DAN VOJTĚCH

Na instagramu se politika neřeší
#Návody a inspirace
Zpět

Přispíváte na Instagram? Profesionální fotograf Dan Vojtěch má pro vás několik užitečných tipů.

 

Pamatuješ si okamžik, kdy ses poprvé dozvěděl o existenci Instagramu?

Jsou to tak tři čtyři roky. Zjistil jsem, že je to ideální služba pro fotografy, jako jsem já. Nevládnu moc slovem, abych psal na Twitter nebo na Facebook, ale umím dělat pěkné obrázky a Instagram je pro to jak stvořený.

 

V čem se ti Instagram líbil?

Zaujalo mě, že je to čistě obrazová záležitost. Na Facebooku nebo Twitteru všichni řeší politiku. Instagram pro mě bylo příjemné, nestresové sociální prostředí. Lidi vkládají fotky, které vyfotí telefonem a rovnou si je v aplikaci upraví, nebo sem nahrají fotky z foťáku. Čtvercový formát někoho omezuje, ale mně se líbí. Dá se do něj dobře komponovat.

 

Máš nějaké tipy pro čtenáře, kteří přispívají na Instagram?

Dobré je zaměřit se na nějaké konkrétní téma a to sledovat a věnovat se mu. To platí pro každý druh fotografie. Díky tomu si autor najde svou fanouškovskou základnu. Když něco fotíte dlouho, vytrénujete si pro to i určitý cit a vaše fotky díky tomu budou lepší. Druhá věc je focení momentů ze života. Prožíváme neopakovatelné scény, které zachycujeme díky tomu, že máme pořád po ruce chytrý telefon s fotoaparátem. To se taky nikdy neomrzí.

 

Vzpomeneš si, že bys fotil nějaký projekt jenom pro Instagram?

Na Insta dávám skoro všechny fotky, které vyfotím mobilem. Vážné focení dělám na zrcadlovku, ale i z mobilu se dají dneska udělat pěkné velké zvětšeniny na zeď. Zákulisní scény, momentky z ulice, to všechno fotím na telefon. Kdybych neměl Instagram, možná by mě nic nemotivovalo takové fotky dělat. A focení na mobil je dobrý trénink pro každého fotografa.

 

Jaké projekty máš za sebou v tomto roce a co tě čeká?

Bavilo mě focení s leteckou akrobatickou skupinou Flying Bulls. Zahrnovalo různé typy fotek od svícených portrétů až po focení air to air, tedy letadel z letadla. Montoval jsem blesky do letadel, létal hlavou dolů i v otočkách. Na Instagramu to získalo přes sto tisíc lajků. Na podzim chystáme nový projekt s medailisty z Ria.

 

Jaké projekty z minulosti ti utkvěly v hlavě?

Dvakrát do roka se snažím zrealizovat projekt, na který si seženu peníze a udělám si ho po svém. Vždy oslovím nějaké sportovce. Super byla akce s kanoistou Martinem Fuksou. Domluvili jsme to ne jako práci, ale jako kámoši. Plán byl nafotit ho s hvězdnou oblohou, takže jsme museli najít místo bez světelného smogu, termín, kdy nebude měsíc atd. Nafotili jsme to, pak jsme udělali oheň, opekli maso, otevřeli jsme si pivo a přespali.

 

MartinFuksa0008

 

Jsou místa, kde rád fotíš?

Rád fotím u nás ve studiu, protože to mám kousek. Na Žižkově mám pár tajných míst, kde rád fotím lidi. A pak si rád zajdu na Vítkov, odkud si jen tak pro sebe fotím Prahu. Jinak to mám rád všude po světě.

 

DAN VOJTĚCH (30)

Mladý kreativní fotograf se zaměřením na extrémní sporty a lifestyle. Vystudoval v Ateliéru reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Je ambasadorem značky Nikon a fotografem Red Bull Photofiles.

 

 

5 FOTOGRAFŮ, KTERÉ DAN VOJTĚCH SLEDUJE

 

Screen-Shot-2016-07-07-at-09.23.08MICHAEL MULLER (michaelmuller7)

Fotí celebrity, americké olympioniky i přírodu. Sleduji ho delší dobu a vždy pro mě byl velkou inspirací. Líbí se mi jeho styl a světlo. Dělá komerční i nekomerční věci, přičemž vydělané peníze z reklamy vrací zpátky do čistě artových projektů, jako je dlouhodobé focení žraloků.

 

 

 

 

 

Screen-Shot-2016-07-07-at-09.34.00RUTGER PAUW (rutgerpauw)

Fotí hodně BMX, na kterém také sám jezdí, takže ví, jak se má na sport dívat a co v něm vidět. Byl pro mě velkou inspirací, když jsem začínal. Líbilo se mi jeho pěkné tvrdé světlo a hezky upravené fotky.

 

 

 

 

 

Screen-Shot-2016-07-07-at-09.48.24PREDRAG VUČKOVIĆ (predragvuckovic)

Profesionální fotograf, který je současně sportovní terminátor a nebojí se sám pustit do extrémních podmínek. Aktivně se věnuje horolezení, potápění a kanyoningu. Fotí např. i pro National Geographic.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Screen-Shot-2016-07-07-at-09.28.18TOMASZ GUDZOWATY (tomasgudzowaty)

Umí technicky dokonalé fotky pořízené na velké formáty, které se dají zvětšovat do obrovských obrazů. Vše v černobílém provedení s úžasným střídáním ostrosti s neostrostí a neskutečným kontrastem. Využívá neobvyklé postupy a na jeho kompozice se dá dívat jako na díla starých mistrů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Screen-Shot-2016-07-07-at-09.43.57BALAZS GARDI (balazsgardi)

Zaměřuje se na sportovní focení a eventy, ale stejně tak je i skvělým dokumentaristou. Mimo sport se proslavil focením amerických vojáků v Afghánistánu, s nimiž podnikl několik ostrých bojových akcí. Za svou práci dostal několik cen World Press Photo.

 

Zpět