylo s ovládáním mobilů.
V jednom ze tří pokusů se jí ani nepodařilo přijmout hovor. Naopak hattrick zaznamenala s upuštěním mobilu na podlahu transportéru. Dříve nebo později tam skončily všechny tři. Ani jeden z nich se kupodivu nerozbil a ještě větším překvapením pro nás bylo, že se ani nepoškrábal. V tomto ohledu výrobce chválíme a divíme se, že protitankovou odolnost dosud nikdo nevyužil v reklamě.
029A9967Co se týká stanovených úkolů, nejlépe Veronika ovládla Samsung, v jehož paměti po projetí tankodromu zůstala dokonce velmi vydařená selfie. V testu překvapivě ztroskotal svalnatý CAT, byť na vině může být fakt, že Veronika byla v době testování už na pokraji sil. Skutečnou katastrofou dopadlo psaní zpráv. Plyne z toho poučení, že pokud chcete někomu poslat SMS, uveďte nejprve válečnou techniku do klidného stavu.
Na druhé straně je třeba vzít v úvahu, že všechny tři mobily držela Veronika poprvé v ruce a bez jakéhokoli výcviku s nimi nastoupila rovnou do bojových podmínek. Vyzdvihnout musíme její statečnost. Ze začátku výskala vzrušením, později strachem, bolestí a vyčerpáním a na konci již jen odevzdaně mlčela. Druhý den nám o své zkušenosti napsala: „Otoky a modřiny se mi rýsují po celém těle. Řidič Tomáš mi sice důrazně opakoval, ať se při jízdě držím oběma rukama! Jenže když já musela fotit ta selfie…“

 029A1222

Poznámka redakce:

Vždy, když Veronika používá slova tank nebo transportér, má ve skutečnosti na mysli BVP neboli bojové vozidlo pěchoty. Vozidlo pro tříčlennou posádku a osm členů mechanizovaného družstva disponuje pancéřovou ochranou, vysokou pohyblivostí a mohutnou výzbrojí. Motor o výkonu 300 koní mu umožňuje jízdu o rychlosti 65 km/h po silnici, až 40 km/h v terénu a 7 km/h při plutí. Tankodrom Milovice jich vlastní hned několik kusů.

 

Tankové dny v Milovicích

029A1400Pánové z Tankodromu Milovice zvou všechny čtenáře na Tankový den, který proběhne 16. dubna 2016 na Tankodromu a v parku Mirakulum. Od 10 do 17 hodin si můžete vyzkoušet jízdu v BVP nebo Hummeru H1, užít si vyhlídkový let vrtulníkem nebo si zastřílet paintball. Vedle toho uvidíte ukázky bitev a prohlédnete si historickou vojenskou techniku. Více na www.tankodrommilovice.cz

 

 


 

Text: Veronika Kratochvílová, foto: Adam Maršál

Zpět