DO MUZEA GRÉVIN S MOBILEM!

Unikátny průvodce pro smartphony
#Návody a inspirace
Zpět

 

grevin-mocup-01B-retPři vstupu ve vás až hrkne. Víte, že by měli být z vosku, ale stejně si pořád říkáte, kdy se na vás Karel Roden otočí s poznámkou, na koho civíte. Na to, že se k hvězdám z obrazovek můžete přiblížit, aniž by hnuly brvou, si musíte chvíli zvykat, a než se rozhodnete balit uvaděčku v operní lóži, dejte si chvilku na rozmyšlenou, jestli je živá, nebo ne. Zkuste si to sami.

 

Kdo ještě nebyl v muzeu voskových figurín, ten k tomu má nový důvod. Muzeum Grévin, které najdete naproti restaurace U Supa, v domě č. 15 v Celetné ulici v Praze, vstupuje do svého třetího roku a přichází s výpravným průvodcem do našich chytrých mobilů. Jako první muzeum v Česku využilo technologii iBeacon od Applu, která vaši návštěvu udělá o dost zábavnější a díky níž si z ní odnesete mnohem víc zaj.mavých informací. Technologie vznikla v roce 2013 a v současné době ji používají například firmy Coca-Cola nebo Virgin. Funguje na principu majáků, které vašemu mobilu nebo tabletu řeknou, v jaké části výstavy se právě nacházíte, a podle toho přizpůsobí aktuální výklad.

Jagr

 

Aby vám to fungovalo, musíte si nejprve do svého chytrého zařízení stáhnout aplikaci Grévin od agentury Havas Digital Prague, která je zdarma. Spolehlivě to maká na všech iPhonech od pětky výš, iPadech Air a Air 2 a mobilech Samsung S6 edge Plus a S7. Uživatelé ostatních mobilů nemají úplně smůlu, ale kvůli slabší anténě jim to může občas drhnout. Appku si stáhnete i přímo v muzeu, které je dobře vysvícené wifinou. K plnému zážitku budete potřebovat sluchátka, ale nebojte, pokud je jako já zapomenete doma, koupíte si je na místě za pouhých 25 korun.

 

Na začátku zvolíte, jestli budete chtít provázet v češtině, angličtině, němčině, nebo francouzštině. Pak už stačí odložit kabát v šatně a vyhoupnout se výtahem do 3. patra, kde prohlídka začíná. Na svém zařízení si musíte aktivovat Bluetooth, díky němuž se vám na displeji zobrazí vždy výklad k expozici, kde se zrovna nacházíte. Animace doprovází i mluvené slovo. Digitální průvodce se nedá oklamat ani rychlým pohybem po muzeu. Několikrát jsem se proběhl sem a tam a o Golemovi to na mě mluvilo vždy právě u Golema, kdežto o pražské defenestraci přesně za rohem, kde se Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka chystá na výlet z „okna Pražského hradu“. Tady se někomu práce opravdu podařila.Havel-2

 

Na zajímavá překvapení vás na mobilu upozorní maskot muzea robot Bertie. U každé osobnosti se můžete dozvědět přesně takovou dávku informací, na jakou máte zrovna náladu. Někdy stačí vyslechnout komentář ze sluchátek, jindy si na displeji najdete i další detaily. Na některých místech můžete dokonce na mobilu vyhrát mince, které později uplatníte při nákupu v obchůdku se suvenýry.

 

Grévin hodně sází na českou stopu, takže je výborným námětem pro návštěvu, když tu máte hosta z ciziny. Letem světem se seznámí s naší historií, nejdůležitějšími momenty a našimi osobnostmi od Karla IV. až po Bohumila Hrabala. Co naši rodáci dali nám, někdy dokonce i světu, si můžete zopakovat tváří v tvář Václavu Havlovi, Janu Ámosu Komenskému, Miloši Formanovi a mnohým dalším.

 

Muzeum pružně reaguje na společenské změny. Zatímco ještě nedávno stála vedle Brada Pitta jeho manželka Angelina Jolie, nyní je hollywoodský sekáč singl. Nově se také můžete přijít vyfotit se svým oblíbeným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Vosková socha vznikla v pařížském ateliéru Grévin, kde se mimochodem pracovalo i na záložní variantě Hillary Clintonové. Dobré je, že muzeum pořádá rozmanité akce při nejrůznějších příležitostech a vedle toho pravidelně mění exponáty, které si vzájemně půjčuje s ostatními pobočkami Grévin po celém světě. Zatímco k nám zavítal nový americký prezident, zlínský podnikatel Tomáš Baťa v Praze zavřel svou kancelář a vydal se na zahraniční cestu.

Septembre 2014. Musée Grévin de Prague.

Muzeum je i samo o sobě hodně interaktivní. V síni slávy českých sportovců se se svými olympijskými idoly můžete vyfotit s medailemi na krku nebo trofejemi v ruce, u Marie Terezie to svádí k nasazení barokní načesané paruky. Kdo by odolal, že? Vrcholem je ovšem kreativní bar, kde vás roztomilá slečna navede, jak si sami vysocháte svou vlastní hlavu (nebo i cizí). Doporučená doba prohlídky je 90 minut, ale pokud budete pospíchat, za hodinu si prohlédnete a zjistíte vše, co budete potřebovat. Pokud přijedete do centra autem, můžete využít podzemní garáže v OC Palladium nebo Kotva na náměstí Republiky, odkud je to do muzea pět minut pěšky. Celé muzeum je bezbariérové.

 

foto-z-apky-1VSTUP DO MUZEA GRÉVIN PRAHA

BĚŽNÁ CENA JE 299 Kč, DĚTI DO 5 LET MAJÍ VSTUP ZDARMA, DĚTI DO 14 LET PAK ZA 199 Kč.

 

grevin-praha.com


 

Text: Adam Maršál, foto: archiv Muzea Grévin

Zpět