CO DO MOBILU KE SPORTU?

Hudební výběr od Veroniky Kratochvílové
#hudba
Zpět

Metronomy, from left, Joseph Mount, Anna Prior, Gbenga Adelekan and Oscar CashLONGBOARD METRONOMY: SUMMER ’08

Osedlejte dřevěného oře na kolečkách a nechte se unášet vlastní vahou a milovanou krajinou táhlých kopců. Nezapomeňte na helmu a sluchátka s hudbou, která vás přiblíží úžasnému stavu beztíže. Páté album britské electro-popové skvadry je tím pravým soundtrackem k nekonečně dlouhým letním dnům stráveným na prkně a s větrem po boku. Retrospektivním a také trochu sentimentálním ohlédnutím za létem roku 2008 chtěl frontman Joseph Mount nejspíš oživit vzpomínky na vlastní bláznivé mládí, klubovou scénu a dobu, kdy jeho ego s přehledem převyšovalo newyorské mrakodrapy. Protože se ve studiu blýskla i skvělá zpěvačka Robyn, o silné momenty tu není nouze. Jaký příběh si během těch deseti roztančených písní rozehrajete a kolik kilometrů u nich najezdíte, bude záležet jen a jen na vás. Rozjeďte to, ale opatrně!

 

Grace Photographed by John Wright

CYKLISTIKA GRACE: FMA

Jízda na kole má tolik podob, kolik si k ní najdete příležitostí. Ať už patříte mezi výletní „vyjížděče“, extrémní bikery nebo třeba milovníky rotopedů v obýváku, jedno je jisté: Dobrá hudba vám opět pomůže udržet vaše ďábelské tempo. Říká se, že nejdůležitější je nepřepálit začátek. Jenže co když cítíte formu víc než obvykle? Pak vám do noty určitě zahraje debutový počin devatenáctileté Australanky, která na sebe strhla pozornost ještě o dost dřív, než nafotila své první promofotky. Mladší sestra zpěváka Conrada Sewella svým hudebním talentem zaujala už loni, kdy vydala EP Memo. Rafinovaná kombinace soulu, hip-hopu, jazzu, neo soulu a bossa novy s elektrizujícím charizmatem mladé divy jsou tím pravým koktejlem na letní vyjížďku i horské sjezdy. Skočte na své kolo nebo BMX, zaposlouchejte se do songů FMA, snižte svůj BMI a zrychlete svůj TEP!

 

smrtislavKANOISTIKA SMRTISLAV: NOTORICKEJ SAMOTÁŘ

Je úplně jedno, jestli jste se právě posadili do kajaku, do kánoe, nebo s partou přiopilých kámošů vlezli na raft. Když půjde do tuhého a vy se ocitnete nad jezem, budete to jen vy, řeka a refrén z posledního songu, který se vám usadil v hlavě. K veslování, pádlování i plácání nohama ve vodě se hodí tahle kombinace temné rockové hudby, sarkasmu, vtipných textových bonmotů a mansonovské estetiky. Album z dílny pražské formace pod vedením Pavla Litvaje alias Tuzexe, jehož jméno se spojuje také s kapelami Sunshine nebo Vanessa, vás udrží ve střehu a zároveň ukolébá do pohody. Třináct skladeb, které vznikaly ve studiu Biotech pod producentským dohledem Ecsona Waldeze, si budete broukat nejmíň do Vánoc. A to je mnohem barevnější vzpomínka na léto než série selfie z utopeného telefonu, nemyslíte? Abyste se dostali do té pravé vodácké nálady, pusťte si k tomu videoklip k písni V noci se mi zdálo. Z atmosféry bizarního táboráku vás opanuje chuť na pivo a párek, a tak vám nezbyde než vyrazit na noc do nejbližšího kempu.

 

skyline_fotoBĚH SKYLINE: JUNGLE

Každý, kdo se někdy rozběhl do světa se sluchátky v uších, dobře ví, že hudba dokáže s naším výkonem i vytrvalostí zázraky. Přestože je vkus každého běžce jiný, lze vyzdvihnout univerzální pravidla, která mohou běhací rutinu zpříjemnit. Nejdůležitějším údajem, který si při sestavování playlistu na běhání musíme ohlídat, je BPM (beats per minute), tedy počet úderů za minutu. Jelikož běh je rytmický pohyb, budeme za úder brát moment, kdy se naše chodidlo potká se zemí. Podle toho, jakou rychlostí běžíme, si určíme své odpovídající BPM. Většina běžců, kteří uběhnou kilometr pod 6 minut, se přiklání k rozložení na 120–168 BPM. Playlistů na běhání se po síti povaluje celá řada. Mně vyhovuje naklikat Workout kategorii na Spotify, kde je k dispozici tisíc druhů playlistů na nejrůznější druhy běhání. Profesionálnější běžci se ale mohou registrovat třeba na RockMyRun, kde si stáhnou hudbu přesně podle svého aktuálního tempa, gusta a nálady. Mixy vytvořené na míru stojí kolem 3 dolarů za měsíc a jako motivace i neviditelný trenér fungují skvěle. Pokud si potřebujete nastřelit trochu energie do žil a zároveň zůstat na půdě českých festivalů, dejte rozhodně šanci novému albu energických Skyline. Jejich sedmá studiovka vás bude tlačit do kopce i proti vaší vůli.

 

kenkÓGA KENK: EVERYTHING SO BEUTIFUL

Milovníci jógových ásan nemusejí vždy vystupovat v kostýmech vitariánů zabalených do batikovaných šátků nebo okorálkovaných vyznavačů etnohudby. Mnoho obyčejných lidí hrbících se u počítačů a inhalujících přechlazený vzduch z klimatizací došlo k osudovému poznání, že se díky krkolomným pozicím ze starověké Indie mohou skvěle protáhnout a zpevnit. Tenhle pohyb s přesahem k filozofii, východní moudrosti a specifickému životnímu stylu má ještě jednu velkou výhodu: Józe se totiž můžete oddávat úplně kdekoliv a kdykoliv a jediné, co k jejímu praktikování potřebujete, je vaše vlastní tělo a vůle ohýbat jej do nejrůznějších úhlů. Tituly komponované pro cvičení směřují obvykle k ptačím zpěvům a tibetským mísám jen proto, aby člověka harmonizovaly a přitáhly jeho pozornost k sobě samému. Terapeutické účinky této hudby však nemusí každý kvitovat, a tak s radostí předkládám album Everything So Beautiful, které je výsledkem loňské spolupráce skladatele a zpěváka KenKa s Justinem Kaliszewskim, zakladatelem takzvané Outlaw Yoga, tedy jógy v denním životě. Nejlepší na tomhle hudebním projektu je fakt, že jde o naprosto normální a poslouchatelnou rockovou desku, u které můžete dýchat pránu nebo žvýkat suchý rohlík a pořád z toho budete mít neskutečně dobrý pocit. Některé z deseti originálních skladeb vznikly teprve nedávno, jiné KenK oprášil po desítkách let. Jejich společným jmenovatelem je fakt, že vám dodají energii, ani nebudete vědět jak. Nezbývá než podezírat KenKa z toho, že do zvuku své kytary implementoval léčivé vesmírné vibrace nebo je skládal hlavou dolů v sirsásaně.


 

Text: Veronika Kratochvílová

Zpět