Dobíjení přes noc

a další zlo, které mučí baterii ve vašem mobilu
#telefony
Zpět

 

Vezmu telefon a připojím ho do sítě – co víc potřebuji vědět o nabíjení? Když ale vašemu mobilu  začne po dvou letech uvadat baterka, napadne vás, jestli jste se o svůj přístroj nemohli starat lépe. Dost možná, že ano. V dobré kondici jsou baterky moderních telefonů po dobu asi pěti set nabíjecích cyklů. Potom se kapacita začne zhoršovat. I když si koupíte zcela nový telefon, čekají vás nanejvýš dva roky bezstarostného nabíjení. Poté budete potřebovat baterii vyměnit. Vzhledem k tomu, že u moderních aparátů je akumulátor téměř vždy napevno zabudovaný, budete muset do autorizovaného servisu, kde za výměnu zaplatíte. Co udělat, abyste životnost baterie prodloužili na max? Víte jistě, že neděláte něco špatně? Dobíjíte přes noc? První chyba!

 

Vyhněte se vybití

Jeden z přežívajících mýtů o bateriích je, že ji občas musíte úplně vybít a pak zas nabít, abyste vymazali jeji „paměť”. Nic horšího snad lithium-iontovým akumulátorům snad ani nemůžete udělat. Tohle pravidlo platilo v devadesátkách pro niklo-kadmiové baterie, které trpěly paměťovým efektem. Ten se projevoval tak, že pokud jste baterii nabíjeli neúplně vybitou, časem jste zmenšili kapacitu. Tohle už je opravdu minulost, něco jako Nirvana v muzice. V případě současných lithium-iontových akumulátorů je to přesně naopak. Pokud je vysajete do dna, sesekáte kapacitu a prodloužíte dobu nutnou k plnému nabití. Z toho vyplývá, že nabíjet častěji při nižším stavu je pořád o moc lepší, než nechat baterii dojít nadoraz. Dbejte tedy na to, abyste vyhledali zásuvku dřív, než se vám mobil úplně vypne. Pokud klesne baterie pod pět procent a zrovna nečekáte na vrtulník se zlomenou nohou, telefon raději sami vypněte a zapněte jej zas až po nabití.

 

Nenabíjejte do plna

Moderní Li-on baterii nesvědčí ani dobíjení na 100%. Odborníci tvrdí, že když budete svůj telefon udržovat nabitý v rozmezí od 20 do 80%, baterie pojede v nižším napětí a vydrží vám podstatně déle. Platí to i pro vybíjení. Pokud budete baterii vybíjet o 60%, místo o 100%, zdvojnásobíte její životnost. Pokud byste se dokázali pohybovat v mezích pouhých dvaceti procent kapacity, životnost opět zdvojnásobíte. Berte to jako teoretický příklad. V praxi nikdo nebudeme běhat k zásuvce, jakmile nám baterka trochu klesne, abychom ho za chvíli opět odpojili, ale zkuste se vyhýbat oběma extrémům. Začněte nabíjet při 20 % a při 80 % telefon vytáhněte ze sítě.

 

Nenechávejte telefon v nabíječce

Mít telefon na šňůře celou noc je věc, kterou dělá většina z nás. Opět je to jeden z neduhů, i když se nemusíte obávat, že byste telefon takzvaně „přebili”. Udržování akumulátoru v síti přesto může v baterii rozjet procesy, které z dlouhodobého hlediska snižují životnost.

 

Vyvarujte se přehřátí

Kromě vyššího napětí zatěžuje akumulátory i vyšší teplota. Ukážeme si to opět na laboratorním pokusu. Když budete baterii provozovat v teplotě od 25° C do 30° C, udrží si rok kapacitu kolem 80% i přesto, že ji budete vybíjet do nuly a nabíjet do plna. Při čtyřiceti stupních vám po roce klesne kapacita na pouhých 65%, a při šedesáti se na tuto úroveň dostanete už po pouhých třech měsících. Nejhorší, co baterii ve svém telefonu můžete udělat je, že ji necháte nabíjet na 100% na místě se zvýšenou teplotou, jako je třeba stůl, kam svítí slunce. Telefon se zahřívá již samotným nabíjením. Zejména v horkých letních dnech proto není od věcí mobil před připojením do sítě „svléknout” z obalu, který brání vyzařování tepla do okolí. Asi si umíte představit, jak mobilu zatopíte, když ho necháte dobíjet celou noc pod svým polštářem.

 

Nepřehánějte to s rychlonabíjením

Kontroverzní může být také rychlonabíjení, které byste si měli nechat opravdu jen pro případy, kdy z nějakých důvodů potřebujete telefon osvěžit v krátkém čase. Nechat mobil vystavený vyšší teplotě v rychlonabíječce přes noc můžeme z výše uvedených důvodů doporučit opravdu jen ztěží.

 

 

Pojďme si to shrnout – co dělat, a co ne?

 

→  Vyhněte se plným cyklům baterie od 0 do 100 % a nočnímu nabíjení. Místo toho dobíjejte telefon častěji po menších dávkách.

 

→  Ukončujte nabíjení už při 80% je pro baterii lepší, než ji krmit do 100%.

 

→  Rychlonabíjení užívejte s mírou a nikdy ne přes noc.

 

→  Teplo je zabiják pro baterie. Při nabíjení telefon nepřikrývejte a nevystavujte ho slunci.

Zpět