CHORVATSKO JINAK!

#Téma
Říkáte si asi, že nemůže být větší klišé než dovolená v Chorvatsku. Jenže z paluby lodi dostávají prázdniny úplně jiný rozměr. Můžete namítnout, že i tenhle způsob léta se zdá poněkud objevený, ale i když jachting není žádná sekta, obrátí vám to život. Svůj mobil a tablet určitě nezapomeňte na pevnině, oba se vám budou hodit!
Zpět

NEJVÍC MUZIKY ZA MÁLO PENĚZ

Vezmeme to spíš z druhé strany. Anglie je drahá a super náročná. Atlantik je proti Jadranu tygr utržený ze řetězu, který pokouše i zkušené mořské vlky. Skandinávie trochu podobně. Hodně se jezdí do Řecka, ale tady zas vanou problematické větry a mezi ostrovy se plují dálavy, což začátečníky potrápí. A navíc je to daleko a mnohem lepší je sem letět, takže vám naroste cena. Chorvatsko je blízko, charterových společností nekonečně, je tu krásné moře, spousta neskutečných ostrovů s tichými zátokami jenom pro vás, a hlavně nejspíš ve svém okolí máte držitele chorvatského průkazu kapitána malého plavidla, na který vaší partě loď zapůjčí. Cena? Tisíc eur za týdenní pronájem pro všechny plus další tisícovka jako kauce, kterou vám vrátí na konci v případě, že neztroskotáte, což se hned od začátku dovolené jeví jako dobrý nápad.

LEPŠÍ NEŽ APARTMÁN

IMG_3719_FotorNejčastěji se bavíme o osvědčené německé plachetnici Bavaria s patnáctimetrovým stožárem, dieselovým motorem Volvo a třemi kajutami pro šest lidí. I když cena na osobu trochu naroste, lepší je vyrazit v menším počtu, protože loď je přeci jen uzavřený prostředek, a pokud nejste dokonale sehraná parta, během týdne se dá z jachty udělat slušná ponorka. Ale to záleží především na vás. I ve třech to na každého pořád vyjde na osm tisíc, což je stejně jako týden v suchozemském apartmánu s rozmáznutými komáry na zdech. Vyplouvá se ze Zadaru, Sukošanu, Biogradu na moru, Šibeniku a dalších míst. V posledně jmenovaném přístavu si můžete udělat kapitánské zkoušky. Buď se přihlásíte do kurzu, anebo si dáte pár dovolených se zkušenějšími kamarády a teorii pak nadrtíte samostudiem. Testy a vydání průkazu vyjdou zhruba na sto eur a na lístek vám pak půjčí loď v celém Chorvatsku. Chorvatský lodní řidičák jinde moc neuznávají a třeba v maríně na Lipně vám na něj nedají ani kbelík na vodu, ale to vám na Jadranu nevadí. Loď si domluvíte na dálku stejně snadno jako auto u Hertze.

ANO

IMG_4282_FotorJak bude vypadat váš námořnický zážitek? V maríně vám po rychlé úřední vsuvce vyberou loď. Je bílá, dlouhá, štíhlá a čistá a většinou se jmenuje po nějaké dívce. Má jeden vysoký stěžeň, palubu s kormidlem, stahovací střechu, vodní štít a podpalubí. Uprostřed je společná místnost se dvěma sedačkami, stůl, kapitánský stolek se šuplíkem na mapy, černobílým monitorem elektronické navigace a vysílačkou a s kuchyňským koutem. Místo, kde v následujícím týdnu budou vznikat nejlepší pokrmy ve Středomoří, spočívá v plynovém sporáku, dřezu s tekoucí vodou a prostornou lednicí. Dvířka skříněk mají pojistku, která zajistí, že nám za bouře nevyskáčou hrnky a kečupy z poliček. Pokud se bojíte mořské nemoci, není to vůbec tak zlé, jak si lidé představují. Většina nováčků zvládne Jadran úplně bez příznaků. To už by musela být opravdu velká bouřka…

 

POZOR NA BÓRU

DCIM100GOPRONa Jadranu si musíte dát pozor na bóru a jugo. Zatímco jugo (v italštině scirocco) je jižní vítr o síle hurikánu, bóra táhne od pobřežních hor, a když se zadaří a chytne vás na moři, můžete s tím mít pořádnou honičku. Všeobecně platí, že když se chystá bóra, je lepší zůstat v přístavu, protože vítr může dosahovat rychlosti až 200 km/h. Signál není úplně všude, ale nečekaně ho nalovíte mnohem častěji, než byste na takovém moři čekali, což zvyšuje pocit pohody nejen u žen. Poslední dobou už býv. na lodích zavedená i Wi-Fi, díky níž máte rychlý přístup k předpovědím a dalším užitečným informacím. V maríně vás obvykle vybaví i svým vlastním mobilem pro případ, že byste měli hlásit poruchu nebo May Day (potápějící se loď se doporučuje hlásit i na tísňovém kanálu na palubní vysílačce). Nejzábavnější činností na lodi je postávání u kormidla. I když to na první pohled vypadá jako bezduché točení, řízení lodi přece jen vyžaduje určité know-how. Především by se nemělo zadrhnout o dno, což by vedlo k poškození, případně i ztroskotání. Až se vrátíte do přístavu, počítejte s tím, že vaši jachtu prohlédnou žabí muži, kteří vám sebemenší šrám (k největšímu procentu škod dochází při kotvení v přístavech) vyčíslí v penězích a strhnou jej z tisícieurové kauce.

APLIKACE PRO JADRAN

IMG_3892_FotorZe všeho nejdůležitější je do ničeho nenakrosit. Úplně se nepředpokládá, že by to člověk napálil do skály nebo jiného plavidla (třebaže i to se může stát), ale riziko představují hlavně navigační nebezpečí pod hladinou. Může to být skála, útes, výčnělek, nebo dokonce kdysi ztroskotaná loď. Všechna rizika musíte nastudovat z map, které vám půjčí s lodí. Z nich vyčtete, i kde se dá kotvit. Právě tyto léty prověřené pomůcky jsou čím dál víc vytlačovány chytrými telefony a především tablety. Ať už jde o meteorologii, nebo navigaci, v současné době už se bez tabletů pomalu nevyplouvá. Nabídka aplikací je bezmezná. Mapy si stáhnete vždy pro příslušnou oblast. Jako úplný základ pro dovolenou v Chorvatsku si zdarma stáhněte aplikace Sailing Croatia nebo Sail on Croatia, které ukazují předpovědi počasí i větrů, navrhují nejlepší trasy, poskytují informace o marínách, doporučují restaurace a spoustu dalších věcí.

IMG_3538_FotorPodtrženo sečteno, plachetnice je skvělá věc. Pokud aspoň trochu fouká, pohybuje se úplně zdarma, a přitom nevyrábí žádné zplodiny. Z tohoto hlediska jde o nejdokonalejší dopravní prostředek od vynálezu koně. Řízení je mnohem zábavnější než při jízdě autem. Za prvé vyžaduje přísnou koordinaci (většinou více než jednoho člověka), za druhé vás dokáže ocenit bezprostřední zpětnou vazbou. Hlavní je, že na plachetnici se dá spát, vařit, jíst a opalovat se.

Pokud vás uprostřed moře napadne, že se chcete vykoupat, stáhnete plachty, zastavíte a naskáčete do moře. Naopak plavba v silném větru nebo bouři je úplně stejný adrenalin, jako když se na prkně pustíte dolů z prudkých lavinových svahů. Asi není potřeba dodat, že na obojí už člověk potřebuje o něco víc než ryzí odhodlání.

ÚPLNĚ SNADNO

Loď si domluvíte přes některou z českých agentur. Je jich hodně, zkuste například na Azyacht.cz, Yachtnet.cz, Aaayacht.cz nebo Yachtgroup.cz. Srovnejte si ceny a uvidíte, většina z nich vám zprostředkuje i kurz na kapitána a složení kapitánských zkoušek v Chorvatsku. Když počkáte na říjen, týdenní kurz zakončený složením zkoušek a získáním průkazu „voditelja broda“ s oprávněním plout lodí do vzdálenosti dvanácti námořních mil od pobřeží vás vyjde kolem deseti tisíc korun. Už jenom ten týden na moři za to stojí. A příští rok jedete sami!


DALŠÍ APLIKACE PRO DOVOLENOU V CHORVATSKU!


Neplujete? Nevadí, tyhle aplikace u nejoblíbenějšího moře užijete i tak.

CROATIA TOP 100

Chorvatsko Top 100_ikonaAndroid, iOS (zdarma)

Nejlepší z Chorvatska: aplikace vám naservíruje zábavu, hotely, restaurace, jídla, zajímavé destinace, a to vše v krátkém textovém popisu doplněném o fotografie, přesný popis místa, cestu do dané lokality, odkazy na více informací na jiných internetových adresách. Vše je v češtině!

CHORVATSKO DO KAPSY

Hr do kapsy_ikonaAndroid (zdarma)

Vše, co potřebujete vědět o Chorvatsku, najdete v aplikaci Chorvatsko do kapsy. Funguje i bez připojení. Nevíte, kam volat, když se něco stane, kde je zastupitelský úřad atd.? Aplikace odpoví (téměř) na vše, a to opět česky.

HAK

HAK_ikonaAndroid, iOS (zdarma)

Jedete do Chorvatska a neznáte interaktivní mapovou aplikaci Chorvatského autoklubu (Hrvatski Autoklub neboli HAK)? Chyba! Určitě stáhněte. Mapový průvodce je plně responzivní, takže se s ním pracuje dobře i na chytrém mobilu. K načtení do prohlížeče potřebujte internetové připojení, ale vzhledem k současným cenám roamingu už se to v pohodě dá.

CROATIA TRAVEL GUIDE

Croatia travel guide_ikonaAndroid, iOS (zdarma)

Průvodců jsou kvanta, ale tenhle je považován za vyzkoušený. Nebaví vás tahat Lonely Planet? Stáhněte do mobilu nebo tabletu už doma a na dovolené ho používejte offline.

TZ-ONE KAPESNÍ SLOVNÍK

TZ_one_ikonaiOS (1,99 €)

Už je to dávno, co nás rozesmála „Hladna pića“. Tahle appka do mobilu vám z chorvatštiny do češtiny nebo obráceně přeloží 20 000 dalších výrazů, a to i offline.

CROATIAN CUISINE

croatian cuisine_ikonaAndroid, iOS (zdarma)

Po X návštěvách v Chorvatsku už všichni víme, co je pljeskavica, ajvar nebo blitva. Ale pod pokličkou je spousta dalších překvapení. Vyznejte se v nich díky této appce.

ADRIATIC FISHING

adriatic fishing ikonaAndroid (zdarma)

Ryby a rybaření na Jadranu, to je kapitola sama pro sebe. Nahoďte appku, která vám otevře svět pod hladinou. A nám nerybářům poradí, kde sníst nejlepší plody moře.

WEATHER IN CROATIA

weather in croatia_ikonaAndroid (zdarma)

Existuje sice i česká aplikace Počasí v Chorvatsku, ale nepatří k nejlepším. Pokud nemáte nějakou globálně počasovou appku, na dovolené užijete právě tuhle.

TIP CHARGERU

Camping Croatia chorvatského sdružení kempů (Kamping udruženje Hrvatske) představuje nabídku 200 chorvatských kempů, včetně map, podrobných informací o vybavení, lokalitě, dostupnosti.

camping.hr


Text a foto: Adam Maršál

DCIM100GOPRO

Zpět