dj czech

NA RED BULL 3STYLE SE POZNÁ, JAK KDO UMÍ BAVIT LIDI
#Návody a inspirace
Zpět

Čechokanaďan Michal Kubenk aka Dj Czech začal s djingem v 80. letech během studia na střední škole, když si v Torontu otevřel hudební klub v restauraci svého otce. Ve Vancouveru pomáhal s budováním elektronické scény a získal si zde spoustu fanoušků pod nickem Dj Czech. Vystupoval s velkými jmény, jako jsou Daft Punk, The Prodigy, Shamen, Chemical Brothers, Snoop Dogg nebo De La Soul. Ve svých setech kombinuje všemožné podoby breakbeatu, ale nebrání se ani stylům jako jsou NU-Funk, Ghetto Funk, to vše okořeněné o předělávky klasických hitovek. Před lety se vrátil zpátky do Česka a momentálně se nejvíc věnuje vlastnímu bistru Garage v Karlíně. Naživo ho uvidíte 28. července v pražském klubu 2. Patro a chybět nebude ani na českém finále soutěže Red Bull 3Style, jejímž se stal ambassadorem.

 

 

Michale, je nějaká finta, jak se stát úspěšným djem?

 

Důležitá je komunikace s publikem. Některý djs jsou super za gramcema, ale mají problém s publikem, protože se stydí. Jindy je to naopak – dj je špatnej, ale s publikem to umí, dělá kraviny a má narváno. Třeba Steve Aoki je ok dj, ale… hází dorty do lidí! A teď hraje pro 60 tisíc lidí a každej je v euforii, protože chce, aby na něj hodil ten dort. Už to není jenom o hraní, ale o show. I v Red Bull 3Stylu je strašně důležitá interakce s lidmi. A taky věřím tomu, že když někdo z Čech Red Bull 3Style vyhraje, posune to naší djskou scénu jiným směrem. A dobrejch djs je v Česku fakt hodně!

 

 

Jazzy Jeff performs at Red Bull Thre3Style World Final in Santiago, Chile on December 17th, 2016 // Maria Jose Govea / Red Bull Content Pool // P-20161218-00239 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

 

 

V Česku se každý týden koná nespočet hudebních party, proč jít zrovna na 3Style?

 

Koncept Red Bull 3Style vymyslel můj dobrý kamarád z Kanady Kenny Mccantainer, který mi jednou řekl, že když mě viděl hrát, viděl, co dj dokáže za gramcema. Byla pro mě velká čest to od něj slyšet. Na soutěži uvidíš jak spoustu technického hraní, ale je to i o zábavě. Dění se přenáší na velkoplošné obrazovky a je z toho tak trochu dance party. Pro účastníky je nejdůležitější, aby si uvědomili, že nehrají pro ostatní djs, ale pro lidi.

 

 

V čem se soutěž liší od ostatních?

 

Účastníkům může otevřít vrátka na světovou scénu. Kluci, kteří soutěž vyhráli, jezdí na tour s Red Bull 3Style, mají profesionálního agenta a hraní je dobře živí. Na druhé velké celosvětové soutěži DMC se taky ukáže, co umíš, ale když vyhraješ Red Bull 3Style, předpokládá se, že děláš všechno, abys lidi v klubu roztancoval a že umíš zahrát a smíchat všechny žánry.

 

 

O úspěchu nebo neúspěchu rozhoduje odborná porota. Jak hodně je jejich hodnocení fér?

 

Je to těžký, protože jeden dj líp scratchuje, druhý je lepší s electronickými nástroji, s mixery, s cotrollery a u jinýho zas lidi víc tancují. Já sám jsem se na ně byl několikrát podívat v Kanadě a nemůžu říct, že bych se s porotou vždycky shodnul.

 

Puffy performs during Red Bull Thr3Style World Final 2016 in Santiago, Chile on Dec 17th // Alfred Jürgen Westermeyer/Red Bull Content Pool // P-20161218-00218 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

 

 

Na co by měl správý Dj vždycky dávat pozor?

 

Představ si hraní jako svatbu. I tam musíš na lidi pomalinku a musíš být připravenej, že lidi budou chtít něco jiného, než se zrovna líbí tobě. V dnešní době už se nevymluvíš, že jsi nějakou desku zapomněl doma, protože všechno se dá stáhnout, anebo ti lidi dají telefon, kde tu muziku mají. Třeba na svatbě bude strejda z Pelhřimova, který má rád Katapulty a ty na to musíš být připravenej, protože strejda bude mít 50 kamarádů, kteří se sbalí a odejdou, když nedostanou, co chtějí slyšet. Třeba si vůbec nemůžeš dovolit jít hrát na svatbu a nemít s sebou Michaela Jacksona (smích).

 

 

Využíváš nějaké aplikace pro tvoji práci DJ a producenta?

 

Smartphony na hraní ne, ale na tvoření jsou výborné aplikace jako iMaschine, iMPC nebo GarageBand. Když třeba ve vlaku dostaneš nějaký nápad, nahraješ si nějaký beaty, které si pak hodíš do počítače a upravíš na velké obrazovce. Další dobrá aplikace, kterou  používám, je Who Sampled. Když posloucháš nějakou písničku a slyšíš v ní nějaký sample, zadáš si ji do aplikace, která ti řekne, z jaké písničky to pochází, v jakém roce to vyšlo a kdo na světe už tenhle sample v nějakých písničkách použil.

 

 

Kolik máš desek?

 

Asi 8000 a to nepočítám malý desky, těch mám taky hodně. Je to vlastně moje celoživotní kariéra. Když jsem se stěhoval z Kanady do Čech, objednal jsem si velký kontejner a celý byt i s deskama byl za dva týdny v Čechách. Otevřel jsem kontejner a všechno tam bylo – rozbila se jenom jedna váza. Mám sbírku breakbeatu, jazzu, funku, soulu, tedy muziky, co hraju, ale i heavy metal, punk rock… Jak vidím nějakou desku, musím ji mít.

 

 

Jaké jsou trendy v djingu v roce 2017?

 

V každé scéně je to trochu jinak. Nové trendy vznikají v dubstepu, hiphopu nebo drum and bass. V Americe teď festivaly pro osmdesát tisíc lidí plní EDM (Electronic Dance Music). Muzika je to strašná, není to můj šálek kávy, ale lidi to mají rádi. Elektronická hudba je teď asi nejdál, co kdy byla, fandím tomu, ale já sám na to nepůjdu. Jinak trendy moc nesleduju. Když mě nějaký žánr nezajímá, nezajímám se ani o jeho trendy.

 

 

Moai raises the redbull 3style hashtag in the crowd duringRed Bull Thre3Style World Final in Santiago, Chile on December 17th, 2016. // Gary Go / Red Bull Content Pool // P-20161219-00566 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

 

 

PŘIJĎTE NA RED BULL 3STYLE!

 

Letos vůbec poprvé zažijete v Česku Red Bull 3Style. Je to akce s největší koncentrací nejlepších DJs, kteří se od sebe navzájem učí, rozvíjejí své schopnosti a oslavují umění mixované hudby společně s do rytmu se pohupujícím zástupem lidí. Soutěž hledá a představuje nové talentované DJs, propaguje DJ kulturu a usiluje o její rozvoj. Hodnotí se originální výběr skladeb, zručnost za gramofony, práce s CD přehrávačem a mixem, dýdžejský projev a schopnost oslovit publikum. Každý účastník má pouhých 15 minut na to, aby ukázal, co umí, a jeho set musí být poskládaný nejméně ze tří žánrů. Šest nejlepších djs z regionálních kol uvidíte naživo během velkém filnále 22. září v pražském klubu Lucerna Music Bar. Svede se tu bitva o vstupenku na světové finále v polském Krakově, které proběhne v příštím roce.

 


Text: Jana Kalinová

Foto: Red Bull Content Pool a archiv Michala Kubenka

Zpět