Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch

Test za polárním kruhem v Rusku
#Test
#Samsung Galaxy Watch
#wearables
#chytré hodinky
Jedny chytré hodinky, jeden ruský poloostrov a jeden dobrodruh
Zpět

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch jsme podrobili testu na poloostrově Kola, který leží v Rusku na pobřeží Barentsova moře vysoko za polárním kruhem. Na ruku si je nasadil kameraman Martin Smolík, člen bikového projektu Zam. Zam je slovo pocházející z mongolštiny a znamená cesta. Projekt Zam mapuje hledání bikových trailů českého extrémního sportovce Richarda Gasperottiho. Po výpravách do Mongolska, Nového Mexika, Ázerbájdžánu nebo na Tchaj-wan přišel na řadu ruský sever. Jak v přísných podmínkách obstály hodinky Galaxy?

galaxy_watch_test21

 

 

Čtyři stupně, bočák a vichr, tak vypadá červenec v Teriberce na severu poloostrova Kola. Z Prahy je to sem 3300 km, z Petrohradu 1450 km, z nezamrzajícího přístavu Murmansk 120 km. Posledních padesát kilometrů se jede po šotolině, takže drncáme jak po poli. Hodinky oznamují deset večer, ale za okny je i přes nevlídné počasí světlo. V červenci tu vládne polární den a slunce nezapadá. Jen se trochu zešeří a pak zas přijde rozbřesk.

 

V rámci Zamu hledáme neobvyklá, někdy snad až bizarní místa, která se dají sjíždět na horských kolech. Spojujeme se s místními komunitami a kluci z Murmansku nás poslali sem. Kdysi tu fungovaly dvě norské továrny na zpracování ryb. Obec vzkvétala od 40. let minulého století díky rušnému rybolovu. Byly tu školy, nemocnice, hřiště, farma na chov norků, dvoutisícové stádo sobů, prodejna i úřady. V jednu chvíli tu žilo 5000 obyvatel, ale pak přišel úpadek. Výkonné lodě umožnily lov i na oceánu a pobřežní rybaření skončilo. Polovina objektů v Teriberce je opuštěná, větší část z nich chátrá a odevzdaně čeká, až je severský vítr srazí na kolena.

galaxy_watch_test4

 

Teploměr na hodinkách ukazuje 6 °C a 12 metrů nad mořem. Z Teriberky stoupáme na hřeben bičovaný větrem a deštěm. Biker Richard tlačí kolo, kameraman Martin nese stativy, kamery a na zádech batoh s dronem. Na syrové počasí je zvyklý z Bublavy v Krušných horách, odkud pochází. Těsně před odjezdem do Ruska si rozsedl telefon, a tak si na poslední chvíli koupil levný Xiaomi Redmi 6. Aby ho propojil s hodinkami, musel si do něj stáhnout aplikaci Galaxy Wearables a být na datech kvůli aktualizacím.

galaxy_watch_test7

 

Co chvíli mu zavrní upozornění. Díky propojení Martinovi stačí jeden pohled na velký kulatý ciferník, aby věděl, zda mu přišla důležitá zpráva nebo mu do schránky přistál jen další newsletter, kterému nemusí věnovat pozornost. Hodinky fungují i jako handsfree. Nejen v autě může mít ruce na volantu a bezpečně volat, ale zrovna tak může vyřizovat hovory a současně se věnovat natáčení. Zvlášť teď v dešti se hodí mít mobil bezpečně uložený hluboko v kapse nepromokavého kabátu. Na noc se vrátíme dolů do obce a ubytujeme v teple dřevěného hotelu místního kitera Alexe Glebova. Nad šálkem horkého čaje kromě záběrů z ježdění rozebereme i vlastnosti hodinek Samsung Galaxy Watch.

 

Vzhled podle nálady

Zatímco běžné hodinky mají jasně daný vzhled ciferníku, na chytrých hodinkách si můžete přepínat design podle nálady nebo určení od sportovního přes klasický, digitální, výstřední atd. Je to zábavné i praktické současně.

galaxy_watch_test11

Ovládání

Chytré hodiny nabízejí tunu informací, mezi nimiž se musí uživateli snadno přepínat. Lze to dělat tahem prstu po displeji, ale jako příjemnější se ukázal otočný kroužek lemující ciferník. Díky němu můžete snadno přeskakovat mezi okny, kde máte hodiny, telefon, Facebook, email a další. Sami si můžete nadefinovat, co v jednotlivých oknech uvidíte. Poklepáním na displej se dostanete hlouběji k detailnějším nebo zpřesňujícím informacím. Jen hovor lze přijmout pouze tahem. „Mám velké prsty, a tak jsem se 80 % všech úkonů naučil ovládat prostřednictvím kolečka,” říká Martin.

 

Funkce

Co všechno Galaxy Watch umí? Je toho nekonečně. Přepínat můžete mezi hodinami, počasím, spálenými kaloriemi, mírou sportu i odpočinku, nachozenými kroky, vystoupanými podlažími, tepovkou, zpravodajskými novinkami, připomínkami z diáře, mírou stresu nebo sportovními aktivitami. Ty jsou rozdělené do předdefinovaných druhů a žánrů. Hodinky jsou připravené na běhání, chůzi, cyklistiku, rotoped, běhací pás, zkracovačky, výpady, jógu, veslování, pilates, cvičení v posilce, plavání, bench-press, mrtvý tah a další. Hodinky dokáží i motivovat. Když vyvíjíte nějakou aktivitu, ocení váš výkon slovy ‘dobrá práce’. U každé aktivity změří dobu trvání od začátku do konce i spálené kalorie. „Když jsem před odjezdem do Ruska skládal třicet minut dříví, napsaly mi, že jsem spálil 188 kcal,” směje se Martin.

galaxy_watch_test19

 

Pro lidi, kteří chtějí omezit spotřebu kávy nebo by rádi zvýšili denní příjem vody, je tu funkce, v níž si zaznamenáváte upité šálky nebo skleničky. Na základě záznamů vám vyhodnotí statistiku, která vás může vést k zamyšlení. Když pracujete a zjistíte, že jste za celý den vypili jen čtvrt litru vody a pět káv, dojde vám, že byste mohli dělat něco jinak.

 

Dva dny v pohodě

Zvykli jsme si, že u mobilů i wearables je výdrž až na prvním místě. Baterka Galaxy Watch vydrží s přehledem dva dny. „Když jsem dobil ráno a celý den hodinky aktivně užíval, večer jsem byl pořád na 60 %. Při volnějším režimu vydržely v pohodě čtyři dny,” popisuje Martin. V nouzi se dá nastavit úsporný režim, kdy vám zšedne displej, který pak neplýtvá energií. Dobře si hodinky vedou i co do odolnosti vůči vodě. Voděodolnost je do 50 metrů, což v pohodě stačí na sprchování, pobyt v dešti i běžné plavání.

 

Zhluboka dýchej

Největší překvapení bylo měření stresu. „Přestože jsme měli v dobrém týmu pohodu, hodinky mě asi třikrát upozornily, že jsem ve stresu s tím, že bych se měl vydýchat a uvolnit si mysl. Radí i počet nádechů a jejich délku. Celou dobu jsem byl celkem v klidu, ale když mi v dešti, zimě 4 °C a v mlze přestal fungovat dron, hodinky mi ukázaly, že si mám udělat 30 dechových cyklů. Nevím jak, ale okamžitě věděly, že jsem pěkně vytočenej,” říká Martin.

galaxy_watch_test10

 

Muzika (nejen) k běhání

Do hodinek se dá uložit až 4 GB muziky, což je super pro sporty, jako je běhání, kdy si hodinky přes Bluetooth spojíte se sluchátky. „Běžíte, hraje vám vaše oblíbená muzika, hodinky zaznamenávají všechny vaše oblíbené statistiky, a přesto je to jen váš osobní čas, kdy vám nikdo nevolá, nepíše ani nemailuje. Doma pak celá statistika bezdrátově skočí do mobilu pro další zpracování,” shrnuje kameraman.

 

Martinovo hodnocení:

„Chytré hodinky jsem nikdy neměl a nemyslel jsem, že by mě mohly zajímat. Ale baví mě. Bál jsem se, že mě budou neustále tlačit do virtuálního světa, což se trochu děje. Ale vychytávky na sport jsou super a vzhledem k tomu, že je člověk trochu línej, rychle si zvykne, že stačí hodit telefon do kapsy v batohu a většinu věcí řešit přes hodinky. Výborně se to hodí třeba při jízdě na kole, kdy si schováte telefon do nepromokavého obalu a když vám někdo volá, bavíte se s ním za jízdy přes hodinky, jako kdyby jel vedle vás. Několikrát jsem tuhle funkci ocenil v ruském uragánu a dešti. Sice vám chodí spousta upozornění, ale díky hodinkám můžete snadno rozlišovat v jejich důležitosti. Když čekáte nějakou významnou zprávu a přitom pracujete, nutí vás každé pípnutí mobilu zastavit na kole nebo udělat přestávku v práci, sundat rukavice a jít se podívat, kdo píše. Takhle mrknete na ciferník a hned víte, že vám přišel jenom další newsletter, takže nemusíte zastavovat nebo přestávat v práci.”

 

Na Alza.cz je koupíte za 8499 Kč

 

Autor: Adam Maršál

galaxy_watch_test20

 

 

Zpět