ČEŠTÍ VÝVOJÁŘI VOLAJÍ DO SEDEL

#Téma
Zpět

Důvodů, proč jezdit na kole, je vícero. Je to šetrné, zábavné a navíc můžete současně cestovat i spalovat tuky. Ovšem existují i mnohá negativa – kolem vás jezdí auta, která jsou hlučná, smradlavá a zákeřná. A hledání ideální cesty do školy nebo do práce se může změnit v neřešitelný rébus. Skupina učitelů a studentů z ČVUT se ovšem rozhodla hodit cyklistům záchranný kruh v podobě chytré aplikace, která jim naplánuje cestu tak, aby co nejlépe vyhovovala jejich kondici i náladě. Cykloplánovač je schopný nabídnout vám klidnou romantickou vyjížďku ve chvíli, kdy nemáte naspěch a chcete se kochat okolím, anebo vás soustavou zkratek zavede rovnou k cíli, abyste včas stihli obchodní schůzku bez propocené košile.

 

Old-Cycleplanner-on-BikeROKY MRAVENČÍ PRÁCE

Jádro vývojářského týmu se dalo dohromady už před pár lety. Projektu šéfuje Michal Jakob, profesor počítačové vědy na ČVUT, který se zabývá výzkumem umělé inteligence s uplatněním v dopravě. Zbytek týmu tvoří studenti fakulty, z nichž někteří už od té doby stihli ukončit vzdělání, a další spolupracovníci. Projekt si klade za cíl usnadnit pomocí moderních technologií pohyb na kole ve městě. Vývojáři svou platformu nazývají UrbanCyclers, v češtině pak jednoduše Cykloplánovač. Základem je mobilní aplikace UrbanCyclers Navigator. „Využíváme výhod moderních smartphonů, abychom městským cyklistům dodali všechny důležité informace pro bezpečnou a efektivní jízdu,“ říká Jakob. Kromě sofistikované navigace navíc platforma nabízí dodatkové nástroje určené přímo pro městskou správu nebo obchodní partnery. UrbanCyclers Analyst například vyhodnocuje nasbírané údaje a identifikuje nedostatky v cyklistické infrastruktuře.

Na základě dat pak mohou příslušné odbory na městských úřadech plánovat rozšiřování cyklostezek a připravovat co nejsmysluplnější kroky.

VYBERTE SI JÍZDNÍ STYL

Každodenním společníkem cyklistů by se měl stát již zmíněný Navigator. Najít pohodlnou cestu v městské džungli bývá totiž největší problém, obzvlášť pak ve městech, kde chybí dostatečná síť cyklostezek. „To není jen případ Prahy, ale většiny světových měst. Proto pro uživatele vyhledáváme co nejhezčí a nejpohodlnější cesty, kterými se mohou vydat,“ popisuje fungování Michal Jakob.

 

Real-world-Cycling-Trajectories-2V Navigatoru naleznete také informace o tom, kde kolo bezpečně zaparkovat anebo kam do nejbližšího cykloservisu. Vedle toho aplikace obsahuje řadu zábavných a komunitních prvků. Můžete zaznamenávat své výkony, porovnávat je s výsledky ostatních cyklistů anebo živě sledovat statistiky dalších lidí, kteří zrovna šlapou do pedálů.

 

Aplikace bere v úvahu širokou škálu faktorů, ovlivňujících volbu trasy tak, aby splnila specifické představy každého cyklisty. Data pro navigování byla sbírána několik let přímo od cyklistů, kteří si tak prostřednictvím aplikace navzájem nepřímo předávají své zkušenosti o nejlepších trasách. Aplikace počítá i s návazností spojů hromadné dopravy a poradí vám, jak vlakem nebo metrem překonat cyklisticky méně přívětivé úseky.

 

Tým vývojářů intenzivně pracuje na tom, aby aplikaci pro operační systém Android zprovoznil už během letošního jara. Verze pro iOS bude vzápětí následovat. V plném rozsahu bude zatím fungovat jen ve vybraných městech, ovšem tvůrci se snaží získat prostředky na rozšíření do dalších oblastí a zemí.

Zpět