Charger v izolaci

Nejlepší appky "na teď" podle redakce
#appky
#karanténa
#anketa
Zpět

I když jsme všichni zavření doma, pracujeme na plný plyn, abychom vám opět přinesli to nejzajímavější ze světa mobilních technologií. A mezitím se občas jdeme provětrat se psem, zahrajem si šachy, vymalováváme podle čísel, učíme se italsky a snažíme se držet ve formě. Jak nám s tím pomáhají mobilní aplikace? A co nás v poslední době zaujalo? Udělali jsme si napříč redakcí takový malý průzkum.

 

Daniela – naše nejmilejší ředitelka

2020-04-01


Jaká je ta absolutně nejlepší aplikace do karantény a proč?

DuoLingo – jednoznačně. Začalo to jako experiment, jestli mají podobné aplikace vůbec smysl a opravdu se s jejich pomocí dá něco naučit. (Dá, ale učitele, který vám vysvětlí záludnosti gramatiky cizího jazyka nenahradí.) Během karantény je to ideální výmluva, proč si nasadit sluchátka a čtvrt hodiny rezignovat na cally, maily i takové to domácí vaření. Přece pracujete na svém celoživotním vzdělávání a cizí jazyky se vždycky hodí.

 

unnamed-8

 

Stahuj DuoLingo pro Android

Stahuj DuoLingo pro iOS

 

 

 

Dezinfikuješ si telefon, když přijdeš zvenku, jak se teď doporučuje?

Ano. Obvykle to dělám tak jednou za měsíc. Teď je alkoholový čistič v permanenci skoro neustále. I když po počáteční panice už nesundávám každý den silikonový obal. Hlavně si mnohem víc uvědomuju, kolikrát mobil venku vytahuju. To mi připomíná další skvělou aplikaci, kterou využívám – Google Pay. Minimalizuje totiž potřebu vytahovat z kabelky spousty dalších věcí (peněženku a peníze, kartu z peněženky) a hlavně nemusím nikde vyťukávat PIN na terminálech.

 

Která online dobrovolnická iniciativa tě nejvíc zaujala? Zapojila ses do nějaké?

Je jich strašně moc. S úžasem sleduji tu neskutečnou mobilizaci občanské společnosti a opět se mi potvrzuje, že nejlepší věci se dějí „zdola“. Je jedno, jestli je to sousedská iniciativa šití a rozdávání roušek seniorům v naší čtvrti nebo celorepublikově koordinovaná Skautská pomoc. Ta mě ale asi zaujala nejvíc. Dokazuje totiž nejen, že hlavním smyslem skautingu není „zabavit děti“, ale vychovávat, jít příkladem, pomáhat a být odpovědný sám za sebe i za své okolí, ale i to, jak efektivní je to organizace. Skauti začali po celé republice organizovat dobrovolnickou pomoc ještě před vyhlášením nouzového stavu v Česku jako jedni z prvních!

 

 


Ivana – náš redakční benjamínek

 

 2020-04-01

Jaká je ta absolutně nejlepší aplikace do karantény a proč?

 

 

Úplně nejvíc nejlepší appka je Line Art – vysoce návyková a antistresová aplikace, která stoprocentně zabaví. Principem je vybarvovat ornamenty a jiné obrázky podle číslic.

 

unnamed-7

 

Stahuj Coloring Book pro Android

Stahuj Line Art: Coloring book pro iOS

 

 

 

 

Trávíš teď na mobilu víc nebo míň času než dřív?

Řekla bych, že to záleží. Pokud mám hodně povinností, tak na mobilu moc nejsem. Pokud mám víc volného času, tak na něm jsem víc. Podle mě se s příchodem karantény nic nezměnilo ?.

 

Která online dobrovolnická iniciativa tě nejvíc zaujala? Zapojila ses do nějaké?

Zatím mě asi nejvíce zaujala kampaň Jirky Mádla „Zachraň bábu, zachraň dědka“. Spousta seniorů žije sama a o pomoc se bojí nebo stydí říct. Proto je důležité jim nabídnout pomocnou ruku a v (nejen) těžkých chvílích jim pomáhat.

 

 

 

Dominik – odborník přes tech vychytávky

Dominik_fotka Charger lichess app - vyřešíte šachovou hádanku

 

Jaká je ta absolutně nejlepší aplikace do karantény a proč?
S věkem člověk zraje nebo kysne. Když jsem začínal psát pro CHARGER, nejvíce jsem využíval aplikaci Chess Free. Časem jsem ale dozrál k tomu, že aplikace lichess je úplně na jiné úrovni. Z nedostatku adrenalinu, když teď kysnu doma, jsem začal hrát bleskové partie, kde mám na všechny tahy pouze dvě minuty. Stačí vyhrocená koncovka, kdy v posledních 10 vteřinách dám soupeři mat, a tep mi střílí, jako kdybych právě uběhnul Cooperův běh.

 

unnamed-9

 

Stahuj lichess pro Android

Stahuj lichess pro iOS

 

 

 

Dezinfikuješ si telefon, když přijdeš zvenku, jak se teď všude doporučuje?

Chodím ven jednou týdně na nákup a krátkou procházku místním parkem. Telefon při tom nevytahuji, takže se mě tahle otázka moc netýká. ?

 

Která online dobrovolnická iniciativa tě nejvíc zaujala? Zapojil ses do nějaké?

Kamárad Kuba, co ručně kove motýlky King’s Bowtie, založil facebookovou skupinu Zajistíme roušky, respirátory a jiné ochranné pomůcky zdravotníkům! a společně se svými sourozenci a spoustou dobrovolníků šije a rozváží roušky po ČR. Vzhledem k tomu, že u šicího stroje bych si nejspíš k roušce omylem přišil trenýrky a kousek předloktí, složil jsem pro ně báseň a pomáhám jim s propagací, takže se k nám připojte na Facebooku! ?

 

 

 

 

Adam – ostřílený redaktor s čichem na ty nejzajímavější články a rozhovory

 

IMG_7785
Jaká je ta absolutně nejlepší aplikace do karantény a proč?

Máme psa ohaře, slídícího běžce, který se neustále řítí za stopou. Takové zvíře neuspokojíte tím, že ho necháte vyčůrat na dvorku. Zbláznil by se a sežral by vás i s gaučem. Lovec musí ven, do přírody, do lesa. Ale kam, když jsou všude nakažení zombie? Skvělá příležitost pro aplikaci Mapy.cz. Rád jedu i Google Maps, ale mapy od Seznamu mají skvěle zmapovanou českou krajinu a znají turistické trasy. Přesně těm se vyhýbáme, plížíme se polňačkami a kozími stezkami značenými čárkovaně. Díky Mapám jsme jen kolem Prahy objevili desítky tajemných zákoutí bez rizika nákazy.

 

 

unnamed-10

 

Stahuj Mapy.cz pro Android

Stahuj Mapy.cz pro iOS

 

 

 

Trávíš teď na mobilu víc nebo míň času než dřív?

Víc a nemám z toho radost. Mobil mám rád a využívám ho, ale poznám, kdy přijde čas ho odložit. Jezdím tramvají po městě a místo do displeje se dívám kolem sebe. Ale teď to nejde. Nutkavá potřeba vědět, zda už nastal konec světa, mě táhne k telefonu a žene k otvírání zpravodajských kanálů z celého světa. Sleduju Novinky, Aktualne, BBC a CNN, a vrátil jsem se dokonce k iDnes. Na mobilu trávím až o 50 % času denně víc než dřív. Ale večer sedím pod lampou a čtu si horory H. P. Loverafta.

 

Která online dobrovolnická iniciativa tě nejvíc zaujala? Zapojil ses do nějaké?

Nezapojil, ale smekám před všemi, kdo ano. Vím, že je vás mnoho, nosíte jídlo, léky a další věci potřebným. Z iniciativ mě zaujal program Antivir crowdfundingové společnosti HitHit.com, která hodila záchranný kruh všem podnikatelům, živnostníkům a dalším aktivním lidem v nouzi způsobené krizovým stavem. Ti všichni můžou získat podporu pro své projekty a nápady. Veselou mysl udržuje další skupina s názvem Usmívám se pod rouškou. Ukazuje, že i v těžkých dobách se můžeme smát alespoň očima. Přidejte se. A do třetice se může hodit skupina, kterou na FB najdete pod názvem Tržiště v dobách nejistých. Seženete tu ledacos, co se může v současné situaci hodit od elektronických teploměrů, přes zprostředkování jídla pro potřebné, bezplatné workshopy až po právní rady zdarma. Máte-li, co nabídnout, jděte tam!

 

 

Aneta – šéfredaktorka

 20200407_132507


Jaká je ta absolutně nejlepší aplikace do karantény a proč?

Aplikace zase tolik nepoužívám, každopádně do karantény jsou super hlavně dvě, které mám fakt ráda. Jednou z nich je česká appka Zdravý stůl, která se hodí asi nejvíc těm, co žijí v dosahu online supermarketu Rohlik.cz. Appka vám pomocí AI vygeneruje vyvážený jídelníček na každý den a ingredience, v případě zájmu, i objedná právě skrz Rohlík, takže vám zbývá už jen uvařit podle návodu. Jak jednoduché! Je super vždy, ale teď se hodí o to víc, že vás donutí dodržovat zdravý jídelníček a nejíst nesmysly. Druhý tip je Spotify a hlavně jeho podcastová sekce. Celé dny pracuju na PC a večer se dívám na filmy, tak je příjemné si občas jen tak něco poslechnout a nechat oči odpočívat.

 

unnamed-11

 

Stahuj Zdravý stůl pro Android

Stahuj Zdravý stůl pro iOS

 

 

 

Dezinfikuješ si telefon, když přijdeš zvenku, jak se teď doporučuje?

Občas ho přejedu dezinfekčním gelem. Věděla jsem, že bych to měla dělat už dřív, ale teprve ta dnešní situace mě k tomu donutila. Ale když nemusím, tak nikam mezi lidi stejně nechodím.

 

Která online dobrovolnická iniciativa tě nejvíc zaujala? Zapojila ses do nějaké?

Fascinují mě vlastně všechny. To, jak se firmy, vědci i obyčejní lidé dokázali spojit a zásobit Česko ochrannými pomůckami. Dnes přitom vidíme, jak jejich nedostatek působí problémy hlavně v zemích, kde se nemoc nejvíce rozšířila. Takže díky za to! Ale něco z jiného ranku: hodně mě baví projekt Moje kino LIVE. Některá nezávislá kina (včetně mého oblíbeného Bia Oko) se spojila a přináší kino do domu včetně chatu s ostatními diváky, trailery atd. Kromě toho, že si koupíte “vstupenku” na film, můžete částku navýšit a kina tak podpořit. To, abychom měli po karanténě zase kam chodit na bijáky. ?

Zpět