Chytré lyže posouvají naši techniku místo trenéra

Zpět

Propojené s internetem a našimi mobily je kde co. Už jsme si zvykli na chytrá města, domácí roboty, basebalové pálky nebo tenisové rakety. Teď je ovšem v proudu lyžařská sezona a my se ptáme – dotkly se už moderní technologie i bílé stopy? Není toho moc, ale první vlaštovky přistály jak ve sjezdovém, tak vytrvalostním lyžování. Co všechno se díky chytrým lyžím dokážeme dozvědět a jak se to promítne do našich výkonů?

piq_rossingnol_heroNa spolupráci s osvědčeným výrobcem sportovních trackerů PiQ vsadili u francouzského Rossignolu. Výsledkem společného vývoje je průlomová lyže Hero Master. Novinka vám dokáže prostřednictvím zabudovaného nanopočítače a několika LED ukázat aktuální data jako je rychlost, náklon lyží nebo poloměr oblouků. Ať už preferujete sjezd, slalom, freeride nebo freestyle, PiQ zhodnotí čas ve vzduchu, přetížení při náklonu i doskoku, úhel otočky nebo vaši rychlost, a dokonce oboduje váš styl.

Systém uchová informace, které si díky synchronizaci můžete prohlédnout na displeji svého chytrého telefonu a později je podrobit hlubší analýze. Je na každém, jak moc vytěžené údaje dokáže promítnout do vylepšení techniky jízdy. Lyže byla zatím představena jako prototyp, ale pokud vás trackování zaujalo, můžete si ho v trochu jiné formě dopřát už i na letošní zimní dovolené.

piq4Nemyslíme žádnou z nekonečné řady trekovacích aplikací, které se pro chytré mobily vyvíjejí již několik let. Výrobce čipu PiQ ve spolupráci s Rossignolem totiž dodává obdobné hardwarové řešení, které se dá instalovat na lyžařské přeskáče. Stačí jej spárovat s mobilem, upnout kolem pravé boty a vyrazit. Lyžařská sada funguje výhradně ve spojení s univerzálním sportovním senzorem PiQ. Celou sadu v Česku pořídíte do šesti tisíc korun.

Kromě všech výše uvedených vlastností se díky němu v mobilní aplikace můžete ke každé jízdě vrátit zpětně v přehledném kalendáři, který se stane vašim lyžařským deníkem. Soutěživí sportovci mají k dispozici možnost srovnání s ostatními uživateli sady z celého světa. Chcete s některým z nich změřit své síly? Stačí jej vyzvat k virtuálnímu závodu.

 

Běžky jako z budoucnosti

madshus_empower1Stranou zájmu vývojářů nezůstávají ani běžky. Dánský výrobce sportovních lyží Madshus už nějakou dobu boduje s chytrými lyžemi se zabudovaným čipem eMpower Intellichip, který pomáhá jak se správným výběrem, tak s mazáním a technikou jízdy.

Jak to funguje v praxi? Poprvé se s chytrým řešením seznámíte už během nákupu. U prodejce zadáte do aplikace svou váhu a výšku. Potom zvolíte svou výkonnost ze tří možných úrovní a na základě uvedených dat vám systém vybere lyži na míru. Tím to ovšem nekončí. Obratem získáte délku a umístění své odrazové zóny, což je údaj, který se dosud dal získat jen prostřednictvím měření na speciálních přístrojích ve ski servisech.

madshus_empower3Díky tomu budete vždy vědět, jak správně namazat odrazový vosk. Funkce Wax Helper zohlední i takové okolnosti, jako když si vyrazíte s batohem o určité váze. Aplikace vám také dokáže dokonce vyhodnotit, jestli je pro dané podmínky lepší zvolit bruslení nebo klasiku, a jaký máte použít stoupací vosk.

Na displeji svého mobilu pak uvidíte většinu rozhodujících údajů jako ujetou vzdálenost, aktuální i průměrnou rychlost, průběžné tempo a celkový čas strávený na trati nebo výletu. Po dokončení jízdy si můžete zpětně projít ujetou trasu a ohodnotit trénink.

Díky aplikaci máte dlouhodobý přehled o ujetých kilometrech, vedete si tréninkový deník nebo navštívíte Madshus Academy s pestrou nabídkou užitečných instruktážních videí. Aplikace je ke stažení pro platformy Android i iOS.

Doufáme, že tím vývoj nekončí a propojení lyží s našimi mobily se bude i nadále prohlubovat. Jakmile se objeví něco nového, budeme vás informovat.

Text: Adam Maršál

Foto: archiv výrobců

Zpět